شماره امروز: ۵۴۷

بازار سهام پس از قرمزپوشی 12 روزه، سبزپوش شد

| | |

سرانجام حمایت حقوقی‌ها منجر به ورود دوباره بازار سهام به روند صعودی شد. دیروز شاخص کل بازار بورس پس از سپری کردن 12 روز منفی با 41 هزار و 580 واحد رشد، سبزپوش شد و دوباره قله یک میلیون و 650 هزار واحد را فتح کرد.

محمد رضوانی‌فر، مدیرعامل شستا :  شستا از سهامداران شرکت‌های خود در روزهای التهاب بازار بورس حمایت می‌کند

گروه بورس|  سرانجام حمایت حقوقی‌ها منجر به ورود دوباره بازار سهام به روند صعودی شد. دیروز شاخص کل بازار بورس پس از سپری کردن 12 روز منفی با 41 هزار و 580 واحد رشد، سبزپوش شد و دوباره قله یک میلیون و 650 هزار واحد را فتح کرد.

معامله‌گران در بورس تهران که به دلیل جو روانی و ناهماهنگی پیش آمده در روزهای قبل رفتار هیجانی از خود نشان داده و با قرار گرفتن در صف‌های فروش سهام باعث کاهش ارزش معاملات بازار و ریزش شاخص بورس شده بودند، دیروز بعد از اعلام اینکه شرکت‌های حقوقی از بازار حمایت می‌کنند، به صف خرید سهام برگشتند. بر اساس این گزارش، شاخص هم وزن با کاهش 241 واحد به رقم 455 هزار و 960 واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران به بیش از 6 میلیون و 177 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران دیروز در بورس تهران بیش از 10.2 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب 1.7 میلیون نوبت معامله و به ارزش 15 هزار و 852 میلیارد تومان داد و ستد کردند. اگر ارزش معاملات فرابورس را که به بیش از 8 هزار و 828 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، ارزش معاملات بورس و فرابورس دیروز به بیش از 24 هزار و 600 میلیارد تومان رسید. دیروز شاخص کل بورس 2.59 درصد افزایش یافت، شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی به همین میزان رشد کرد، اما شاخص کل بورس با معیار هموزن 5 صدم درصد کاهش یافت و شاخص قیمت با معیار هموزن نیز به همین مقدار افت کرد. در عوض شاخص آزاد شناور 2.2 درصد رشد کرد، شاخص بازار اول بورس 3 درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی در آن انجام می‌شود 1.92 درصد افزایش یافت. دیروز نمادهای مهم بورسی مانند پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه، ملی مس، شستا، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و سرمایه‌گذاری امید به ترتیب اثر تقویتی در شاخص بورس تهران را داشتند. دیروز نمادهای پربیننده در بورس شامل فولاد مبارکه، ملی مس ایران، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، بانک تجارت، پالایش نفت بندرعباس و سایپا بوده‌اند. در فرابورس ایران دیروز در پایان معاملات شاخص کل 290 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 511 واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و 139 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران فرابورس دیروز بیش از 3.2 میلیارد سهام، حق تقدم و سایر اوراق مالی در قالب 912 هزار نوبت معامله و به ارزش 8 هزار و 828 میلیارد تومان داد و ستد کردند. دیروز نمادهای سنگ آهن گهر زمین، پلیمر آریا ساسول، صبا تأمین، بیمه پاسارگاد، هلدینگ معدنی خاورمیانه، پتروشیمی زاگرس و ذوب‌آهن به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند. نمادهای پربیننده در فرابورس ایران شامل بانک دی، ذوب‌آهن اصفهان، سرمایه‌گذاری صبا تأمین، پتروشیمی تندگویان، توسعه و عمران استان کرمان، ماشین‌های اداری ایران و مولد نیروگاهی جهرم بوده‌اند.

  دلایل حمایت سنگین حقوقی‌ها 

از تالار شیشه‌ای

در همین حال، سید مهدی سدیدی، عضو هیات مدیره شرکت بورس یکی از دلایل حمایت حقوقی‌ها از بازار را رسیدن سهم‌های بنیادی به قیمت‌های جذاب عنوان کرد و فروش در این شرایط را ناشی از هیجان ارزیابی کرد. به گزارش سنا، او با اشاره به حمایت هوشمندانه حقوقی‌ها و صندوق‌ها از بازار سهام در این روزها گفت: این حمایت بر اساس کارشناسی و بررسی میزان ارزندگی این سهام اتفاق افتاد و دلیل این حمایت علاوه بر ارزندگی شرکت‌های انتخاب شده، رسیدن این سهم‌ها به قیمت‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری است. وی فروش در این قیمت‌ها را صرفا به دلیل هیجان عنوان کرد و در خصوص زمان پایان اصلاح بازار افزود: در سمت تقاضا شرکت‌های حقوقی و صندوق‌ها سهام ارزنده خود برای سرمایه‌گذاری را انتخاب کرده‌اند، اما ممکن است در سمت عرضه افراد به دلیل هیجان موجود در بازار بدون توجه به این ارزندگی در صف‌های فروش قرار بگیرند. به همین دلیل نمی‌توان قطعی گفت که با وجود حمایت حقوقی‌ها این اصلاح پایان بپذیرد لیکن با توجه به حمایت‌های دیروز و امروز، جو روانی بازار در حال تغییر است.

  فروش سهام منطقی نیست

مدیرعامل صندوق بازنشستگی بانک‌ها با اشاره به قرار گرفتن توده فروشندگان در صف‌های خرید یک ماه پیش و در قیمت‌های بالاتر یادآور شد: این افراد چه در روند منفی و چه در روند مثبت بازار همواره هیجانی رفتار می‌کنند و بخشی از این مساله ناشی از پایین بودن شاخص سواد مالی در بازارها است. چراکه وقتی در خرید، منطقی وجود نداشته باشد و صرفا بر اساس هیجان اتفاق افتاده باشد، در فروش هم فرد منطقی برای نگهداری سهم خود ندارد.

 حقوقی‌ها وظایف دو سویه دارند

عضو هیات مدیره شرکت بورس در تشریح دلایل عدم حمایت حقوقی‌ها و حتی عرضه در طی مدت ریزش بازار گفت: در شرایطی که طی شد حقیقی‌ها نیز در فروش سهام خود ناموفق بودند، بنابراین حقوقی‌ها نیز بی‌شک در این امر به توفیقی دست پیدا نکرده‌اند. اما به‌طور کلی از بهمن ماه ۹۸ حقوقی‌های بازار در زمینه وظایف خود کم کاری کرده‌اند و می‌توانستند با شناورسازی و عرضه‌های متعادل‌کننده فضای بازار را مدیریت کنند. وی با تاکید بر وظیفه دو سویه حقوقی‌ها خاطرنشان کرد: یکی از وظایف ذاتی حقوقی‌ها بازارسازی و بازارگردانی است و باید از سهم خود حمایت کند؛ نه تنها وقتی که سهم در حال ریزش است، بلکه باید به موقع سهام خود را در بازار شناور کند و روند قیمت سهم خود را منطقی کند.

  خلاف فلسفه بازار حرکت نکنید

سدیدی راهکار رسیدن به ریتم هماهنگ‌تر روند بازار را ایجاد نگاه بلندمدت در سهامداران دانست و گفت: وقتی سهامداران اقدام به خرید سهمی می‌کنند ابتدا به بررسی بنیاد شرکت بپردازند. یعنی باید حداقل تولید و فروش و حاشیه سود آن را بررسی کنند و میزان تولید و فروش و سود سالانه را با ارزش بازار شرکت مقایسه کنند تا سود برایشان افشا شود. این مساله کار پیچیده‌ای نیست و با سوادی مختصر نیز فرد می‌تواند این بررسی را انجام دهد. این فعال بازار سرمایه با تاکید بر ضرورت این بررسی‌ها قبل از ورود به سهم تصریح کرد: این فلسفه حرکت صحیح در بازار است. چنانچه افراد خلاف فلسفه این بازار عمل کنند نه تنها بهره‌ای از این بازار نمی‌برند، بلکه متضرر نیز خواهند شد و دیگران را نیز در سایه رفتار هیجانی خود متضرر می‌کنند.

 همه دارایی‌ها را تبدیل به سهام نکنید

مدیرعامل صندوق بازنشستگی بانک‌ها سرمایه‌گذاری را نیازمند ایجاد ترکیب دارایی‌ها عنوان کرد و افزود: برخی افراد با فروش خانه و ماشین خود به بازار سهام آمده اند؛ در حالی که این امر خلاف قوانین سرمایه‌گذاری است. چراکه افراد باید دارایی‌های خود را تفکیک کنند و اصطلاحا سبدی از دارایی برای خود ایجاد کنند. بر این اساس تبدیل همه دارایی‌ها به سهم اشتباه است. چون بورس حتی با فرض داشتن سواد مالی کافی توسط سرمایه‌گذار باز هم دارای ریسک‌های متعددی است که ممکن است سرمایه فرد را تحت الشعاع قرار دهد.

وی یادآور شد: کافی است تنها بخشی از سبد سرمایه‌گذاری افراد را خرید سهام به خود اختصاص دهد و این سهام نیز باید از بین سهام بنیادی و با دید بلندمدت انتخاب شود. چنانچه این اصول رعایت شود بورس نیز می‌تواند یک سرمایه‌گذاری مطلوب برای جامعه تلقی شود.

 

 


 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران