شماره امروز: ۵۴۷

نگاهی به ضربات اقتصادی مقاومت به اسراییل

| | |

در یکی از آخرین آماری که رژیم اسراییل از میزان تلفات خود منتشر کرده به زیان دیدن 2500 ساختمان، تخریب 856 خودرو و آواره شدن 72 خانواده مهاجر صهیونیست اعتراف کرده است.

سیدعماد حسینی | در یکی از آخرین آماری که رژیم اسراییل از میزان تلفات خود منتشر کرده به زیان دیدن 2500 ساختمان، تخریب 856 خودرو و آواره شدن 72 خانواده مهاجر صهیونیست اعتراف کرده است. سوای تقابل نظامی و صد البته کشیده شدن آن به جنگ سایبری و دیپلماسی، گروه‌های مقاومت فلسطینی نشان داده‌اند می‌توانند ضربات قابل توجهی را به اقتصاد یعنی پاشنه آشیل اسراییل وارد کنند. در هفتادوسومین سالگرد روز نکبت و اعلام موجودیت رژیم اسراییل، مهاجران صهیونیستی که در سرزمین فلسطین اسکان داده شده‌اند، برای تحقق دو هدف یا به تعبیری به طمع دو مساله به آنجا نقل مکان کرده‌اند. جریان صهیونیسم دو مساله را همواره برای تطمیع صهیونیست‌ها جهت سکوت در فلسطین اشغالی به کار گرفته است، اول بمباران رسانه‌ای و تبلیغاتی در رابطه با ناامن بودن جهان برای یهودیان و امکان تامین این امنیت در سرزمین‌های اشغالی و دوم تامین و حمایت اقتصادی گسترده از یهودیان است که در درگیری اخیر هر دوی آنها را تحت تاثیر خود قرار داده و ضربات جبران‌ناپذیری به ستون اصلی اسراییل وارد کرده است. در گزارشی که اخیرا در رسانه‌ها منتشر شده، شکست اسراییل در مهار آتش موشک‌های مقاومت باعث شد تا شیکل (واحد پول اسراییل) حدود یک و نیم درصد از ارزش خود را ظرف چند روز از دست بدهد. تا بعد از آنکه دلار امریکا حدود 3.25 شیکل بود این رقم به 3.29 برسد. به پیش‌بینی تحلیلگران امور منطقه هر چه صدای آژیرهای خطر در مناطق مختلف سرزمین‌های اشغالی بیشتر شنیده می‌شود، این افت هم شدت بیشتری به خود خواهد گرفت، این در حالی است که با سقوط اولین موشک‌ها به تل آویو شاخص بورس هم سقوط آزاد خود را آغاز کرد. وحشت و احساس ناامنی بازار سرزمین‌های اشغالی را هم به ‌شدت ملتهب کرده است در حالی که بر اساس آمار رسمی منتشر شده توسط منابع اسراییلی حکایت از زیان‌های 160 میلیون دلاری اقتصاد اسراییل طی سه روز اول این درگیری دارد. ارتش اسراییل اعلام کرد ظرف 48 ساعت بیش از 50 میلیون دلار بابت شلیک موشک‌های پدافندی هزینه کرده است در حالی که مجموع هزینه‌های نظامی اسراییل تا دو روز پیش از مرز 200 میلیون دلار گذشته است. به گفته منابع اسراییلی هر دور حمله موشکی گروه‌های مقاومت غزه، ده‌ها هزار دلار برای ارتش اسراییل آب می‌خورد.

حجم گسترده حملات راکتی و موشکی گروه‌های فلسطینی به معنای استفاده هر چه بیشتر از سامانه گنبد آهنین است. با یک حساب سرانگشتی برای هر دور شلیک موشک‌های چند ده یا حداکثر چند صد دلاری حماس و جهاد اسلامی از نوار غزه، ارتش اسراییل مجبور است چند ده هزار دلار موشک‌های رهگیر به آسمان بفرستد و این خود حداقل باعث افزایش نیاز وزارت جنگ اسراییل به بودجه اضافی می‌شود. بودجه‌ای که به ‌طور حتم در سایه نبود کابینه و کنست در حال انحلال شرایط را برای اسراییل دشوار‌تر از گذشته کرده است. شرایط امنیتی و فرار مهاجران صهیونیست به داخل پناهگاه‌ها دست کم یک چهارم از کارخانه‌ها و مراکز صنعتی اسراییل را به ‌طور کامل تعطیل و تقریبا بقیه مراکز صنعتی این  رژیم هم به شکل نسبی دچار تعطیلی یا اختلال در فعالیت شده‌اند. با این حال مسوولان اقتصادی اسراییل قول داده‌اند بعد از پایان این درگیری رقم زیان‌های وارده به این مراکز - که گفته می‌شود روزانه چندین میلیون دلار است - را اعلام خواهند کرد. شاید همین مشکلات باعث شده تا بنی گانتس، وزیر جنگ اسراییل به خود این اجازه را بدهد تا اعلام وضعیت فوق‌العاده اقتصادی هم کرده و در چارچوب اختیاراتش در مدیرت جبهه داخلی (پشت جبهه جنگ) تلاش کند تا اقتصاد اسراییل را از گردابی که در آن گرفتار شده، نجات دهد. برخلاف درگیری‌های گذشته و حتی برخلاف جنگ 33 روزه که گفته می‌شود اسراییل در جریان آن سهمگین‌ترین ضربات را متحمل شد، امروز اسراییل در مشکلات و بحران‌های چند لایه گرفتار شده است، تا موج انفجار هر یک از موشک‌های گروه‌های فلسطینی عمق این بحران‌ها را که در سطوح مختلف نظامی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و... بیشتر و بیشتر کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران