شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهوری در جلسه هفته گذشته هیات دولت خبر از «گشایش جدید اقتصادی» داد. حسن روحانی بر گشایشی تاکید کرده که دست دولت را در زمینه اقتصادی باز می‌کند.

سید فاطمه مقیمی

رییس‌جمهوری در جلسه هفته گذشته هیات دولت خبر از «گشایش جدید اقتصادی» داد. حسن روحانی بر گشایشی تاکید کرده که دست دولت را در زمینه اقتصادی باز می‌کند. از سوی دیگر، رییس مجلس، هم از گشایشی سخن گفته که بازار پول و ارز را سامان می‌دهد. اما اینکه خبر خوش چه می‌تواند باشد، کسی دقیقا نمی‌داند و این وعده رییس‌جمهور مثل هندوانه سربسته‌ای می‌مانند که محتویات داخل آن مشخص نیست. در این میان برخی اما از کارشناسان و فعالان اقتصادی هر کدام به زعم خودشان درباره صحبت‌های حسن روحانی اقدام به گمانه زنی کردند. برخی آن را به تایید مقررات «اف‌ای تی اف» نسبت دادند. برخی دیگر، آزاد شده دلارهای بلوکه شدن در دیگر کشورها را خبر خوش روحانی دانستند. دراین میان برخی هم از سخنان رییس‌جمهور اینگونه تعبیر کردند که مذاکرات برای پایان تحریم‌ها به جریان خواهد افتاد. برخی هم از انتشار اوراق سلف نفت سخن به میان آوردند که در صورت اجرایی شدن آن، منابع حاصل از عرضه نفت در بورس می‌تواند صرف احیای ساخت‌های نفتی-پالایشی و احتمالا برطرف کردن جبران کسری بودجه شود. اما آنچه که حائز اهمیت است اینکه این روزها و طی ماه‌های گذشته بر اثر تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا و مشکلات داخلی فشار مضاعفی بر روی دوش مردم وطبقه مصرفی جامعه وارد آمده است.  بنابراین بسته گشایشی دولت هرچه که باشد باید در وهله نخست معیشت مردم را در نظر بگیرد. چراکه مردم دراین شرایط سخت دیگر تحمل خبرهای مبهم وسربسته را ندارند. از این رو، به نظر می‌رسد، توجه به وضعیت معیشت واقتصاد مردم بیش از هر موضوع دیگری دارای اهمیت است وممکن است محتویات بسته دولت بیش از هر چیز دیگری، موضوعات اقتصادی باشد. 

حال بسته گشایشی دولت هر چه که باشد، باید منفعت مردم در آن لحاظ شود تا از این مسیر بتوان گره‌ای از مشکلات اقتصادی مردم که این روزها به‌شدت آنها را گرفتار کرده است، باز کرد.  جدای از مشکلات معیشتی، بازرگانان، تولیدکنندگان وصادرکنندگان وهمه فعالان اقتصادی وصاحبان کسب وکارها نیز با چالش‌های زیادی روبرو هستند، که مرتفع کردن مشکلات آنها از مسیر دیپلماسی جهانی نیز از دیگر اولویت‌های مهم اقتصاد ایران است؛ حال چنانچه روسای سه قوه بتوانند در اقدامی هماهنگ وهمراه در عرصه بین‌المللی نیز شرایطی فراهم کنند تا مسائل مربوط به تحریم تا حدی مرتفع شود، آنگاه می‌توان به یک گشایش جدی امیدوار بود؛ چراکه امروز، سیاست با اقتصاد گره خورده است و با باز شدن فضای سیاسی، نه تنها اقتصاد کشور نفس خواهد کشید، بلکه گرهی از مشکلات اقتصادی مردم باز خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران