شماره امروز: ۵۴۷

| | |

مساله تولید واکسن داخلی بسیار مهم است. اما این واکسن هم باید مراحل فاز انسانی را به‌طور کامل طی کند و بعد تایید به تولید انبوه برسد.

مینو  محرز

مساله تولید واکسن داخلی بسیار مهم است. اما این واکسن هم باید مراحل فاز انسانی را به‌طور کامل طی کند و بعد تایید به تولید انبوه برسد. در مورد اینکه واکسن ایرانی یا خارجی به بیماران زده بشود تصمیم‌گیرنده دولت و وزارت بهداشت و درمان است که باید شرایط خرید واکسن را فراهم کند، اما اینکه بگوییم واکسن ایرانی نمی‌تواند موثر باشد، بی‌انصافی است، این کار با حضور محققان و دانشمندان انجام گرفته است و مطمئن باشید پزشکان حاضر در این طرح اگر از تاثیرگذار بودن این واکسن برای از بین بردن بیماری مطمئن نباشند هیچ‌وقت آن را به افراد توصیه نمی‌کنند. مساله اخلاقیات است که باید مد نظر گرفته شود. اما اینکه چرا واکسن‌های دیگر به ایران وارد نمی‌شود، می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. در حال حاضر چند نوع واکسن در جهان تولید شده که هر کدام میزان اثر بخشی متفاوتی دارند، البته که میزان اثر بخشی واکسن اگر 75 درصد به بالا باشد، بسیار خوب است، اما مساله چگونگی ارسال این واکسن‌ها به سراسر دنیا هم هست. مثلا واکسن شرکت فایرزبه یخچال منفی۸۰ نیاز دارد که فقط در مراکز تحقیقاتی وجود دارد... 

به همین دلیل انتقال آن مثل باقی واکسن‌ها که در کیف یخ قرار می‌گیرند راحت نیست. واکسن مدرنا هم احتیاج به یخچال منفی۲۰ دارد که انتقال آن هم سخت است. اما مساله مهم‌تر این است که ما هنوز در رابطه با کیت‌های تشخیصی کرونا با مشکل مواجه هستیم، تا زمانی که ما نتوانیم کیت تست رایگان به مقدار زیاد تولید کنیم و آمار تست‌گیری را افزایش ندهیم نمی‌توانیم در شناسایی بیماران و درمان آنها موفق باشیم. اولین گام که باید برداشته شود، تولید یا واردات کیت‌های تشخیصی است. در واقع اصل مبارزه با این بیماری تست است که ما در این زمینه هم مشکل داریم. از سوی دیگر نمی‌توانیم وعده نادرست به مردم بدهیم، نزدیک‌ترین زمانی که واکسن ایرانی می‌تواند بعد از تایید تولید و در دسترس مردم قرار بگیرد در خرداد و تیر سال 1400 است و زودتر از آن امکان تولید این واکسن وجود ندارد، چرا که ساخت واکسن مراحل زیادی دارد و در هر مرحله هم باید تایید شود. البته که اگر دولت بتواند تا تولید واکسن ایرانی واکسن‌های ساخته شده را وارد کند، ما یک گام به جلو برداشته و سریع‌تر می‌توانیم این بیماری را کنترل کنیم، اما با توجه به شرایطی که وجود دارد معلوم نیست این اتفاق رخ بدهد یا خیر. در هر صورت کرونا هم مثل خیلی از بیماری‌های دیگر که پاندمی شدند و بعد واکسن آنها ساخته شد و همچنان هم وجود دارند و خیلی‌ها با استفاده از همین واکسن‌ها درمان می‌شوند، به یک بیماری درمان پذیر تبدیل خواهد شد. کرونا هم می‌تواند مانند آنفلوآنزا به یک بیماری فصلی تبدیل شود، اما حالا ساخت واکسن باعث شده تا مردم دنیا نفسی به راحتی بکشند. به هر حال مردم اطمینان داشته باشند که پزشکان و متخصصان ایرانی بر تمام مراحل ساخت واکسن کرونا ایرانی نظارت دارند و اگر این واکسن مورد تایید نباشد، تولید انبوه آن شروع نخواهد شد. هیچ پزشکی دارویی را که از صحت آن اطمینان نداشته باشد به مردم معرفی نمی‌کند. باید منتظر بمانیم. همین الان هم واکسن کرونا به وفور در اختیار دیگر کشورها قرار نگرفته است و حداقل سه یا 4 ماه زمان می‌برد تا تمام کشورها به این واکسن دست پیدا کنند، سازمان بهداشت جهانی برای کشورهایی که به هر دلیل توان خرید واکسن را ندارند میزان قابل توجهی از این واکسن‌ها را پیش خرید کرده است که گویا ایران هم در این لیست حضور دارد به این ترتیب شاید واکسن خارجی زودتر از واکسن ساخت داخل به بازار ایران برسد و در دسترس بیماران قرار بگیرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران