شماره امروز: ۵۴۷

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه:

| | |

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، می‌گوید برای سال 1400 به دولت یک پیشنهاد ویژه داده است.

فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، می‌گوید برای سال 1400 به دولت یک پیشنهاد ویژه داده است. این قرارگاه که در سال‌های گذشته به عنوان پیمانکار و بازوی اجرایی بسیاری از پروژه‌های بزرگ و زیرساختی کشور عمل کرده، در بسیاری از این طرح‌ها از دولت طلب مالی دارد و با توجه به اینکه در شرایط اقتصادی فعلی، دولت امکان به دست آوردن منابع لازم برای پرداخت بخشی از این بدهی‌هایش را نداشته، حالا این قرارگاه می‌گوید آماده است که به جای طلبش، اموال دولتی را در اختیار بگیرد. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با بیان اینکه برای سال 1400 پیشنهاد داده‌ایم که دولت به جای مطالبات قرارگاه، دارایی‌هایش را به قرارگاه واگذار کند، گفت: قرار بر این شد که با توجه به اینکه چه واگذاری‌هایی در سال آینده انجام می‌شود، قرارگاه لیستی را تهیه کند که بر اساس نیازهای خود فهرستی را تهیه کردیم که به کدام اموال دولت نیاز داریم.

سردار سعید محمد درباره موضوعات مطرح شده درباره احیای جهاد سازندگی و فعالیت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا در قالب این ساختار اظهار داشت: از وقتی که جهاد سازندگی با یک تدبیر اشتباه از سیستم و نظام کشور حذف شد روستاها و مناطق کمتر برخوردار متولی ندارند و هیچ کسی به فکر مردم روستانشین نیست و همین روند باعث افزایش مهاجرت از روستا به شهرها شده است، برای اینکه روند مهاجرت معکوس شود باید خدمات‌رسانی به روستاها را افزایش دهیم که انجام این اقدامات سازمان و ساختار می‌خواهد. وی با بیان اینکه در حال حاضر توسعه روستایی متولی ندارد، ادامه داد: شاید برخی از دستگاه‌ها در حوزه‌های خاص ورود کرده‌اند و اقداماتی را انجام می‌دهند اما چون هدفمند و نظام‌مند نیست به همین دلیل مردم روستاها نمی‌توانند از آن بهره‌ای ببرند. فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا افزود: مباحث مبنی بر احیای مجدد وزارت جهاد سازندگی مطرح شد اما احیای یک وزارتخانه زمان‌بر و نیاز به هزینه‌، نیرو و امکانات زیاد دارد اما قرارگاه آماده است و ساختار و تجهیزات را در اختیار دارد.

محمد گفت: قصد ما این نیست که قرارگاه خاتم‌الانبیا را به وزارتخانه تبدیل کنیم اما... 

 وظایف جهاد سازندگی را قبول می‌کنیم و می‌توانیم جای خالی جهاد سازندگی را پر کنیم.

وی ادامه داد: کما اینکه در حال حاضر هم قرارگاه این وظایف را انجام می‌دهد اما بودجه‌ای که قرار بود به راه‌اندازی مجموعه جدید و احیای وزارت جهاد سازندگی تعلق بگیرد، در اختیار قرارگاه گذاشته شود و با توجه به تجهیزات و امکانات قرارگاه که در همه کشور پهن شده، آمادگی انجام این وظایف را داریم.

فرماندگاه قرار گاه خاتم‌الانبیا درباره سهم قرارگاه در پروژه‌های عمرانی گفت: قرارگاه دو بودجه عمرانی و غیرعمرانی دارد در بودجه عمرانی عدد بسیار شفاف است اما میزان بودجه قرارگاه در بخش غیرعمرانی عدد مشخص نیست. سهم قرارگاه در بودجه عمرانی به‌طور مشخص 3.5 تا 4 درصد است بنابراین در بخش عمرانی هم می‌توان گفت سهم قرارگاه نزدیک به این اعداد است. فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا تاکید کرد: سالانه 10 هزار میلیارد تومان از خزانه دولت پول دریافت می‌کنیم که البته همه آن به شکل نقد نیست از این عدد 3 هزار میلیارد تومان به پروژه‌های عمرانی اختصاص دارد و حدود 7 هزار میلیارد تومان هم متعلق به پروژه‌های غیرعمرانی و شهرداری‌ها است.

محمد افزود: اما اینکه فعالیت‌های قرارگاه به چشم می‌آید و در سطح کشور در حال انجام پروژه است به این دلیل بوده که شرایط سختی در کشور حاکم شده و شرکت‌های بخش خصوصی اگر از دولت پول دریافت نکنند نمی‌توانند فعالیت داشته باشند و متوقف می‌شوند و برای این شرکت‌ها نمی‌صرفد که از سود خود صرف‌‌نظر کنند یا تسهیلات یا دارایی دریافت کنند بنابراین معمولا وارد این ریسک‌ها نمی‌شوند. 

آنچه که در مباحث مطرح شده از سوی قرارگاه جدید است، نحوه تعامل با دولت در پیگیری مطالبات این قرارگاه است. با توجه به اینکه طلب قرارگاه نیز به عنوان بخشی از بدهی‌های دولت در بودجه سالانه لحاظ می‌شود، برای تسویه این بدهی‌ها، یا باید بخشی از درآمدهای جدید دولت در مسیر تسویه بدهی قرار گیرد یا دولت باید با فروش اموال خود، بدهی‌هایش را تسویه کند.

حالا فرمانده قرارگاه خاتم گفته به جای آنکه دولت اموالش را عرضه کرده و بفروشد و سپس با منابع آن به قرارگاه پول بدهد، این قرارگاه حاضر است، به جای طلب‌ها مستقیما این اموال دولتی را در اختیار بگیرد، موضوعی که به معنی انتقال بخشی از دارایی‌های دولت به قرارگاه خواهد بود که مشخص نیست، مسوولان دولتی و کارشناسان اقتصادی چه نگاهی به آن خواهند داشت. البته بر اساس صحبت‌های سعید محمد، این موضوع پیش از این نیز سابقه داشته است. قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا تاکید کرد: برای سال 1400 پیشنهاد داده‌ایم که دولت به جای مطالبات قرارگاه، دارایی‌هایش را به قرارگاه واگذار کند. در دو دولت قبل سابقه این نوع همکاری‌ها وجود دارد و دولت در آن زمان به جای بدهی، نیروگاه سبلان، بخشی از فولاد خوزستان و مخابرات را به قرارگاه واگذار کرد که برای همان مجموعه ارزش افزوده ایجاد کردیم.قرار بر این شد که با توجه به اینکه چه واگذاری‌هایی در سال آینده انجام می‌شود، قرارگاه لیستی را تهیه کند که بر اساس نیازهای خود فهرستی را تهیه کردیم که به کدام اموال دولت نیاز داریم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران