شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مهم‌ترین اتفاقی که در سال جاری صورت گرفت، پایه‌ای شد برای پرهیز از افت و خیز هیجانی و رجوع به اصول ادبیات اقتصادی و نزدیک شدن به تعادلی که در اسفندماه اتفاق افتاد؛

فردین آقابزرگی

مهم‌ترین اتفاقی که در سال جاری صورت گرفت، پایه‌ای شد برای پرهیز از افت و خیز هیجانی و رجوع به اصول ادبیات اقتصادی و نزدیک شدن به تعادلی که در اسفندماه اتفاق افتاد؛ رسیدن به نقاط تعادلی که عمدتا با محور سهم‌های شاخص مانند فولاد، پتروشیمی و پالایشی‌ها شکل گرفت، تعادل قیمتی را به دست آورد.

از سوی دیگر باید اشاره داشت که نرخ ارز ثبات نسبی پیدا کرد که این موضوع موجب رکود دیگر بازار‌های موازی شد، بنابراین بازار سرمایه در سال ۱۴۰۰ یکه‌تاز خواهد بود و در این بین انتظارات تورمی در سال آتی نیز «بورس» را در وضعیت خوبی قرار خواهد داد. همچنین به دلیل تبلیغات انتخاباتی در ۳ماهه نخست ۱۴۰۰، نامزد‌های ریاست‌جمهوری سعی خواهند کرد مخاطبین خود که طیف وسیعی از آنها حدود ۵۰ میلیون سهامدار هستند را جلب کنند. با توجه به دلایل بنیادی ذکر شده، بهره‌برداری از فضای انتخابات ریاست‌جمهوری و توجهی که فعالان بازار سرمایه به صحبت‌های کاندیدا‌ها و نحوه برخورد و تعامل آنها با بازار سرمایه مورد توجه خواهد بود که به نظر می‌رسد بازار با یک رشد هیجانی همراه باشد اما پس از گذر از انتخابات، جناح‌های سیاسی سعی خواهند کرد تعادل مورد نظر را حاکم کنند. طبیعتا پس از رشد بازار یک دوره اصلاحی خواهیم داشت ولی تصور اینگونه است که فراز و نشیب شاخص بسیار کم خواهد بود. یکی از بیشترین نقاطی که در سال آینده یعنی سال 1400 مورد توجه قرار خواهد گرفت تغییر در زیرساخت‌های آموزشی، سامانه‌های تحلیلی و قانون مقررات پایه در نظام معاملات از دغدغه‌هایی خواهد بود که بازار را متحول خواهد کرد که در سال ۹۹ احساس نیاز آن را همه لمس کردند و چالش بزرگ پرداختن به اصلاح زیرساخت‌های فرایند معاملات است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران