شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اگر اقدامی جدی برای جلوگیری از افرایش میزان مبتلایان به بیماری کرونا انجام نشود، شاهد اتفاقات بدتر از این هم در کشور خواهیم بود

حسینعلی شهریاری

اگر اقدامی جدی برای جلوگیری از افرایش میزان مبتلایان به بیماری کرونا انجام نشود، شاهد اتفاقات بدتر از این هم در کشور خواهیم بود. متاسفانه شرایط کنونی به گونه‌ای است که باعث شده دولت بیشتر به مسائل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی توجه داشته باشد، در حالی که الان وضعیت سلامت مردم بسیار مهم‌تر از هر موضوع دیگری در کشور است. چند ماه قبل به گفته مقام معظم رهبری قرار بود یک میلیارد یورو اعتبار برای مقابل با کرونا در نظر گرفته شود که البته تا کنون و با پیگیری‌هایی که مجلس انجام داده این پول به‌طور کامل در اختیار وزارت بهداشت و درمان قرارنگرفته است. تمام این کمبودها و بی توجهی‌ها باعث شده تا شرایط کشور در زمینه بیماری کرونا هر روز بحرانی‌تر شود. تعطیلی کامل دوهفته‌ای برای تهران و دیگر شهرهایی که در شرایط بحران قرار دارند، لازم و ضروری به نظر می‌رسد. متاسفانه در کشور ما نه تنها هزینه لازم برای مقابله با کرونا از سوی دولت تامین نشده که در بسیاری از موارد کم کاری‌هایی هم صورت گرفته است. 

 به عنوان مثال کشوری مثل استرالیا که تنها 26 میلیون جمعیت دارد بیش از 110 میلیارد دلار برای پیشگیری از کرونا هزینه کرده است. این در حالی است که امریکا بیش از 140 میلیارد دلار در این راه هزینه کرده و همچنان هم درگیر این بیماری است. البته تفکری هم در این میان مطرح شد، که بسیاری به آن معتقد بودند و آن همه‌گیری کرونا برای از بین بردن این ویروس بود که سازمان بهداشت جهانی هم‌زمانی این مساله را مطرح کرد اما در حال حاضر آنها هم عنوان کرده‌اند که این تفکر بسیار اشتباه بوده است. در فروردین ماه که محدودیت‌هایی در کشور اعمال شد، آمار فوتی‌های ما به روازنه 30 نفر رسیده بود اما برداشتن این محدودیت‌ها به صورت شتابزده از سوی دولت باعث شد تا با اوج‌گیری این بیماری و ورود موج دوم و سوم کرونا مواجه شویم. از سوی دیگر باید در نظر داشته باشیم که بیشتر از اقتصاد این جان مردم است که ارزش و اهمیت دارد و در واقع مردم اول باید سالم باشند تا بتوانند چرخ اقتصاد کشور را بگردانند. وقتی ما با شرایط بحرانی بیماری کرونا مواجه باشیم همانطور که الان هستیم، خود به خود مشاغل تعطیل شده و به ورطه نابودی کشیده می‌شوند. در حالی که یک تعطیلی و قرنطینه دو هفته‌ای با بستن تمام راه‌های ورودی و خروجی به کلان شهرها می‌تواند، تاثیر بسزایی در کاهش ابتلا به کرونا داشته باشد. در حال حاضر روزانه بیش از 15 میلیون نفر به تهران رفت و آمد می‌کنند، بسیاری از این افراد کارمند ادارات دولتی و خصوصی هستند، تا زمانی که تعطیل رسمی و قرنطینه کامل از سوی دولت اعلام نشود، این افراد نمی‌توانند کار خود را ترک کنند، چرا که ممکن است با خطر اخراج و از دست دادن کارشان مواجه شوند. متاسفانه اگر شرایط به همین منوال پیش برود ما در دی ماه با آمار مرگ ومیر بالای هزار نفر در روز مواجه خواهیم بود. همین الان هم آماری که اعلام می‌شود حداقل یک سوم آمار واقعی است. بسیاری از افراد در شهرهای کوچک و روستاها بر اثر این بیماری جانشان را از دست می‌دهند، اما چون تست کرونا از آنها گرفته نشده، آمارشان در بین افراد مبتلا به کرونا که درگذشته‌اند، درج نمی‌شود. با این وضعیت همین الان هم در کل کشور روزانه تعدادی بین 500 تا 600 نفر فوتی داریم که به دلایل ذکر شده آمار آنها در بین افرادی که بر اثر ابتلا به کرونا درگذشته‌اند، ذکر نمی‌شود. حال شما در نظر بگیرید در ماه دی و بهمن قرار است چه اتفاقی در کشور رخ دهد. اگر دولت همین الان دست به کار نشود و سلامت افراد جامعه را در اولویت کارهای خود قرار ندهد، شاید 10 روز دیگر هم برای این کار دیر باشد. 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران