شماره امروز: ۵۴۷

| | |

واقع آن است که مجلس نسبت به تحولات بورس حساس است و با توجه به این واقعیت که اقشار مختلفی در این بازار حضور دارند و بازار سرمایه به نوعی با معیشت مردم پیوند خورده است، حساسیت‌های مجلس در این زمینه افزونتر هم می‌شود.

محسن علیزاده 

واقع آن است که مجلس نسبت به تحولات بورس حساس است و با توجه به این واقعیت که اقشار مختلفی در این بازار حضور دارند و بازار سرمایه به نوعی با معیشت مردم پیوند خورده است، حساسیت‌های مجلس در این زمینه افزونتر هم می‌شود. برگزاری جلسات علنی و غیر علنی مجلس در کنار نشست‌های کارشناسی و تخصصی دامنه داری که در کمیسیون‌های مختلف با محوریت بازار سرمایه برگزار می‌شود به واقع در راستای پاسخگویی به این مطالبات عمومی مردم از بورس است. بر این اساس کمیته بازار سرمایه کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم مجموعه‌ای از برنامه‌های علمی، میدانی و تحقیقاتی را با هدف شناسایی گزاره‌های تاثیرگذار در بازار سرمایه را در دستور کار قرار داده است تا از طریق آن روند تصمیم‌سازی‌ها در بورس در راستای منافع کلان جامعه قرار بگیرد. در جریان نشستی که با حضور فعالان بازار سرمایه و نمایندگان طیف‌های مختلف حاضر در بورس برگزار شد تلاش شد تا با بررسی تحلیلی مسائل و مشکلاتی که باعث شدند تا در برخی برهه‌ها بازار سرمایه با نزول و فرود مواجه شود...

 راهکارهای عملیاتی برای برون رفت از این مشکلات نیز ارایه شود. بخشی از مطالبات مطرح شده در کوتاه‌مدت و به سرعت در مسیر اجرا قرار می‌گیرند و برخی دیگر از موضوعات هم نیازمند برنامه‌ریزی‌های بلندمدت است. اما باید بدانیم در کنار سایر موارد و کمبودهای اجرایی و مدیریتی، یکی از مهم‌ترین گزاره‌هایی که باعث شد تا بازار سرمایه دوره‌ای از نزول را پشت سر بگذارد، مشکلات اجرایی و فقدان مهارت‌های تخصصی سهامداران خرد در مواجهه با فراز و نشیب‌هایی است که معمولا بازار با آن دست به گریبان است. مهارت‌هایی که باعث می‌شود فرد در زمان رویارویی با چنین مشکلاتی بتواند تصمیمات عاقلانه بگیرد، رفتار مطلوب داشته باشد و در نهایت بتواند به خوبی از دارایی خود محافظت کند.ایجاد این مهارت عمومی برای سهامداران یکی از وظایف دولت است تا از طریق این آگاهی بخشی، صاحبان سرمایه، خودشان بتوانند برای رشد دارایی‌هایشان تصمیمات معقول بگیرند و از این طریق سطح کیفی بازار هم ارتقا پیدا کند. چرا که ارتقای سطح کیفی بازار در گرو عملکرد هرکدام از سهامداران است، این فرآیند مهارت‌آموزی نه فقط برای عموم مردم ضروری است بلکه برای مدیران، تحلیلگران، کارشناسان و حتی من نماینده هم لازم و ضروری است تا هرکسی درست یا نادرست، دانسته یا نادانسته درباره بورس اظهارنظر نکند. باید بدانیم این اظهارنظرهای متفاوت و در برخی موارد متضاد در خصوص بورس به هر حال اثر خود را در افت شاخص‌ها خواهد گذاشت. واقع آن است بخشی از مردم تصمیماتشان را بر اساس اخبار و اظهارنظرهای کارشناسان و مقامات مسوول کشور اتخاذ می‌کنند و زمانی که این اظهارنظرهای کارشناسی بر اساس واقعیات بازار و مبتنی بر دانش اقتصادی نباشد، بدون تردید تاثیرات نامطلوبی بر نظام تصمیم‌گیری سهامداران خواهد داشت. برای این منظور معتقدم که بازار سرمایه کشور نیازمند تریبون خاصی برای سخنگویی است تا مجموعه اخبار بازار سرمایه از طریق این تریبون سخنگویی منتشر شوند و در اختیار عموم و رسانه‌ها قرار بگیرند. حسن این ساختار متمرکز رسانه‌ای این است که این امکان را برای سهامداران ایجاد می‌کند که به جای تکیه بر پالس‌های افراد ناشناخته در شبکه‌های اجتماعی و...از طریق یک منبع مطمئن و استاندارد اخبار خود را دریافت می‌کنند. موضوع مهم بعدی در خصوص بورس نقشی است که حقوقی‌های دارای نفوذ در بازار سرمایه ایفا می‌کنند. همانطور که بارها تاکید شده این کارتل‌ها و هلدینگ‌ها به همان شکل که در زمان برداشت سودهای کلان در بازار سرمایه حضور داشته‌اند در زمان بروز مشکلات و نارسایی‌ها هم نباید خود را کنار بکشند. طی مذاکراتی که با هلدینگ‌های کمیته امداد امام(ره)، بنیاد مستضعفان و بانک‌ها صورت گرفته، تلاش شده تا از این ظرفیت‌ها برای ثبات بیشتر بورس بهره گرفته شود. در کل افزایش بازارگردانی‌ها یکی از ضرورت‌هایی است که برای بهبود اوضاع بازار سرمایه ضروری به نظر می‌رسد. باید تاکید کنم که مجلس، تحرکات حقوقی‌ها در بورس را رصد می‌کند و هر جا که احساس کند لازم است از وظایف نظارتی خود مثل تحقیق و تفحص و..برای بازگرداندن قطار امور به مسیر منافع ملی استفاده خواهد کرد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران