شماره امروز: ۵۴۷

| | |

بازار سرمایه این روزها را نمی‌توان به درستی پی‌ بینی کرد چراکه متغیرهای گوناگون دست در دست هم داده‌اند و روند بازار را به سمت و سوی نوسان برده‌اند.

محمد کفاش پنجه شاهی

بازار سرمایه این روزها را نمی‌توان به درستی پی‌ بینی کرد چراکه متغیرهای گوناگون دست در دست هم داده‌اند و روند بازار را به سمت و سوی نوسان برده‌اند. در حال طبیعی بازار باید در با افزایش نرخ دلار روند بازار صعودی شود اما اتفاقی برعکس در بازار رخ داده هر چه دلار صعودی می‌شود بازار نزول بیشتری را پیش می‌گیرد. می‌توان سازمان بورس و مصوبات روز افزون را یکی از دلایل این سقوط دانست. با اضافه شدن مصوبات جدیدبه بازار سرمایه میزان نقدینگی در بازار کاهشی شد و در نتیجه بازار روند قرمزتری به خود گرفت. بازارسهام به عجیب‌ترین حال خود طی سالیان گذشته رسیده و به اخبار و اتفاقات روز واکنش نشان می‌دهد در اکثر موارد واکنش بازار منفی است و تنها در چند مورد بازار مثبت شده است. در میانه تمام مشکلات بازار و واکنش‌های منفی، انتخابات امریکا نیز تاثیر مهمی در بورس دارد و اغلب سهامداران منتظرند تا ببینند کدام نامزد پیروز می‌شود و میزان تحریم‌ها و محدویت تا چه میزان تغییر می‌کند اما؛ بازار نمی‌تواند بیش از این سرخ شود و تا مانند چهار ماهه ابتدای سال کاملا سبز پوش شود.  

در نتیجه و تا پایان سال بازار روی خودش و تعادل به خود می‌بیند و به سهامداران اجازه می‌دهد تا به راحتی بدون محدودیت توسط سازمان بورس به خرید و فروش سهام بپردازند. این روزها را می‌توان فرصت مناسبی برای ورود به بورس دانست و ورود در این زمان تنها متخص افراد هوشمند است چراکه اغلب سهم‌های موجود در بازار به ارزندگی تمام خود رسیده‌اند و میزان قمیت سهم‌های بنیادی و شاخص ساز نیز کاهش یافته است. بازار سرمایه متخصص به افرادی است که توانایی قبول کردن ریسک در بازار را دارند و باتوجه به ماهیت بازار خرید می‌کنند نه صف‌های خرید و فروش. بازار سهام این روزها بیش از هر زمان دیگری نیازمند بهبود زیرساخت‌ها است و این مورد باید با تصمیمات درست و به موقع انجام نمی‌شودیعنی محدود کردن بیشتر بازار نه‌تنها کمکی به تثبیت بازار نمی‌کند بلکه منجر به طولانی‌تر شدن رکود فعلی شده و بی‌اعتمادی را به وجود می‌آورد. در این بین سهام عدالت نیز یکی از عوامل سرخ پوشی بورس شد. این سهام در زمان عرضه دوم خود بازار را چندین روز به حالت سرخ درآورد و فروش آن نقدینگی مناسبی به حساب سرمایه‌گذاران این سهام وارد نشد و در نهایت توانست بی‌اعتمادی و خروج سهامداران را از بازار پدید بیاورد. مساله مهم این روزها این است سهامداران باید با دقت و صبر در بازار خرید کنند و به اخبار سیاسی توجه نکند چراکه؛ درحال حاضر جو اخبار سیاسی است که بازار را بر هم می‌زند. سهامداران نباید سهام خود را مطابق با صف‌های حقوقی‌های بزرگ به فروش برسانند و خود باید دقت و دانش لازم را در خرید سهام به کار گیرند. در نهایت می‌توان گفت بازار سرمایه این روزها قابل پیش بینی نیست و عجیب است و تنها سهامداران با صبوری و معاملات درست و به موقع می‌توانند روند بازار را تغییر دهند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران