شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دو فاکتور تاثیرگذار درخصوص آینده بورس و شاخص مطرح است. نخست نرخ دلار و در مرحله دوم اثرات بنیادی تاثیرگذار بر روی شرکت‌ها. درخصوص تاثیرات بنیادی شرکت‌ها باید گفت عمده شرکت‌های ما فروش خیلی خوبی داشتند.

رسول رحیم‌نیا

دو فاکتور تاثیرگذار درخصوص آینده بورس و شاخص مطرح است. نخست نرخ دلار و در مرحله دوم اثرات بنیادی تاثیرگذار بر روی شرکت‌ها.  درخصوص تاثیرات بنیادی شرکت‌ها باید گفت عمده شرکت‌های ما فروش خیلی خوبی داشتند. در ۳ماهه نخست و در ۹ ماهه نیز عملکرد قابل قبولی داشتند. عمده شرکت‌ها وضعیت مطلوبی داشتند و کامودیتی‌ها نیز افزایش قیمت  را تجربه کرده‌اند. از سوی دیگر نرخ داریم که باتوجه به بازار و وضعیت جهانی پیش‌بینی ریزشی دیده می‌شود. به واسطه پیش‌بینی‌های خوبی که در بازار دیده می‌شود دیدگاه عمومی بر این است که نرخ دلار افزایش عمده‌ای نخواهد داشت. شاید این موضوع روی فروش دلاری شرکت‌ها اثربگذارد اما باتوجه به اینکه کامودیتی‌ها نزول می‌کنند این مورد را خنثی می‌کند. پیش‌‌بینی یک توافق سیاسی سبب می‌شود که روند مثبت فروش محصولات شرکت‌ها را شاهد باشیم. به احتمال زیاد بازار در بلندمدت و در سال آینده وضعیت مطلوبی داشته باشد.

ویژگی خیلی خاص صندوق بازارگردانی  Multi - NAV  ؛این ویژگی به آن معناست که ساختاری که برای آن درنظر گرفته شده به گونه‌ای است که هر شرکتی می‌تواند وارد این صندوق شود و متناسب با آورده آن، صدور واحد برای آن انجام شود و به این ترتیب یک NAV خاص خودش را داشته باشد. این بدین منظور است که یک صندوق خاصی برای آن سهم ایجاد می‌شود و سهامدار و سرمایه‌گذار می‌تواند به‌طور شفاف عملکرد صندوق را مشاهده کند. سود و زیانی که به واسطه بازارگردانی سهام در آن صورت می‌گیرد، به‌طور مستقیم به NAV صندوق منعکس می‌شود و می‌توان به صورت شفاف این عملکرد را رصد کرد. همچنین از آنجا که NAV صندوق به‌طور روزانه منتشر می‌شود، گزینه بسیار مناسبی برای شرکت‌ها و همچنین بازارگردان‌ها است. یکی از مزایای صندوق‌های بازارگردان معاف بودن از مالیات بر فروش است و این معافیت نکته خیلی مهمی به خصوص برای بازارگردانی است که به‌طور روزانه چندین مرتبه در دامنه مظنه اقدام به خرید و فروش سهم می‌کند. این معافیت مالیاتی سبب می‌شود تا هزینه‌های صندوق کاهش یابد. ضمن اینکه هزینه‌های صندوق بازارگردانی ملت تا حدود ۸۰درصد کاهش را تجربه کرده که این بیانگر پایین بودن هزینه‌های این نوع صندوق در مقایسه با بقیه صندوق‌هاست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران