شماره امروز: ۵۴۷

| | |

از روز گذشته یعنی شنبه 25 بهمن ماه یک مصوبه جدید به بازار سرمایه اضافه شد و براساس این مصوبه دامنه نوسان از مثبت 6 درصد الی منفی 2 درصد متغیر شد.

رقیه ندایی

از روز گذشته یعنی شنبه 25 بهمن ماه یک مصوبه جدید به بازار سرمایه اضافه شد و براساس این مصوبه  دامنه نوسان از مثبت 6 درصد الی منفی 2 درصد متغیر شد. این تغییر نوسان باعث شد که روز شنبه وضعیت بازار تغییر کند و شاهد عرضه‌های متعدد از سوی حقوقی‌ها باشیم.به‌طور کلی تغییر دامنه نوسان برای بازار کارساز نیست و تنها چند روز می‌تواند وضعیت بازار سرمایه را تغییر دهد چراکه این موضوع تغییر پیش از این در بازار با رقم‌ها و درصد‌ها مختلف تست شده بود در نهایت نتیجه‌ای جز شکست و نزول بازار در پی نداشته است. نباید فراموش کرد که این یک نوع قانون‌گذاری محسوب می‌شود و می‌تواند در بلندمدت شائبه ایجاد دستکاری در خرید و فروش سهام در بازار سرمایه را تقویت کند. درست است دامنه نوسان در کوتاه‌مدت وضعیت بازار را تغییر می‌دهد و می‌تواند پاسخگوی معاملات بازار باشد اما در میان مدت و بلندمدت به بازارسرمایه آسیب می‌زند و حتی به عنوان یک عامل برای عدم اطمینان سهامداران در بازار سرمایه شناخته می‌شود. دامنه نوسان می‌تواند همانند یک بمب ساعتی عمل کند و مسوولان مربوطه باید پیش از منفجر شدن این بمب جلوی آن را بگیرند.

همان‌گونه که گفته شد پس  ازتغییر دامنه نوسان عرضه‌های متعددی در بورس صورت گرفت و اگر این موضوع طی چند روز آینده ادامه‌دار باشد شاهد یک وضعیت بسیار عجیب در این بازار خواهیم بود. تغییر دامنه نوسان تنها می‌تواند یک هیجان جدید برای بازار پدیدار سازد و تاثیر چندانی بر روی متغیرهای اساسی ندارد. مسوولان بورسی باید فکری درست برای بورس و وضعیت آن کنند و مصوباتی که تنها هیجان را در بر می‌گیرد حذف کنند. تا زمانی که اقتصاد ایران احیا نشود نمی‌توان انتظار احیای بورس را نیز داشت.راه‌کار بازار را می‌توان در دو موضوع دانست. نخست؛ بپذیریم که عوامل اقتصاد کلان تاثیر منفی بر روی بازار سهام می‌گذارد و اقتصاد ایران به سمت و سوی جلو حرکت نمی‌کند. درمرحله دوم باید شفافیت در بازار را افزایش داد و بررسی کرد چه قوانین و مقرراتی می‌تواند بورس را به سمت کارایی و شفافیت بیشتر ببرد. بورس تهران باید به یک جمع‌بندی برسد و بداند برای آینده خود نیازمند چه مواردی است . آیا باید به بدنه خود توجه کند یا اینکه تنها مسوولان در خصوص این بازار اظهارنظر کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران