شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سیدعباس عراقچی، رییس هیات ایرانی حاضر در هجدهمین نشست کمیسیون برجام با بیان اینکه ما در این مذاکرات نظرات خود را با منطق بیان کرده و به‌ طور محکم پشت سر این نظرات هستیم،

 سیدعباس عراقچی، رییس هیات ایرانی حاضر در هجدهمین نشست کمیسیون برجام با بیان اینکه ما در این مذاکرات نظرات خود را با منطق بیان کرده و به‌ طور محکم پشت سر این نظرات هستیم، تاکید کرد: مذاکرات را تا جایی که نظرات ما تامین شود، ادامه خواهیم داد. به گزارش ایرنا، عراقچی پس از نشست کمیسیون مشترک برجام و در پاسخ به این پرسش که «خبرگزاری کیودو به نقل از یک مقام ارشد ایرانی خبر داده که مقاومت در واشنگتن برابر تحریم‌های غیرهسته‌ای مانع اصلی پیشبرد مذاکرات در وین است؟» گفت: هر طرف مواضع خود را دارد؛ اگر این مواضع با هم انطباق داشت که نیاز به این همه مذاکرات و گفت‌وگو نبود. تفاوت‌هایی بین مواضع طرفین وجود دارد. این طبیعت هر مذاکره‌ای است. مذاکره باعث می‌شود که این مواضع به هم نزدیک‌تر شود. او ادامه داد: کار ما نزدیک کردن مواضع دو طرف است. این کار سخت است، زمان می‌برد و هر کس بر خواسته‌ها و مواضع خود پافشاری می‌کند. مذاکره‌کننده ارشد ایران افزود: آنچه به ما مربوط می‌شود این است که باید همه تحریم‌ها برداشته شود. همه تحریم‌هایی که در دوران دونالد ترامپ اعمال شده و تحریم‌هایی که مطابق برجام باید برداشته شود و مجموع اینها اگر برداشته شود، خواسته‌های ما تامین خواهد شد و مسیر برای بازگشت به برجام باز می‌شود. وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه «منظور ایران از لغو کامل تحریم‌ها چیست؟» گفت: لغو کامل تحریم‌ها یعنی همه تحریم‌هایی که در برجام به آنها اشاره شده، باید برداشته شود و همه تحریم‌هایی که در ۴ سال گذشته در زمان ترامپ گذاشته شده است. اینها مجموعه تحریم‌هایی است که از نظر ما باید برداشته شود. رییس هیات ایرانی حاضر در هجدهمین نشست کمیسیون برجام تصریح کرد: دولت قبلی امریکا برای اینکه برجام را از بین ببرد و به خیال خود به توافق بهتری برسد، مجموعه‌ای از تحریم‌ها را تحت عناوین مختلف به ایران تحمیل کرد که همه اینها باید برداشته شود، چون همه اینها در حقیقت به نوعی به برجام مربوط بوده است. عراقچی در پایان و در پاسخ به این پرسش که «در این نشست به غیر از چین و روسیه که ما می‌دانیم، آیا اروپایی‌ها هم از مواضع اصولی و منطقی ایران حمایت کردند؟» گفت: همه اعضای برجام، چین، روسیه و سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا که نقش هماهنگ‌کننده را دارد از بازگشت هر دو طرف به برجام حمایت می‌کنند یعنی هم از اینکه ایران و هم اینکه امریکا به تعهدات کامل خودش بازگردد. وی افزود: آنها حمایت کرده و سعی می‌کنند نقش مثبتی را ایفا کرده و کمک کنند البته بعضی از این کشورها بیشتر و برخی کمتر. عراقچی ادامه داد: به هر حال هر چقدر که اینها در مسیر یک توافق معقول حرکت کرده و کمک کنند به اینکه خواسته‌ای ما برآورده شود، طبیعی است که ما با آنها به رایزنی و مشورت‌های خودمان ادامه خواهیم داد. رییس هیات ایرانی حاضر در هجدهمین نشست کمیسیون برجام تصریح کرد: ولی باید گفت که اتکای ما به آنها نیست؛ اتکای ما به سه کشور چین، روسیه و اتحادیه اروپا نیست که بروند کار را انجام بدهند، چرا که ما نظرات خودمان را با منطق بیان کرده و محکم پشت سر این نظرات هستیم و مذاکرات را تا جایی که نظرات ما تامین شود، ادامه خواهیم داد. 


به گزارش ایرنا، دومین جلسه حضوری هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که از روز سه‌شنبه در وین از سر گرفته شده بود، در روز جمعه برگزار شد. ارائه گزارش رایزنی‌های فنی صورت گرفته در جلسات گروه‌های کارشناسی «لغو تحریم» و «هسته‌ای» مهم‌ترین دستورکار این نشست بود.  نمایندگان اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده‌های جلسات کارشناسی، نتیجه رایزنی‌های کارشناسان ایران و کشورهای ۴+۱ را به اعضای کمیسیون مشترک گزارش کردند.  سیدعباس عراقچی، رییس هیات کشورمان، در این نشست ضمن تاکید بر اراده جمهوری اسلامی ایران برای ادامه تعاملات جدی گفت: این امر منوط به مشاهده اراده سیاسی و جدیت در طرف‌های مقابل است و در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت. عراقچی مجددا تاکید کرد: لغو همه تحریم‌های امریکا که در دوران رییس‌جمهور گذشته آن کشور وضع شده‌اند، گام ضروری‌ برای احیای برجام بوده و تنها پس از راستی‌آزمایی لغو این تحریم‌ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات جبرانی خود را متوقف کرده و به اجرای کامل برجام بازگردد. در پایان این جلسه توافق شد جلسه آتی کمیسیون در سطح معاونین در روز چهارشنبه آینده در وین برگزار شود و بلافاصله در چارچوب گروه‌های کارشناسی، رایزنی‌های فنی و تخصصی به صورت فشرده برای تهیه و ارائه فهرست اقداماتی که باید از سوی‌ همه طرف‌ها در حوزه رفع تحریم و اقدامات هسته‌ای برای احیای برجام صورت گیرد، ادامه یابد. شایان ذکر است هیات کشورمان در نشست وین، در چهار روز گذشته رایزنی‌های مستمری با کشورهای مشارکت‌کننده در برجام (سه کشور اروپایی، چین و روسیه) و نیز با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک از اتحادیه اروپا، به صورت دوجانبه و چندجانبه انجام داد که در هیچ یک از آنها امریکا حضور نداشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران