شماره امروز: ۵۴۷

| | |

روزهای آغازین سال جدید برای بورس چندان حال و روز خوبی نداشت، مانند وضعیت کرونا بیشتر شهرهای ایران قرمز شد و ادامه روند ناامید‌کننده خود را ادامه داد

حامد علی‌محمد

روزهای آغازین سال جدید برای بورس چندان حال و روز خوبی نداشت، مانند وضعیت کرونا بیشتر شهرهای ایران قرمز شد و ادامه روند ناامید‌کننده خود را ادامه داد و از اینکه خط ریل خود را عوض کند خبری نبود و این قطار راه خود را البته با سرعت کمتری در بعضی روزها باخاموش کردن موتور قرمز خود ادامه داد و سهامداران میلیونی بازار سرمایه امید‌های خود را در سال نو بر باد رفته دیده‌اند. در روزهای ابتدایی معاملاتی سال نیز بازار از حواشی در امان نبود و تاثیرات قرارداد راهبردی مابین ایران و چین ثبت و به امضا رسید تا التهاب در جامعه را به مرحله بعدی خود برساند. با توجه به اینکه بیشتر محصولات داخلی با افزایش قیمت کالا برای مصرف‌کننده همراه بوده است و بر سود آوری شرکت‌های بزرگ افزوده شده ولی؛ همچنان این تغییرات تاثیر مثبتی بر بورس نداشته و حتی نوسانات ارز برای شرکت‌های صادر‌کننده و تولیدکننده که مواد اولیه خود را با ارز تهیه و قیمت جهانی دارند وارد فاز جدیدی از تغییرات قیمتی یا روند مثبت نداشته و گویی که تمامی عملکرد بازار سرمایه دستخوش دستی پنهان در پشت پرده است.   

در روزهایی که به هیچ‌وجه در بازارهای دیگر کشورهای توسعه یافته نمی‌توان دید در کمتر از چند دقیقه بازار از صف خریدهای سنگین به صف فروش تبدیل می‌شوند معاملات مشکوک در برخی سهام‌ها و لیدرهای بازار تاثیراتی جبران‌ناپذیر برای سهامداران خرد بر جای گذاشته است. سهامداران میلیونی که در سال جدید چشم بر تحولات مهم و روند مثبت داشته تا زیان‌های بالای هفتاد درصد را تجربه کنند، دیگر امیدی ندارند. مهم‌ترین تصمیم دولت که اجرایی شد توافق چندین ساله با چین بود که باید دید تاثیرات آن در روزهای آتی بر بازار سرمایه چگونه خواهد شد. در سالی که شروع شد بازار با تحولات و نوسان زیادی همراه خواهد بود در هر دوره که بازار به ثبات می‌خواهد برسد یک تصمیم در راس گرفته می‌شود، در چند ماه اخیر انتخابات ریاست‌جمهوری و تاثیرات آن بر بورس را شاهد خواهیم بود. ریاست جدید بورس نیز نتوانسته حمایت سهامداران را جلب کند. همچنین در چند روز ابتدایی سال جاری ورود پول حقیقی به سهام‌های دارویی بیشتر بوده که بیشتر به دلیل تولید واکسن کرونا است که اگر بتوان آن را تایید کرد روند مثبتی در بازار ایجاد می‌کند و البته با شروع واکسیناسیون در کشور به تزریق روحیه و ایجاد جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاری و خارج شدن به این رکود نیز کمک بسزایی خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران