شماره امروز: ۵۴۷

توضیحات واعظی درحاشیه جلسه هیات دولت

| | |

رییس دفتر رییس‌جمهور گفت: امیدواریم هفته آینده از بین سه گزینه برای وزارت صنعت، معدن و تجارت به جمع‌بندی رسیده و یک نفر را به مجلس معرفی کنیم. به گزارش ایسنا،

رییس دفتر رییس‌جمهور گفت: امیدواریم هفته آینده از بین سه گزینه برای وزارت صنعت، معدن و تجارت به جمع‌بندی رسیده و یک نفر را به مجلس معرفی کنیم. به گزارش ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت، درباره زمان معرفی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: این وزارتخانه در گذشته شامل ۴ وزارتخانه می‌شد که البته نظر ما این است که جنس وزارت بازرگانی با صنعتی متفاوت است. ما در دولت وزیری می‌خواهیم که ارزاق، کالاهای مورد نیاز مردم و بازار را نمایندگی کند. وزیر صنعت گرفتار مسائل صنعت و معدن است و کمتر وقت می‌کند که به بازرگانی بپردازد. مخصوصا امسال که سال جهش تولید است و باید برای تحقق شعار سال تلاش بیشتری کند. وی در ادامه گفت: متاسفانه وزیر پیشنهادی دولت در مجلس رای نیاورد و اینگونه هم نیست که ما ده وزیر ردیف کرده باشیم که پشت سر هم آنها را معرفی کنیم. پس از رد شدن وزیر پیشنهادی دولت ما بلافاصله مطالعات خود را شروع و ۱6-۱5 گزینه را بررسی کرده‌ایم که الان به سه گزینه رسیده‌ایم و امیدوارم یک نفر را هفته آینده به مجلس معرفی کنیم. واعظی در پاسخ به سوالی در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار کرد: هیچ بحثی برای نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی نداریم ما ارز را با قیمت ۴۲۰۰ تومان تعیین کردیم تا کالاها ارزان به دست مردم برسد اما در شبکه توزیع اتفاقاتی می‌افتد یا واسطه‌گری‌هایی در ارز انجام می‌شود. رییس‌جمهور هم دستور دادند که معاون اول پیگیر موضوع شود و وی اکنون بعد از جلسه دولت با وزیر کشاورزی و سرپرست وزارت صمت و معاونان آنها جلسه دارد تا مساله گرانی بعضی کالاها و توزیع آن را ساماندهی کند. وی در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای برخی کالاها گفت: حذف این ارز خاص تولید‌کنندگان داخل است. مثلا ما ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای چای در نظر گرفته بودیم در حالی که بخش قابل توجهی از چای در داخل کشور تولید می‌شود و خواست تولید‌کنندگان از روز اول این بود که این ارز حذف شود. در مورد کره و برنج هم همین‌طور است. از سویی در تامین ارز هم به خاطر تحریم‌ها و کاهش فروش نفت محدودیت داریم؛ بنابراین باید اولویت‌بندی کنیم که ارز برای دارو و کالاهای اساسی روزمره مردم در نظر گرفته شود. واعظی همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا ارز برای کود کشاورزی حذف شده است، تصریح کرد: سال گذشته دولت ۱۷۰۰ تومان را برای خرید تضمینی گندم در نظر گرفت. امسال این مبلغ ۲۰۰۰ تومان بود اما وزیر کشاورزی پیشنهاد داد که این قیمت به ۲۵۰۰ تومان افزایش یابد و به کشاورز بگوییم با ۵۰۰ تومان اضافه برای خرید کود اقدام کند. در واقع قیمت خرید تضمینی را افزایش داده تا خود کشاورز برای خرید کود اقدام کند. 

رییس دفتر رییس‌جمهور درباره افزایش قیمت خودرو نیز اظهار کرد: تولید خودرو افزایش یافته است اما متاسفانه خودرو به جای اینکه وسیله‌ای برای مصرف باشد به وسیله‌ای برای سرمایه‌گذاری و خرید و فروش تبدیل شده است. به خاطر همین دستورالعمل‌هایی تهیه کردیم که خودروساز خودرو را به کسانی بفروشد که قبلا خودرو نخریده‌اند. با این حال عده‌ای خودرو را تحویل می‌گیرند اما با قولنامه دستی آن را واگذار می‌کنند. ما باید جلوی دلال بازی را بگیریم تا خودرو به نیازمند واقعی برسد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران