شماره امروز: ۵۴۷

| | |

باید قبول کنیم که بورس ما سیاسی شده و رنگ منطق در خرید و فروش سهام کمرنگ شده است. سیاسی شدن بورس از دی ماه پررنگ‌تر شده بود

علیرضا تاج‌بر

باید قبول کنیم که بورس ما سیاسی شده و رنگ منطق در خرید و فروش سهام کمرنگ شده است. سیاسی شدن بورس از دی ماه پررنگ‌تر شده بود و این روزها بیش از گذشته به چشم می‌خورد و حتی ظاهرا انتخابات سال آینده را به نوسانات بورس ربط می‌دهند. اما باید توجه داشت که این روزهای بورس نیز می‌گذرد و بازار سهام روزهای بدتری نیز به خود دیده است. اگر نگاهی به بودجه سال آینده داشته باشیم، کسری بودجه شدید به معنای تورم است و در این شرایط رکودی چیزی جز بازار سرمایه برای سپر این تورم وجود ندارد. چون در بازارهای موازی نیز شاهد رکود و افزایش قیمت‌های بسیار شدید هستیم و به جز این موارد بازارهای موازی از مسائلی همانند مالیات و... رنج می‌برند.به نظر بنده بورس راه خودش را پیدا می‌کند و آرام‌آرام رفتار منطقی خود را آغاز می‌کند اما در حال حاضر بازارسهام شرایط خوبی ندارد، این شرایط نیز درگذر است و تالار شیشه‌ای به تعادل می‌رسد.برای قضاوت درخصوص ریاست سازمان بورس بسیار زود است. یک اشتباه بزرگ در بازار سرمایه ایران صورت گرفته در تمام دنیا نهاد ناظر، صرفا نظارت می‌کند و به تخلفات، قانون‌گذاری و امثال این موارد می‌پردازد. متاسفانه از سال 1384 باتوجه به اینکه قانون بازار، قانون کاملی بود سازمان بورس خودش را متولی بازار یعنی مجری، قانون‌گذار و قاضی معرفی کرد و این موضوع در ذهن سرمایه‌گذاران بازار نقش بست که سازمان بورس متولی سهامداران است. افت و خیز بازارسرمایه نیز تقصیر این سازمان است. 

درحالی که این‌گونه نیست و سازمان بورس یک سازمان ناظر است. رییس سازمان بورس دارای یک وظایف خاص است که بطور مشخص در قانون به آن اشاره شده که بورس‌بازان باید به قانون احترام بگذارند و این فرد وظیفه افزایش یا کاهش شاخص بازار سرمایه را ندارد. مهم‌ترین عملکرد رییس سازمان بورس ارتباط مجلس و تصمیم‌گیران اقتصادی است که ما امیدواریم این ارتباطات را به بهترین شکل ممکن داشته باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران