شماره امروز: ۵۴۷

| | |

با توجه به این واقعیت که کمیسیون تلفیق تازه روند بررسی بودجه را آغاز کرده است، هنوز نمی‌توان درباره رویکردهای احتمالی کمیسیون تلفیق در خصوص بودجه صحبت خاصی کرد

مصطفی طاهری

با توجه به این واقعیت که کمیسیون تلفیق تازه روند بررسی بودجه را آغاز کرده است، هنوز نمی‌توان درباره رویکردهای احتمالی کمیسیون تلفیق در خصوص بودجه صحبت خاصی کرد و پیش بینی دقیقی را صورت داد. بنابراین آنچه در خصوص بودجه 1400 مطرح می‌شود، بیشتر نظرات شخصی نمایندگان است. در این میان، هرچند ممکن است دیدگاه‌های متفاوتی در خصوص بودجه در میان نمایندگان مجلس وجود داشته باشد، اما همگی برروی اصلاح ساختار و ضرورت حل کردن مشکلات ریشه‌دار بودجه هم نظر هستند. یکی از ضرورت‌های اقتصادی که بر اساس اسناد بالادستی کشور باید به آن توجه می‌شد، کاهش وابستگی بودجه از درآمدهای نفتی است که به این ضرورت در بودجه چندان توجهی نشده است. بر اساس اعداد و ارقام در بطن بودجه سال آینده بیش از 23 درصد وابستگی به نفت وجود دارد در حالی که این عدد در سال99 حدود 10درصد است. در واقع دولت به جای کاهش وابستگی بودجه به نفت نسبت به سال قبل بیش از دو برابر میزان وابستگی‌ها را افزایش داده است. 

 هزینه نهادهایی می‌کنیم که بسیاری از آنها بیش از آنکه جنبه اقتصادی داشته باشند، تحت تاثیر شرایط سیاسی عمل می‌کنند و این موضوع ایران را از اهداف کلان خود دور می‌کند. در صورتی که قصد دولت‌ها اصلاح روند بودجه‌ریزی باشد، باید به جای تکیه بر مسائل سیاسی و دعواهای جناحی، اصلاحات بودجه را در مسیر تجارب علمی و اقتصادی تعریف کنند و تا این روند اصلاح نشود، هر سال دعوا بر سر بودجه ادامه خواهد داشت و بسیاری از دغدغه‌های کلان، عملا شانسی برای اجرا ندارند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران