شماره امروز: ۵۴۷

گام‌های جدید مجلس برای نهایی کردن قانون بودجه

| | |

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه روز یکشنبه خود به ادامه بررسی لایحه بودجه دولت پرداختند تا با اتمام بخش مهمی از بررسی‌ها برای درآمدهای دولت، در روزهای آینده کار بر روی ابعاد هزینه‌ای بودجه آغاز شود.

  150 هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی می‌رسد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه روز یکشنبه خود به ادامه بررسی لایحه بودجه دولت پرداختند تا با اتمام بخش مهمی از بررسی‌ها برای درآمدهای دولت، در روزهای آینده کار بر روی ابعاد هزینه‌ای بودجه آغاز شود. هرچند در هفته‌های ابتدایی تحویل لایحه بودجه به مجلس، اختلافات میان دو قوه بسیار گسترده بود و کار تا جایی پیش ‌رفت که پس از حدود دو ماه، نمایندگان مجلس تصمیم گرفتند به کلیات بودجه رای منفی بدهند اما پس از تحویل لایحه اصلاح شده، مجلس در کوتاه‌ترین زمان ممکن کلیات لایحه را تایید کرد و پس از آن کار بر روی لایحه در صحن علنی مجلس کلید خورد. با وجود سرعت گرفتن روند بررسی‌ها، با توجه به اینکه کمتر از یک ماه تا پایان سال باقی مانده هنوز مشخص نیست که آیا مجلس می‌تواند تمام بودجه سال 1400 را به مرحله پایانی برساند یا خیر. حتی چند روز قبل رییس مجلس اعلام کرد که آنقدر پیشنهادات برای برای اصلاح بودجه زیاد است که مشخص نیست آیا بررسی تمامی آنها تا پیش از پایان سال ممکن خواهد بود یا کار نیمه تمام می‌ماند. با وجود این اما و اگرها، مجلس روز گذشته توانست بخش قابل توجهی از مسائل مربوط به درآمدهای دولت را نهایی کند...

در جلسه علنی یکشنبه و در جریان بررسی بند «و» تبصره ۲ لایحه بودجه ۱۴۰۰ در بخش درآمدی پیشنهادی مطرح شد مبنی بر اینکه سقف یک میلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد ریال از محل ارایه حق الامتیاز، واگذاری سهام و حقوق مالکانه، واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌گذاری متعلق به دولت و شرکت‌های دولتی و همچنین واگذاری اموال و دارایی‌های غیرمنقول مازاد به یک میلیون و ۲۵۰ هزار میلیارد تومان کاهش یابد. در جریان این طرح محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه با این پیشنهاد مخالفت کرد و آن را تلاش برای کم کردن سقف حقوق بازنشستگان دانست. در واکنش به این صحبت‌ها محمد باقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی گفت: هیچگاه مجلس به دنبال این نبوده که مشکل مردم را حل نکند همواره دغدغه رفع مشکلات صندوق‌های بازنشستگی، رزمندگان و ایثارگران را داشته است حتی اگر دولت به دنبال مجوز در این راستا با نگاه مثبت آن را دنبال کرده است. وی ادامه داد: قصد ما این نیست که سقف حقوق بازنشستگان را کم کنیم هرچند دولت در صندوق‌های بازنشستگی و صندوق تامین اجتماعی که متعلق به کارگران بوده افزایش سالانه ۱۳ درصد را نگه داشته و مابقی دستگاه‌ها حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد افزایش داشته است ما می‌خواهیم این بی‌عدالتی را اصلاح کنیم تا بخشی از تامین اجتماعی برای کارگران حل شود. غرض این است که ما محل تامین این موضوع را از جایی نیاوریم که مجددا افزایش نقدینگی و تورم داشته باشیم یعنی از یک طرف به مردم کمک کرده و از طرف دیگر دست در جیب مردم کنیم. بعد از این صحبت‌ها زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: بدهی دولت به تامین اجتماعی نزدیک به ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است که این بخشی از ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی است که باید به تامین اجتماعی داده شود تا مواردی که تعهد داده مثل رتبه‌بندی معلمان و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری و متناسب‌سازی حقوق اعضای هیات علمی انجام شود. این پیشنهاد در نهایت رای نیاورد و مجددا پیشنهاد دیگری برای تغییر این سقف تعیین شد.

نوبخت معاون رییس‌جمهور مجددا پشت تریبون رفت و اظهار کرد: دولت و مجلس شورای اسلامی همراه هم برای کمک به اقشار مختلف به ویژه بازنشستگان تامین اجتماعی هستند که به آن اذعان می‌کنم و قدردان هستیم، اما از ۵۰ هزار میلیارد تومانی که در بند «و» تبصره ۲ قانون بودجه امسال وجود داشت ۳۲ هزار میلیارد تومان برای تامین اجتماعی و ۱۸ هزار میلیارد تومان برای لشگری و کشوری اختصاص یافت. برای لشگری و کشوری همین ۱۸ هزار میلیارد تومان بین همه تقسیم شد اما برای تامین اجتماعی فقط ۳۰ درصد انجام شد. جهت رفع مشکل سه ماه است که لایحه دوفوریتی به مجلس شورای اسلامی داده‌ایم تا به ما مجوز دهند این ۳۰ درصد را به حداقل ۳۰ درصد تبدیل کنیم تا سازمان تامین اجتماعی و بازنشستگان تامین اجتماعی هم بهره کامل را ببرند. وی ادامه داد: ان‌شاءالله ریاست مجلس شورای اسلامی بعد از بودجه اجازه دهد که این موضوع اعلام وصول شود تا حتی اگر یک روز باقی بماند بتوانیم این اتفاقی که برای لشگری و کشوری افتاد را برای تامین اجتماعی پیاده کرده و بتوانیم۱۰۰ درصد را توزیع کنیم. در پاسخ به این صحبت مجددا قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: آقای نوبخت می‌داند که چرا دولت لایحه دو فوریتی برای لشگری و کشوری داده است دلیل آن است که دولت ۱۲ هزار میلیارد تومانی که به کشوری داده، خلاف قانون بوده است، یعنی دولت بعد از انجام، تازه لایحه داده که ما اصلاح کنیم. وی تاکید کرد که دولت باید برای افزایش حقوق بازنشستگان کشوری از مجلس شورای اسلامی مجوز می‌گرفت که این کار را نکرد و حالا می‌خواهد اصلاح کند. همچنین علیرضا سلیمی عضو هیات رییسه مجلس در تذکری گفت: در بند (و) لایحه‌ای که از جانب دولت به مجلس ارایه شده رقم ۹۰ هزار میلیارد تومان گنجانده شده بود و این رقم را مجلس تا ۱۵۰ هزار میلیارد افزایش داد.

وی افزود: در حال حاضر بدهی تامین اجتماعی از دولت ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است، در حالی که آقای نوبخت در اظهارات خود می‌گوید که قصد پایین آوردن این رقم را نداشته است. چرا دولت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و رتبه‌بندی معلمان در قانون برنامه ششم را در لایحه نیاورده یا لایحه رتبه‌بندی معلمان اجرا نشده است؟ اینجا جای طرح شعارهای سیاسی نیست و بحث ما درخصوص بودجه کاملا کارشناسی و فنی است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران