شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شرایط تهران به عنوان پایتخت بسیار خطرناک است در حال حاضر تمام بیمارستان‌های مربوط به بیماران کرونایی مملو از بیمارانی است

مسعود  مردانی

شرایط تهران به عنوان پایتخت بسیار خطرناک است در حال حاضر تمام بیمارستان‌های مربوط به بیماران کرونایی مملو از بیمارانی است که البته بسیاری از آنها هم شرایط مساعدی ندارند و وضعیتشان وخیم است. در حال حاضر دولت باید هر چه زودتر درباره تعطیلی کامل شهر تهران تصمیم بگیرد. در کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا این مساله مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به تصویب رسیده و به ستاد اجرایی مقابله با کرونا منتقل شده است. شرایط بسیار بغرنج است و اگر هر چه زودتر در این باره تصمیم نگیریم آمار مرگ و میر می‌تواند خیلی بیشتر از چیزی باشد که این روزها در اخبار می‌خوانیم. متاسفانه نه مردم رعایت می‌کنند و نه دولت در این باره کاری انجام می‌دهد. تعطیلی مشاغل در ساعت 6 بعد ازظهر نمی‌تواند چاره کار باشد. این تعطیلی‌ها باید کلی و با رعایت قوانین سختگیرانه انجام شود. خیابان‌ها باید خالی از جمعیت شود و نباید هر روز شاهد ترافیک باشیم. تمام ادارات و مشاغل باید تعطیل شوند. 

مردم باید حداقل 2 هفته کامل در خانه بمانند و تنها برای کارهای خیلی ضروری از خانه خارج شوند. اگر این شرایط را فراهم بیاوریم شاید بتوانیم تا حدودی زنجیره این بیماری را حداقل در تهران قطع کنیم. البته که این تعطیلی و قرنطینه باید در دیگر شهرهای بزرگ ایران هم اجرایی شود. بیش از یک ماه است ما در ستاد ملی مقابله با کرونا در بخش علمی در این زمینه هشدار می‌دهیم. اما دولت همچنان به رعایت پروتکل‌ها و محدود کردن برخی از مشاغل بسنده کرده است. این روش اگر می‌خواست جواب دهد تا به حال جواب داده بود و امروز ما شاهد مرگ روزانه بیش از 400 نفر در کشور نبودیم. تعداد افراد مبتلا شده در یک روز هم به بالای 9 هزار نفر رسیده این زنگ خطری است که خبر از فاجعه می‌دهد. مردم هم باید باور کنند که رفت و آمدهای غیر ضروری و مهمانی گرفتن و دید و بازدیدها می‌تواند جان آنها و دیگر عزیزانشان را به خطر بیندازد. کرونا با کسی شوخی ندارد. فردی که مبتلا به این بیماری می‌شود، اگر ویروس مستقیم به ریه فرد حمله کند بیش از سه روز دوام نمی‌آورد. فراموش نکنیم مبتلا شدن به این بیماری حتی بعد از بهبودی هم می‌تواند عوارضی داشته باشد که البته هنوز دانشمندان در مورد آن به یقین نرسیده‌اند. اما مردم باید جانب احتیاط را رعایت کنند. 459 فقط یک عدد نیست که بی خیال از کنار آن بگذریم و اهمیت ندهیم، 459 مرگ یعنی اینکه 459 خانواده عزادار شده‌اند. یعنی ممکن است این اتفاق خیلی زود برای یکی از ما یا نزدیکانمان رخ بدهد. نمی‌توانیم بی‌خیال باشیم. مردم باید به فکر کادر درمان هم باشند، آنها واقعا از جانشان مایه می‌گذارند و اگر شرایط به همین منوال پیش برود مرگ و میر کادر درمان هم ممکن است افزایش پیدا کند و با این وضعیت شاید در مورد تعداد دکتر و پرستار هم با مشکل مواجه شویم. همین الان هم بسیاری از بیمارستان‌ها با کمبود نیرو مواجه‌اند چرا که بسیاری از کادر درمان به کرونا مبتلا شده ودر مرخصی درمانی به سر می‌برند. این روزها همه باید دست به دست هم بدهیم و مانع از پیشروی کرونا شویم. اما بیش از همه این دولتمردان هستند که هر چه زودتر باید خبر تعطیلی تهران را که البته به نظر می‌رسد به تصویب هم رسیده اعلام کنند تا کمی از تعداد افراد مبتلا و تعداد مرگ و میر به دلیل کرونا در کشور کاسته شود. تمام شهرهای بزرگ در خطر هستند، اگر تمامی شهرهای بزرگ دو تا سه هفته تعطیل شوند ما قطعا می‌توانیم کرونا را عقب برانیم و مانع از پیشروی این بیماری و ابتلای افراد بیشتر به آن شویم. اما همه این‌ها به همت دولت و مردم بستگی دارد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران