شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رعایت پروتکل‌ها و پرهیز از ترددهای غیرضرور طی این دو هفته تعطیلی مطمئنا در قطع زنجیره انتقال بیماری تاثیرگذار خواهد بود،

پیام   طبرسی

رعایت پروتکل‌ها و پرهیز از ترددهای غیرضرور طی این دو هفته تعطیلی مطمئنا در قطع زنجیره انتقال بیماری تاثیرگذار خواهد بود، در صورت اجرای دقیق این طرح چه از سوی مردم و چه از سوی مسوولان و مجریان طرح، چرخه انتقال تا حدودی قطع شده و بار بیماری کاهش پیدا می‌کند، در این صورت کنترل اپیدمی بسیار راحت‌تر خواهد بود. البته این در حالتی است که کلیه پروتکل‌ها از سوی مردم نیز رعایت شود، ولی متاسفانه همچنان  شواهدی وجود دارد که برخی راهی مسافرت‌های شمال شده، گزارش‌هایی از مغازه‌ها و فروشگاه‌های مخفی منتشر شده و عده‌ای نیز همچنان پروتکل‌ها و محدودیت‌ها را رعایت نمی‌کنند، اگر قرار باشد این تخلفات و سرپیچی از پروتکل‌ها و محدودیت‌ها همچنان ادامه داشته باشد، هیچ محدودیتی تاثیرگذار نخواهد بود و باید متاسفانه روزبه‌روز شاهد افزایش آمار ابتلا و مرگ و میرها و اخبار بد باشیم. انتظار ما این بود که آمارها به مرور کاهشی باشد ولی هنوز این اتفاق رخ نداده و این مساله نشان‌دهنده آن است که چرخه انتقال بیماری بسیار فعال شده است.

این روزها همگی در اطرافیان دور و نزدیک خود اخبار ابتلا، بستری، انتقال به‌آی سی یو و مرگ و میر را می‌شنوند، همه شاهدیم که حلقه محاصره کرونا از همیشه تنگ‌تر شده و بیماری به صورت فعال در حال چرخش سریع در سطح جامعه است. در صورت اجرای دقیق این طرح چه از سوی مردم و چه از سوی مسوولان و مجریان طرح، چرخه انتقال قطع شده و بار بیماری کاهش پیدا می‌کند، در این صورت کنترل اپیدمی بسیار راحت‌تر خواهد بود، ولی زمانی که چرخه انتقال بیماری مانند این چند هفته اخیر فعال باشد، کنترل آن بسیار سخت است. البته این تعطیلی دو هفته‌ای به عنوان یک مسکن عمل کرده و تا حدودی بار بیماری را کاهش می‌دهد، درمان اصلی رعایت همیشگی پروتکل‌ها و اصول پیشگیری از ابتلا و انتقال بیماریست. از ابتدای پاییز که شرایط به نوعی بحرانی شده است بیشتر به خاطر دورهمی‌های خانوادگی و تجمعات غیر ضروری است. افراد باید آگاه باشند که حتی در صورت پوشش ماسک و رعایت پروتکل‌ها، باز هم احتمال انتقال بیماری وجود دارد، چراکه طی میهمانی و دورهمی بالاخره افراد برای خوردن غذا و هر چند به مدت محدود مجبورند ماسک خود را بردارند یا طی این مدت ممکن است کوتاهی‌هایی صورت بگیرد، لذا هیچ تضمینی برای عدم ابتلا و انتقال بیماری در دورهمی‌های هرچند محدود نیز وجود ندارد. فراموش نکنیم به سه راهکار ساده می‌توانیم کرونا را شکست دهیم و آمار مرگ و میر و ابتلا را تا میزان زیادی پایین بیاوریم. پوشش ماسک، رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و جلوگیری از تجمعات. اگر همین چند کار ساده را رعایت کنیم موفق می‌شویم ولی اگر همچنان پروتکل‌ها و محدودیت‌ها را رعایت نکنیم، چرخه فعال اپیدمی همچنان در جامعه می‌تازد و آمار ابتلا و فوتی‌ها به صورت صعودی ادامه پیدا می‌کند. این آخرین هشداری است که به مردم می‌دهیم و آنها باید مساله را جدی بگیرند. فقط کمی بی‌توجهی و تعلل در رعایت محدودیت‌ها می‌تواند آمار مرگ و میر روزانه را به بیش از یک هزار نفر برساند و تعداد افرادی که هر روز به کرونا مبتلا می‌شوند نیز از مرز 20 هزار ابتلا در روز هم خواهد گذشت. روزهای سختی را پیش رو داریم و اگر مراعات نکنیم معلوم نیست چه چیزی در انتظارمان است. مردم باید باور کنند که کرونا با کسی شوخی ندارد و فقیر و غنی نمی‌شناسد و هر کسی که پروتکل‌ها را رعایت نکند حتما مبتلا خواهد شد. در حال حاضر بیش از 50 درصد افرادی که در آی‌سی‌یو بستری می‌شوند، جان سالم به‌در نمی‌برند و این آمار بسیار تکان‌دهنده است و مردم باید مساله را جدی بگیرند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران