شماره امروز: ۵۴۷

| | |

یکسری عوامل موثر بر روی بازار سرمایه که در گذشته وجود داشته این روزها از بین رفته‌اند. برای مثال؛ در گذشته بر این نظر بودند

مهرداد خدابخشی

یکسری عوامل موثر بر روی بازار سرمایه که در گذشته وجود داشته این روزها از بین رفته‌اند. برای مثال؛ در گذشته بر این نظر بودند که دهه فجر دولت دستوری بازار را مثبت می‌کند یا ماه رمضان و ماه محرم حجم معاملات کاهش می‌یابد اما اگر بخواهیم با دید قبلی به این موضوعات نگاه کنیم در بازار حال حاضر باتوجه به مولفه‌های موجود نمی‌توان به آنها اعتماد کرد. بازار سرمایه در سال‌های گذشته در حدود دو الی سه میلیون سهامدار داشت ولی اکنون 35 میلیون کد سهامداری در بورس موجود است.  همچنین حجم معاملات که اغلب روزها به بیش از 10 هزار میلیارد تومان می‌رسد، معاملاتی نیست که دولت یا چند شرکت حقوقی بتوانند تاثیر عمده داشته باشند. حتی اگر این موضوع درست هم باشد که بگوییم دولت قصد دارد در ایام دهه فجر معاملات و شاخص بازار را مثبت کند، افزایش عمق بازار و تعداد سهامداران حقیقی مانع از این موضوع و مثبت نگاه داشتن می‌شود. 

در نتیجه باتوجه به افزایش عمق و حجم معاملات هیچ نهاد و فردی نمی‌تواند به راحتی در بازار دخالت کند. بنده پیش‌بینی خوبی تا پایان سال برای بورس ندارم چراکه عملا سهامداران حقیقی متوجه شدند تمامی دستورها و حمایت‌های موجود در بازار برای تغییر وضعیت تنها عمر یک الی دو روزه دارند و نمی‌تواند یک روند ادامه‌دار را تثبیت کند. هفته‌های گذشته‌ ما بر این نظر بودیم که شاخص اگر به محدوده یک میلیون و 200 هزار واحد برسد بازار وضعیت مطلوبی خواهد یافت.  در روزهای اخیر دیدیم که صف‌های خرید عرضه نمی‌شد و بسیاری از صف‌ها در انتظار حجم مبنا بودند اما پس از گذر چند روز صف‌های فروش در بازار بیش از پیش دیده می‌شد.این حمایت‌هایی که به صورت موقتی انجام می‌شود، اطمینان و اعتماد موجود در بازار سهام را از بین برده و سهامداران حقیقی به این تعریف رسیده‌اند که عمر حمایت‌های بازار اغلب 48 ساعت است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران