شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اگر بخواهیم برای وضعیت بازار سرمایه به دنبال یک مقصر بگردیم می‌توان گفت عدم اقدام به موقع از سوی یک سری نهاد ناظر یا شرکت‌های حقوقی اتفاق افتاد و در زمانی که یک جریان قوی نقدینگی وارد بازار سرمایه شد

احمد اشتیاقی

اگر بخواهیم برای وضعیت بازار سرمایه به دنبال یک مقصر بگردیم می‌توان گفت عدم اقدام به موقع از سوی یک سری نهاد ناظر یا شرکت‌های حقوقی اتفاق افتاد و در زمانی که یک جریان قوی نقدینگی وارد بازار سرمایه شد عرضه متناسب با این نقدینگی در بازار صورت نپذیرفت و باعث شد که سهام با رشد شتابان به شاخصی بیش از دو میلیون واحد برسد. اگر ما در مقطعی که شاخص در محدوده یک میلیون و 500 هزار بود میزان عرضه‌ها در بازار گسترش می‌دادیم درآن صورت شاخص بی‌جهت به بیش از دومیلیون واحد نمی‌رسید که مجبور به اصلاح طولانی مدت شود. حال سوال اینجاست که چرا شرکت‌های حقوقی در زمان پیش آمده سهام مورد نظر را به فروش نرساندند و تنها خریدار بودند و حال که زمان خرید سهام است از عدم نقدینگی خود سخن می‌گویند؟ اگر در زمان شروع اوج بازار عرضه مناسبی توسط شرکت‌های حقوقی انجام می‌شد اکنون منابع و نقدینگی متناسبی داشتند و در زمان اصلاحات بازار می‌تواستند به راحتی از بازار حمایت کنند. همچنین اجازه تشکیل حباب در بازار داده نمی‌شدو شاخص هم بی‌دلیل به دامنه‌ای بیش از دومیلیون واحد برسد. اگر در زمان شروع روند صعودی بازار عرضه‌های متناسبی صورت می‌گرفت و پس از حمایت‌های حقوقی‌ها انجام می‌پذیرفت شاهد این روند در بورس نبودیم. بازار سهام پس از هر رشدی 10 الی 15 درصدی تقربیا چهار الی پنج روز متوالی نیاز به استراحت دارد چراکه عده‌ای از سهامداران با نگاه نوسانگیری به خرید سهام در بازار می‌پردازند و بعد از فعال شدن سیو سود فروش سهام را آغاز می‌نمایند.

از سوی دیگر هنوز بازار به جمع‌بندی کاملی از بابت اینکه دلار در کدام نرخ تثبیت می‌شود نرسیده و اغلب دید فعالین بازار روی قیمت 22 هزار تومان است اما یک نگرانی وجود دارد که قیمت دلار به پایین‌تر از 22 هزارتومان برسد در نتیجه سهامداران با احتیاط بیشتری اقدام به خرید می‌کنند و این احتیاط از دو مولفه پدید می‌آید؛ نخست اینکه آینده روشنی برای دلار متصور نیستند و دوم اینکه هنوز تکلیف سود سپرده بانکی مشخص نشده است. اگر بازار سهام به جمع‌بندی در خصوص نرخ دلار و سود سپرده بانکی برسد می‌تواند تصمیم درست و به موقعی برای خرید سهام بگیرد. بنابراین وضعیت بازار تثبیت شده نیست و اغلب به صورت نوسانگیری اقدام به خرید سهام می‌کنند و نگاه سهامدارانی که یک سهم را به صورت میان مدت و بلندمدت نگاه دارند در بازار یافت نمی‌شود. اگر ابهامات موجود در بازار برطرف شود. بورس روند افزایشی خوبی به خود می‌گیرد و بازار می‌تواند تا پایان سال در حدود 20 درصد رشد داشته باشد. اما باید گفت در این شاخص بازار سرمایه بسیار ارزنده است و فضای رشد خوبی در خود دارد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران