شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یک‌سری مواردی که طی هفته اخیر در بازار به عنوان مصوبه و ابلاغیه و امثال این موارد داشتیم به نظر بنده یک مسکن موقتی است چراکه مشکل اصلی بورس را نشانه نگرفته و صرفا هیجات را نشانه گرفته و هیجانات نیز موقت و گذرا است.

علیرضا تا‌ج‌بر

یک‌سری مواردی که طی هفته اخیر در بازار به عنوان مصوبه و ابلاغیه و امثال این موارد داشتیم به نظر بنده یک مسکن موقتی است چراکه مشکل اصلی بورس را نشانه نگرفته و صرفا هیجات را نشانه گرفته و هیجانات نیز موقت و گذرا است. مشکل اصلی بازارسرمایه سیاسی شدن و تقابل جناح‌های سیاسی در بورس و آمدن سیاست در عرضه اقتصاد است که این موضوع به سهامدار خرد ضربه می‌زند و موجبات کاهش قیمت سهم را فراهم می‌سازد. مشوق‌هایی یا مسائلی که مطرح می‌شود ممکن است در کوتاه‌مدت اثرگذار باشد و اصلا اثرگذار نباشد چون منطبق بر واقعیت‌های بازار نیست. به عنوان مثال افزایش سقف حد اعتباری کارگزارها به 60 درصد چه کمکی به بازار می‌کند؟ مگر در حال حاضر کسی به دنبال اعتبار است؟ تغییر دامنه نوسان در گذشته هم تجربه شده و صرفا باعث سفته‌بازی و دید کوتاه‌مدت می‌شود. بورس ما دارای یک مشکل اساسی است و این مشکل با همکاری و  همیاری ارکان حاکمیتی حل می‌شود. وگرنه مصوبات جدید مسکن است و اثرکوتاه‌مدت دارد.

بازار به یک کفی می‌رسد برای افراد جذاب است و دست از فروش سهام بر می‌دارند اما درحال حاضر کاملا مشخص است که در بازار دستکاری داریم، نحوه رنج زدن‌ها به‌طور کامل خبر از دستکاری قیمتی در بازار می‌دهد و متاسفانه جلوی این نوع از دستکاری‌ها گرفته نمی‌شود و برخوردی در برابر آنها وجود ندارد. به نظر بنده ریشه این نوع دستکاری فراتر از افراد حقیقی و فعالین بازار است و باید این موضوع را در جای دیگری جست‌وجو کرد و تا این مساله حل نشود بازار ما روند نزولی خواهد داشت که مصوباتی ممکن است اجرا و ابلاغ شود که اثر کوتاه‌مدت دارد و متاسفانه این روند می‌تواند به کاهش بیش از پیش بازار ختم شود. باید توجه داشت که این روزهای بورس نیز می‌گذرد و بازار سهام روزهای بدتری نیز به خود دیده است. اگر نگاهی به بودجه سال آینده داشته باشیم، کسری بودجه شدید به معنای تورم است و در این شرایط رکودی چیزی جز بازار سرمایه برای سپر این تورم وجود ندارد. چون در بازارهای موازی نیز شاهد رکود و افزایش قیمت‌های بسیار شدید هستیم و به جز این موارد بازارهای موازی از مسائلی همانند مالیات و... رنج می‌برند.به نظر بنده بورس راه خودش را پیدا می‌کند و آرام‌آرام رفتار منطقی خود را آغاز می‌کند اما در حال حاضر بازارسهام شرایط خوبی ندارد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران