شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بعد از تحولاتی که در حوزه مدیریت کلان بازار سرمایه رخ داد، بسیاری از تحلیلگران به دنبال رمزگشایی از تحولاتی آتی این بازار و چشم‌اندازی هستند که بورس کشور ممکن است

محسن عباسی

بعد از تحولاتی که در حوزه مدیریت کلان بازار سرمایه رخ داد، بسیاری از تحلیلگران به دنبال رمزگشایی از تحولاتی آتی این بازار و چشم‌اندازی هستند که بورس کشور ممکن است با آن روبه‌رو شود. یکی از مفاهیم و واژه‌هایی که این روزها در محافل تخصصی و عمومی در خصوص تحلیل بازار سرمایه از آنها استفاده می‌شود، «نوسانات نامتقارن»است که عموم سهامداران هنوز درکی از چگونگی وقوع آن پیدا نکرده‌اند.در واقع دامنه نوسان نا متقارن یکی از گام‌های مناسب و معقول برای تغییر ذهنیت معامله‌گران است. از آنجایی که بنا به دلایل مختلف طی ماه‌های اخیر، اعتماد عمومی در بورس خدشه‌دار شده است و ذهنیت معامله‌‌گران بر هم خورده است باید با استفاده از مکانیسم‌های خاص به ترمیم این اعتماد و بهبود دیدگاه سرمایه‌گذاری و فعالیت در بورس پرداخت. معتقدم در شرایط فعلی سازمان بورس، نقش فعال‌‌تری نسبت به قبل دنبال می‌کند و دامنه تاثیرگذاری مثبت این بازار ارتقا یافته است. اگرچه که فضای روانی بازار به هم ریخته است اما در دو حوزه شاهد تغییرات مثبت هستیم. نخست اینکه رفع ابهام و ایجاد مشوق‌ها در دو حوزه‌ سرمایه‌گذاری کلان (در مقیاس صنعت و حقوقی‌های فعال در بازار اولیه) و سرمایه‌گذاری خرد (حقیقی‌ها و حقوقی‌ها در بورس و بازار ثانویه) در حال انجام است. در همین زمینه نشست سازمان بورس و اوراق بهادار با مجلس و وزارت صمت و احتمالا در آینده با وزارت نفت و متولیان سایر صنایع نظیر خودروسازی و... باعث ایجاد مشوق‌‌هایی جهت تحرک در این صنایع و بهبود افق سرمایه‌گذاری بلندمدت خواهد شد یا حداقل نگرانی‌‌ها را در خصوص تاثیرگذاری‌های منفی این صنایع بر بازار سرمایه کشور کمتر خواهد کرد. همزمان با این نوع اقدامات که می‌توان از آن ذیل عنوان رفتارهای خردمندانه در مدیریت بورس نام برد، انصافا جلسات خوبی نیز در خصوص ساماندهی به وضعیت فولادی‌ها و معدنی‌‌ها انجام شد که چشم‌انداز سرمایه‌گذاری بلندمدت در صنعت را بهبود بخشیده است. از سوی دیگر، در حوزه‌ سرمایه‌گذاری در بازار ثانویه نیز سعی شده است مشوق‌هایی برای حضور حقیقی‌ها و حقوقی‌ها فراهم شود که آخرین آنها نوسان نامتقارن و افزایش اعتبار و... بود.

از نظر من این اقدام یک شوک مثبت به بورس است و آثارش در کوتاه‌مدت مثبت است. این قانون مانند استارت خودرو عمل می‌کند. برای ادامه راه اگر باک بنزین خالی باشد خودرو حرکت نخواهد کرد.برای ادامه‌ راه نیاز به تزریق نقدینگی و افزایش حجم معاملات وجود دارد که حکم بنزین خودرو را دارد. امیدوارم نقدینگی لازم به بورس تزریق شود و ارزش معاملات بیشتر از مقدار فعلی شود در غیر این صورت شاهد مدل جدید و فرسایشی از نوسان‌‌گیری در بورس خواهیم بود که باعث کاهش شدید ارزش معاملات برای چند روز و قفل شدن صفوف فروش و سپس خرید در کف قیمتی و فروش در چند روز بعد خواهیم بود. یعنی اگر نقدینگی به بورس تزریق نشود تایم نوسان‌گیری اصطلاحا «کش» خواهد آمد و فرسایشی و طولانی‌‌تر خواهد شد. در این صورت (عدم تزریق نقدینگی)، شاهد افزایش نسبی ارزش معاملات در روزهای مثبت و کاهش ارزش معاملات در روزهای منفی خواهیم بود .البته با شناختی که از رییس سازمان بورس و اوراق بهادار دارم مطمئن هستم که در کنار ایجاد این ظرفیت‌های اعتمادزا، تصمیماتی را نیز برای تزریق نقدینگی و افزایش ارزش معاملات در بورس خواهند گرفت.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران