شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بعد از تحولات اخیر بازار ارز برخی گمانه زنی‌ها در خصوص نرخ ارز در چشم‌انداز آینده مطرح می‌شوند که مبتنی بر گزاره‌های واقعی اقتصادی نیستند

مهدی طغیانی

بعد از تحولات اخیر بازار ارز برخی گمانه زنی‌ها در خصوص نرخ ارز در چشم‌انداز آینده مطرح می‌شوند که مبتنی بر گزاره‌های واقعی اقتصادی نیستند و بر اساس احساسات و رفتارهای هیجانی ارایه می‌شوند. برخی افراد و جریانات در این فضای معلق تلاش می‌کنند تا با ارسال پالس‌های مثبت یا منفی بهره سوداگرانه خود را از بازار ببرند. اما نکته‌ای که به نظر می‌رسد فعالان اقتصادی و مردم باید به آن توجه کنند، دوری از رفتارهای هیجانی در بازار ارز و در بطن سایر بازارهاست.اساسا پیش‌بینی کاهش یا افزایش قیمت ارز بدون توجه به گزاره‌های اقتصادی مشخص، چندان معقول نیست. اما متاسفانه نقش عوامل فرامتنی، آثار روانی و متغیرهای بیرونی در تعیین نرخ ارز بیشتر شده است که باید از طریق رفتارهای درست اقتصادی در مقابل این نوسانات ایستادگی کرد. کسانی که پیگیر دستیابی به نرخ واقعی ارز هستند، باید بدانند که مهم‌تر از کاهش یا افزایش نرخ ارز، ثبات در نرخ ارز است. همان‌طور که چند هفته قبل در زمان بالا رفتن مستمر قیمت دلار و ارز پیش‌بینی چشم‌انداز آینده ممکن نبود..

امروز هم که نرخ ارز به دلیل انتظارات کاهشی در دالان نزولی قرار گرفته، نمی‌توان حد مشخصی برای این کاهش تعیین کرد. معتقدم کاهشی که این روزها در نرخ ارز مشاهده می‌شود، بیشتر روانی است و برآمده از تحول واقعی در متغیرهای اقتصادی شکل نگرفته است. تحولات بیرونی و انتظارات عمومی افراد باعث شده که نرخ ارز در دالان کاهشی قرار بگیرد. در شرایط فعلی هم فروش و عرضه ارز، مبتنی بر چشم‌انداز کاهشی بازار افزایش یافته و هم خریداران ارز با توجه به دورنمای بازار فعلا ترجیح داده‌اند تا زمان تعدیل بیشتر دست نگه دارند. حد نهایی این روند کاهشی در قیمت ارز، قابل پیش‌بینی نیست. اساسا نمی‌توان حدی، برای فراز و نشیب‌هایی که مبتنی بر انتظارات عمومی در بازارها شکل می‌گیرند در نظر گرفت.همانطور که حد نهایی افزایش قیمت ارز در هفته‌های قبل، قابل پیش‌بینی نبود، امروز هم که قیمت ارز در دالان کاهشی قرار گرفته، نمی‌شود محدوده‌ای برای این کاهش در نظر گرفت. بر این اساس فکر می‌کنم موضوعی که در خصوص نرخ ارز اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند، مقوله ثبات در بازار است. هر اندازه که زمینه ثبات در بازارها بیشتر شود به همان میزان می‌توان توقع رشد و بهبود شاخص‌ها را نیز داشت.بر این اساس نرخ ارز عقب‌نشینی خود را تا جایی که افکار عمومی انتظار دارند، تداوم می‌بخشد، اما ثبات در این نرخ و این وضعیت به رشد واقعی متغیرهای اقتصادی مثل رشد تولید، مهار تورم، تقویت پول ملی و... احتیاج دارد. ثبات در قیمت ارز بعد از تخلیه آثار روانی و عمومی به یک نقطه توازن جدید خواهد رسید که باید امیدوار باشیم این تحولات در نهایت منجر به ثبات در بازار ارز کشور شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران