شماره امروز: ۵۴۷

| | |

​نگاه کلانی که به سیاست‌های اقتصادی کشور وجود دارد تا حد زیادی تعیین‌کننده مسیری است که کشور در سال‌های بعد طی می‌کند...

مهدی تقوی

نگاه کلانی که به سیاست‌های اقتصادی کشور وجود دارد تا حد زیادی تعیین‌کننده مسیری است که کشور در سال‌های بعد طی می‌کند... 

هر قدر این نگاه بر مبنای پایه‌های مستحکم‌تر و قابل اتکاتر بنا شود، رسیدن به اهداف اقتصادی کشور در آینده نیز تسهیل خواهد شد.

آنچه در سال‌های گذشته بر اقتصاد ایران رفته، بهترین نمونه برای این فرضیه است. دولت فعلی در سال‌های ابتدایی آغاز به کار خود، بخش قابل توجهی از ظرفیتش را به مسائل دیپلماتیک و بهبود روابط با کشورهایی مانند امریکا بنا گذاشت. با به نتیجه رسیدن به مذاکرات و اجرایی شدن برجام، دیدیم که بهبودی نسبی در شرایط اقتصادی کشور خود را نشان داد و در نهایت رشد اقتصادی قابل قبولی شکل گرفت اما با توجه به اینکه همزمان با این بهبود شرایط، دغدغه‌ها و نگرانی‌های داخلی مورد توجه قرار نگرفتند و در واقع فراموش شدند، با بازگشت تحریم‌ها، دشواری‌های اقتصادی جدیدی خود را نشان داد. روی کار آمدن رییس‌جمهور معلوم‌الحال امریکا، باعث شد تمام رشته‌های ما در برجام پنبه شود و این موضوع باز هم نشان داد که نباید تمام تخم مرغ‌هایمان را در یک سبد قرار دهیم. بلکه در کنار تلاش برای بهبود روابط، مسائل داخلی را نیز باید پیگیری کنیم. در این شکی وجود ندارد که برطرف کردن بخشی از مشکلات داخلی کشور، نیاز به بهبود روابط با کشورهای خارجی دارد اما در کنار آن استفاده از ظرفیت‌های داخلی نیز بسیار مهم خواهند بود. ایران با توجه به ویژگی‌های جغرافیایی و زیرساختی، کشوری است که ظرفیت بالایی در بهبود مسائل اقتصادی دارد. در کنار ظرفیت‌های بالقوه موجود در اقتصاد ایران، ما امروز نیروی انسانی متخصص و آشنا با علم روز نیز بسیار زیاد داریم. باید تلاش شود به جای تکیه بر سیاست‌های غلط و نادرست گذشته که بارها ضعف خود را نشان داده‌اند، راهی برای استفاده از توان این افراد پیدا کنیم. در صورت مشورت‌گیری با نیروهای متخصص و برنامه‌ریزی‌های کلان در حوزه‌های مختلف، می‌توان امیدوار بود که در کنار بهبود شرایط اقتصادی فعلی، برای آینده نیز طرح‌ها و برنامه‌های جدی وجود داشته باشد. امروز یکی از اصلی‌ترین فشارهایی که بر اقتصاد ایران وارد می‌شود، بی‌برنامگی در حوزه‌های کلان است و این موضوع چه بر فعالان اقتصادی و چه بر اقشار مختلف مردم، اثر منفی می‌گذارد. با استفاده از این ظرفیت‌های داخلی می‌توان این مشکل را نیز حل کرد و با نشان دادن ظرفیت‌ها به جامعه، امیدسازی کرد، هرچند باید تمام این مسائل و ظرفیت‌ها، در کنار یکدیگر دیده شوند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران