شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عرضه خودرو در بوررس کالا می‌تواند ثبات را برای این بازار پدید آورد اما؛ این بدان معنا نیست که کاهش قیمت در خرید و فروش خودرو رخ می‌دهد.

امیرحسین کاکایی

عرضه خودرو در بوررس کالا می‌تواند ثبات را برای این بازار پدید آورد اما؛ این بدان معنا نیست که کاهش قیمت در خرید و فروش خودرو رخ می‌دهد. بلکه این عرضه باعث شفاف سازی شده و حاشیه‌های بازار از بین می‌رود و سرمایه‌گذارانی که در بین تنها سود چندصد درصدی می‌کردند از این بازار خارج می‌شوند و در نتیجه تنها مصرف کنند و خودرو ساز بدون واسطه اقدام به خرید و فروش خودرو می‌کنند. در این مدت با توجه به اینکه خودرو به قیمت واقعی خود رسیده و بازار متعادل و شفاف می‌شود میزان خرید خودرو با افزایش مواجه شده و گاهی ممکن است با افزایش استقبال قیمت خودرو افزایش یابد. این استقبال باعث می‌شود که میزان تولید در کشور افزایش یابد و در نتیجه میزان درآمد نیز افزایش یابد. در این بین تورم نیز نقش مهمی در قیمت گذاری و خرید و فروش خودرو دارد و باید صبر کرد تا دید که عرضه خودرو در بورس چه زمانی رخ می‌دهد و در آن زمان میزان تورم و ارزش ریال چقدر است. عرضه خودرو در بورس باعث می‌شود که میزان واسطه‌گری در این بازار کاهش یابد.  طی این مدت افرادی بودند که در بازار خودرو سرمایه‌گذاری می‌کردند و سودی بیش از 100 درصد دریافت می‌کردند در نتیجه این عرضه باعث می‌شود که واسطه گران نتوانند سود کنند و تنها کارخانجات با خریدارها روبه رو باشد. برای مثال؛ این واسطه گرها خودرویی را باقیمت 300 میلیون تومان خریداری می‌کردند و در بازار آزاد با قیمتی بیش از 600 میلیون به فروش می‌رسانند این موضوع باعث شد که دولت پس از گذشت دوسال و اندی دولت به این فکر بیفتد که خودرو را هرچه سریع‌تر در بورس عرضه کند. این عرضه باعث می‌شود که کارخانجات به سود منطقی خود برسند و از سوی دیگر خریدار با قیمتی منطقی اقدام به خرید کند. در ابتدای عرضه خودرو در بورس ممکن است برخی از روزها و یا برای مدتی قیمت‌ها افزایش پیدا کند اما؛ پس از مدتی و بعد از تزریق خودرو این قیمت کاهش پیدا می‌کند. در میان باید نظارت بر روی سود کارخانجات وجود داشته باشد و کارخانجات سود حاصله از عرضه در بازار سهام صرف توسعه و افزایش خط تولید و محصولات خود کنند. زمانی که عرضه خودور به اندازه کافی در بازار باشد ثبات قیمتی را پدیدمی آورد زیرا؛ استقبال فراوان وجود ندارد و مردم به صورت معمول خودرو خرید می‌کنند و کارخانجات برای اینکه میزان استقبال و خرید مردم افزایش یابد قیمت محصولات خود ثابت نگاه می‌دارند. در عرضه خودرو در بازار سهام نیز یک نکته مهم وجود دارد؛ اینکه دولت و مسوولان باید اجازه دهد که این عرضه مسیر طبیعی خود را طی کند.

یعنی ابطال روزانه معاملات را نداشته باشیم و یا برای مدت طولانی نمادی را بسته نگاه نداریم. عملا رفتارها و عملکردهای دستوری نداشته چراکه رفتارها و عملکردهای دستوری باعث می‌شود که این عرضه از رونق بیفتد. این عرضه باید زیر نظر سازمان بورس باشد و دولت و دستگاه‌های ذی‌ربط هیچ گونه دخالتی در این موضوع نداشته باشند و در زمان زیان کارخانجات و یا مردم میانجگیری نکنند و اجازه دهند بازار سرمایه روند طبیعی و متعادل خود را پیش بگیرد. در این بین افزایش قیمت نیز رخ می‌دهد و این افزایش قیمت ناشی از تورم موجود است. شما هیچگاه نمی‌توانید با کنترل و محدودیت بازار جلوی افزایش قیمت‌ها را بگیرید بلکه باید میزان تورم کاسته شود و اگر این موضوع امکان‌پذیر نیست باید میزان درآمدهای موجود افزایش یابد اما؛ چه زمانی درآمدها افزایش می‌یابد؟ زمانی درآمدها افزایش می‌یابد که میزان تولید در کشور افزایش یابد. هرچه میزان تولید محصولات داخلی افزایش یابد به نفع اقتصاد و کشور خواهد بود و باعث می‌شود تمامی بازار‌ها روندی معقول به خود گیرند. افزایش تولید باعث می‌شود که فعالیت کارخانجات و مردم افزایش یابد و به نوعی نقدینگی بیشتر در بازار تزریق شود و هرچه میزان نقدینگی در بازار افزایش یابد میزان قدرت خرید مردم افزایش یافته و تمامی بازارها صعودی می‌شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران