شماره امروز: ۵۴۷

نشست کمیسیون مشترک برجام با ترسیم چشم‌اندازهای آینده پایان یافت

| | |

تعادل| مهدی بیک| «مهم است که می‌بینیم طرف‌های مشارکت‌کننده در عزم خود برای حفظ توافق هسته‌ای و یافتن راهی برای اطمینان از اجرای کامل آن علی‌رغم چالش‌های فعلی متحد هستند.»این عبارات توئیتی است

هلگا  اشمیت : طرف‌های برجام مصمم به حفظ آن هستند

تعادل| مهدی بیک| «مهم است که می‌بینیم طرف‌های مشارکت‌کننده در عزم خود برای حفظ توافق هسته‌ای و یافتن راهی برای اطمینان از اجرای کامل آن علی‌رغم چالش‌های فعلی متحد هستند.»این عبارات توئیتی است هلگا اشمیت معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله پس از پایان نشست با استفاده از آنها تلاش کرده تا تصویری از فضای کلی نشست مشترک کمیسیون برجام با حضور ایران و کشورهای 4+1 به مخاطبان ارایه کند. نشستی که هرچند برخی از رسانه‌های غربی نزدیک به دولت امریکا طی روزهای گذشته تلاش کردند تا آن را در حد اجتماعی برای جلوگیری از عملیاتی شدن مکانیسم ماشه تقلیل دهند اما واقعیت اظهارنظرهای مقامات شرکت‌کننده در نشست و توئیت سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان قبل از آغاز نشست نشان می‌دهد که محتوای این نشست را مجموعه‌ای موضوعات مورد علاقه دو طرف در بر می‌گیرد و تمرکز صرف بر روی طرح مکانیسم ماشه در این نشست مطرح نبوده است. در شرایطی که امریکا تلاش می‌کند تا با فضاسازی‌های حاشیه‌ای تفسیری جعلی از قطعنامه شورای امنیت ارایه کند، ایران از طریق افزایش رایزنی‌ها با طرف‌های برجام از یک طرف و با ایجاد ارتباطی معقول با آژانس انرژی اتمی به دنبال آن است تا افکار عمومی بین‌المللی را متوجه این واقعیت روشن کند که ادعاهای مطرح شده از سوی امریکا از موضوعیت خارج است و چیزی جز بهانه‌های بی‌پایه و اساس یک پیرمرد لج باز نیست.بر این اساس جلسه کمیسیون مشترک برجام که ظهر دیروز با حضور سیدعباس عراقچی به نمایندگی از کشورمان به ریاست هلگا اشمیت و عراقچی در هتل پله کوبورگ شهر وین پایتخت اتریش برگزار شده بود بعد از یک وقفه کوتاه‌مدت برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی کرونایی بعد از رایزنی پشت درهای بسته و رایزنی طرفین بر سر موضوعات مورد علاقه دو طرف پایان یافت.  دیروز بازار توئیت‌های اعضای شرکت‌کننده در کمیسیون مشترک حسابی داغ بود و فضای محدود رسانه‌ای ناشی از کرونا باعث شده بود تا اعضا دیدگاه‌های خود را نه از دل مصاحبه‌های کسل‌کننده تلویزیونی بلکه با استفاده از کلمات محدود توئیت‌ها منتشر کنند. نخستین واکنش در خصوص نشست روز گذشته توسط هلگا اشمیت معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا رسانه‌ای شد؛ اشمیت در پایان این جلسه که خود ریاست آن را به عهده داشت در توئیتی نوشت: همین الان ریاست جلسه کمیسیون مشترک برجام را به پایان رساندم.‌این مقام اجرایی اتحادیه اروپا ادامه داده است: مهم است که می‌بینیم طرف‌های مشارکت‌کننده در عزم خود برای حفظ توافق هسته‌ای و یافتن راهی برای اطمینان از اجرای کامل آن علی‌رغم چالش‌های فعلی متحد هستند. اظهاراتی که بلافاصله بازتاب‌های وسیعی در رسانه‌های داخلی و خارجی پیدا کرد و به نوعی چشم‌انداز آینده پیش روی دو طرف در برجام را تصویر‌سازی کرد. 

اما در شرایطی که رسانه‌ها تلاش می‌کردند از دیدگاه‌های دیگر حاضران در نشست نیز با خبر شوند، دومین اظهارنظرهای توئیتی در خصوص نشست روز گذشته را نماینده روسیه در آژانس رسانه‌ای کرد؛ تویئتی که مشخص و شفاف خطاب به طرف امریکایی منتشر شد و در آن از برجامیان واقعی و غیر واقعی سخن رفته بود. بعد از پایان نشست مشترک کمیسیون برجام، نماینده روسیه در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در توئیتی کنایه‌آمیز خطاب به ادعای امریکا تصریح کرد که نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور مشارکت‌کنندگان واقعی (و نه ادعایی) این توافق در وین برگزار شده است. میخاییل اولیانوف همچنین نتیجه نشست دیروز را مثبت ارزیابی و تصریح کرد: تمام اعضا مصمم هستند که برای حفظ این توافق همه تلاش خود را به‌کار گیرند. نماینده روسیه در آژانس در توییتی با مثبت خواندن نشست کمیسیون مشترک برجام نوشت که تمام طرف‌های برجام برای حفظ این توافق مصمم هستند. میخاییل اولیانوف، در ادامه و در حالی که تلاش می‌کرد روی تعهد کامل طرفیت در برجام تاکید کند، نوشت: جلسه کمیسیون مشترک برجام در وین نمایانگر تعهد کامل طرفین به توافق هسته‌ای و عزم‌ در به‌کارگیری از تمام توان‌شان برای حفظ این توافق بود. اظهاراتی که بیانگر نوع نگاه غالبی است که در کمیسیون در خصوص ادعاهای تازه امریکا در خصوص برجام وجود دارد. اما در شرایطی که طرف‌های مختلف برجام پشت درهای بسته هتل پله کوبورگ وین جریان داشت؛ وزیر امور خارجه آلمان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه چین بر ضرورت حفظ برجام تاکید کرد. به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان در یک کنفرانس خبری مشترک با وانگ یی همتای چینی‌اش گفت که این دو کشور دیدگاه مشترکی مبنی بر این دارند که حفظ توافق هسته‌ای ضرورت دارد. ماس همچنین اشاره کرد که در چند هفته اخیر در شورای امنیت درباره این موضوع به‌طور مفصل بحث و گفت‌وگو شده است. این اظهارات در پی برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام مطرح شد و بسیاری از تحلیلگران آن را موضع رسمی چین و اروپا در خصوص برجام تفسیر و تحلیل می‌کنند. با عبور از این اظهارنظرهای کوتاه و مختصر که بعد از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام رسانه‌ای شد، نکته قابل توجه انزوای دامنه داری است که امریکا در صحنه بین‌الملل با آن رو به رو شده است. باید دید این رویارویی حقوقی در ادامه و طی روزهای آینده چگونه دنبال خواهد شد و در نهایت چه سرانجامی در صحنه روابط بین‌الملل بدنبال خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران