شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بازارگردانی به خودی خود میزان نقدشوندگی در بازار را افزایش می‌دهد اما یک نوع وظایف منفی دارد مانند اینکه می‌تواند تهدیدکننده دامنه نوسان باشد

پیمان تاتایی

بازارگردانی به خودی خود میزان نقدشوندگی در بازار را افزایش می‌دهد اما یک نوع وظایف منفی دارد مانند اینکه می‌تواند تهدیدکننده دامنه نوسان باشد این بدان معناست که می‌تواند کاهنده میزان دامنه نوسان در بازار سهام باشد و به این شکلی که در بورس ایران اجرا می‌شود انتظار دارند که بازارگردان در اغلب مواقع از سهام حمایت کند ولی اگر سهام بازارگردان باعث شود که میزان نقدشوندگی در بازار افزایش یابد، بازارگردان به وظیفه خود عمل کرده و در سهامی که دارای بازارگردان است میزان صف فروش کمتری دیده شود، نشان‌دهنده این است که بازارگردان به کار خود عمل کرده است. همچنین بازارگردانی می‌تواند نقدشوندگی سهام را به شکل و شیوه بهتری انجام دهد و عمق بازار را افزایش دهد. بازارگردانی یکی از موضوعات تخصصی است و به واسطه نهادهای مالی و به صورت تخصصی صورت می‌گیرد این موضوع باعث می‌شود که سهام موجود در بازار هرچه زودتر به ارزش ذاتی خود برسند. بازارگردانی یکی از رکن‌های اصلی بازار سرمایه است که متاسفانه در بازار ما همیشه مغفول مانده است، در حالی که در بازارهای دیگر بازارگردان‌ها کارهای اساسی در معاملات انجام می‌دهند و بازارگردان‌ها اجازه نمی‌دهند عرضه و تقاضا به‌صورت رها شده در بازار قرار گیرد. بازارگردانی در عین حال یک کار بسیار سودآور هم هست. اگر به عملیات صندوق‌های بازارگردانی نگاه کنیم می‌بینیم که عمدتا درآمدهای خوبی به دست می‌آورند.

همچنین بازار سرمایه روزهای آینده روندی قرمز را تجربه می‌کند و ممکن میزان شدت و ضعف این سرخ پوشی کمی متفاوت باشد. اخبار مثبت می‌تواند روند بازار را صعودی کند و یا حداقل اجازه دهند بازار به تعادل برسد، در این میان تمامی سهام موجود در بازار نیز باید به ارزندگی برسند. درست است که قیمت اغلب سهامی موجود در بازار کاهش یافته است اما؛ این کاهش ناشی از کاهش دلار در کوتاه‌مدت و عوامل آن است. اخبار مثبت و ارزندگی سهام می‌تواند بازار سرمایه را به تعادل برساند. قیمت دلار نیز در بازار آزاد روندی نوسان گونه را تجربه می‌کند و با اهمیتی هم در سطح بین المللی رخ نداده است، کاهش بیشتر شاخص را صرفاً می‌توان ناشی از ترس و نگرانی سرمایه‌گذاران قلمداد کرد. این روزهای بازار سهام را می‌توان در برخی از موارد روندطبیعی دانست چراکه میزان تاثیرگذاری عواملی چون اخبار سیاسی و اقتصادی و میزان قیمت سهام در سقوط بازار نقش دارند. این نوع از سرخ‌پوشی بازار تنها در صورتی جبران می‌شود که تمامی سهام موجود در بازار ارزندگی یابد و میزان اخبار ناگوار سیاسی و اقتصادی کاهش یابد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران