شماره امروز: ۵۴۷

| | |

به نظر بنده بازار سرمایه با فرضیه‌های مثبت می‌تواند وضعیت بسیار مطلوبی داشته باشد. برای مثال؛ اگر فرض را بر این موضوع بگیریم که سال 1400 برجام امضا می‌شود و نرخ دلار به پایین‌تر از 22 هزارتومان نرسد،

احمد  اشتیاقی

به نظر بنده بازار سرمایه با فرضیه‌های مثبت می‌تواند وضعیت بسیار مطلوبی داشته باشد. برای مثال؛ اگر فرض را بر این موضوع بگیریم که سال 1400 برجام امضا می‌شود و نرخ دلار به پایین‌تر از 22 هزارتومان نرسد، بورس تهران می‌تواند تا پایان سال آینده بازدهی در حدود 40 درصد داشته باشد. دو وضعیت در بازارسرمایه وجود دارد؛ اینکه وضعیت بازار بدین شکل ادامه یابد یا برجام به بهترین شکل خودامضا شود. نکته مهم اینجاست که فاز جدید تحریم‌ها در کشور اجرایی نشود و تحریمی به لیست تحریم‌های ما اضافه نشود.  اگر اتفاقی همانند افزایش تحریم‌ها رخ دهد شاهد بازدهی 40 درصدی در بورس خواهیم بود چراکه؛ نرخ دلار نمی‌تواند به پایین‌تر از 22 هزارتومان برسد و در رقم‌های 24 هزارتومان تثبیت می‌شود. بنابراین ادامه وضع موجود یا بازگشت به برجام مشروط بر اینکه دلار به پایین‌تر از نرخ ذکر شده نرسد بازارسهام می‌تواند با بازدهی 40 درصدی درسال آینده مواجه شود. بخشی از بودجه سال آینده از طریق بورس تامین می‌شود و اگر بخواهیم میزان عرضه را در بازار افزایش دهیم یک مقدار مشکل در بازار ایجاد می‌شود و  اگر بخواهیم عرضه عمده برای تامین مالی دولت از طریق فروش سهام دولت داشته باشیم یا آزادسازی سهام عدالت رخ دهد شرایط بورس را نامطلوب می‌کند. وضعیت بورس مشروط به وضعیت اکنون است یعنی کماکان سهام عدالت ممنوعیت فروش داشته باشد و دولت شرایط بازار را با عرضه‌های متعدد تغییر ندهد. 

در سال جاری در حقیقت بورس وضعیت مطلوبی داشت اما شاخص پس از گذر از محدوده یک میلیون و 600 هزار واحد وارد دوره حبابی شد و در زمان این حباب عرضه‌های مناسبی در بازار رخ نداد تا از رشد بی‌دلیل بازار سرمایه جلوگیری کند، همچنین نبود استراتژی برای دو طرف بازار یکی از این عوامل بود. یعنی نه جوابگوی خوبی بودیم برای تقاضایی که در بازار بود و نه توانستیم عرضه‌ها  را مدیریت کنیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران