شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ابتدای سال 99 بود که بازار روندی صعودی با شتاب فوق‌العاده به خود گرفت اما؛ پس از مدتی با به وجود آمدن حاشیه‌هایی توسط دولت و یکسری ناهماهنگی‌های موجود بازار یک سقوط پرشتاب را تجربه کرد

علیرضا تاج‌بر

ابتدای سال 99 بود که بازار روندی صعودی با شتاب فوق‌العاده به خود گرفت اما؛ پس از مدتی با به وجود آمدن حاشیه‌هایی توسط دولت و یکسری ناهماهنگی‌های موجود بازار یک سقوط پرشتاب را تجربه کرد این سقوط حاصل بی‌اعتمادی و ناهماهنگی‌های موجود بود که دامنگیر اغلب سهامداران بازار سرمایه شد. طی این مدت سخنان و جلسات زیادی برای حفظ تعادل بازار سرمایه برگزار شد اما در نهایت نتوانستند اعتماد تمامی سهامداران را نسبت به بازار جلب نمایند. تا زمانی که حقیقی‌ها که بازیگر اصلی بازار هستند به بورس اعتماد نکنند نمی‌توان انتظار روند صعودی از بازار داشت و بدین ترتیب بازار تا مدتی قرمزپوش خواهد ماند. با نگاه به روند بازار سهام می‌توان گفت که بورس یک الی دو ماه دیگر به تعادل می‌رسد یعنی سهامداران در روزهای پایانی این ماه روندی تعادلی را تجربه خواهند کرد. مسوولان بورس مصوبات جدیدی را در بازار تدوین می‌کنند تا بورس به روند صعودی خود بازگردد اما این مصوبات هرروزه باعث شده که از میزان اعتماد سهامداران در بازار کاسته شود. 

تفاوتی ندارد که این مصوبات به سود و یا زیان بازار سرمایه باشند تنها عملکرد آنان ایجاد یک جو بی‌اعتمادی بین سهامداران حقیقی بازار است.حال هیچگونه عملکردی برای ایجاد اعتماد در بازار صورت نگرفته است اما؛ یک سری اتفاقات پیش آمده به نفع بنیاد بازار شد مثلا؛ ارایه گزارش‌های ماه شهریور و همچنین گزارش‌های شش ماهه شرکت‌های تولیدکننده و صادرات محور بسیار مناسب بود که عمدتا ناشی از از افزایش نرخ دلار بود باعث شد برخی از سهامداران نسبت به بازار سرمایه خوشبین شوند و اعتماد آنان نسبت به بازار افزایشی شود. حذف برخی از ابزارها به نفع بازار تمام نشد. این حذفیات از الگوریتم‌ها شروع شد اما؛ باتوجه به علمکرد بازار سرمایه و همچنین سهامداران حذف این عملکرد به نفع بازار بود چراکه؛ بازار به بلوغ استفاده صحیح به جای الگوریتم‌ها نرسیده است اغلب این الگوریتم‌ها برای نوسان‌گیری در بازار سهام فعال می‌شدند. درمیان حذف نوسان‌گیری روزانه برای بازار مناسب نبود چراکه؛ سرمایه‌گذاران و خریداران سهام می‌توانند در همان روز خرید اقدام به فروش سهام خودکنند و حذف این عملکرد با اصول سرمایه‌گذاری در بازارهای جهانی مغایرت دارد. ما باید در بازار سرمایه نوسان گیر و سرمایه‌گذار داشته باشیم اما؛ متاسفانه با حذف نوسان‌گیری یک رکن مهم از بازار سرمایه حذف شد. درحالت عام مهم نیست که چه پشتوانه‌ای برای این تصمیم وجود دارد اما؛ تصمیمات شبانه بدون دریافت نظرات خبرگان بازار در نهایت بی‌اعتمادی بیش از پیش را پدید می‌آورد. این تصمیم باعث می‌شود که میزان حجم معاملات کاسته در نهایت بازار به سختی به تعادل برسد چراکه بازار باید روند طبیعی خود را طی کند و باید مصوبات روز افزون نمی‌توان بازار را اصلاح کرد. درحال حاضر و با شرایط موجود می‌توان تنها با شفاف سازی‌های مناسب و به موقع اعتماد از دست رفته سهامداران را به بازار بازگردانیم. طی سالیان و ماه‌های گذشته نرخ دلار و بازار سرمایه همسبتگی خاصی با یکدیگر داشتند اما؛ طی یک ماه گذشته و از زمان سقوط بازار شاهد این بودیم که با افزایش نرخ دلار میزان شاخص کاهشی شده و رابطه عکسی میان نرخ دلار و بازار سرمایه برقرار شده و این رابطه معکوس نیز نتیجه عدم اعتماد سهامداران به بازار است و زمانی اعتماد به میان سرمایه‌گذاران و سهامداران بازگردد شاهد روند تعادلی بازار خواهیم بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران