شماره امروز: ۵۴۷

| | |

اگرچه به نظر می‌رسد، انفجار بزرگی که در بندرگاه بیروت رخ داد، یک حادثه اتفاقی بوده و در اثر یک حادثه غیرمترقبه رخ داده است،

حسن هانی‌زاده

اگرچه به نظر می‌رسد، انفجار بزرگی که در بندرگاه بیروت رخ داد، یک حادثه اتفاقی بوده و در اثر یک حادثه غیرمترقبه رخ داده است، اما برخی گزارش‌ها و اسناد مستند حاکی از آن است که این انفجار نتیجه وجود عامل انسانی رخ داده است. با توجه به اینکه لبنان، طی ماه‌های اخیر به ویژه بعد از تشکیل دولت این کشور به ریاست حسان دیاب که چسبندگی زیادی نیز به محور مقاومت دارد؛ رویکردهای متفاوتی را در بخش‌های مختلف در پیش گرفته بود، بنابراین یکسری توطئه‌های مختلف اقتصادی، امنیتی، سیاسی و...علیه حاکمیت لبنان توسط دشمنان این کشور و دشمنان محور مقاومت آغاز شد. قطع کمک‌های مالی و اقتصادی امریکا، امارات و عربستان که همواره تعهدات مالی و لجستیکی مشخصی، نسبت به لبنان داشته و دارند؛ باعث بروز برخی نارضایتی‌ها و تظاهرات مردمی در این کشور شد؛ تحولاتی که باعث سقوط لیره لبنان در برابر دلار امریکا و افزایش مشکلات اقتصادی این کشور شد؛ واقع آن است که حجم بدهی‌های خارجی لبنان به 85 میلیارد دلار بالغ می‌شود و این مشکلات اقتصادی باعث شده تا لبنان نتواند به بازپرداخت بدهی‌های خود اقدام کند. سرریز این مشکلات اقتصادی در بخش‌های اجتماعی و عمومی باعث بروز نارضایتی‌هایی میان برخی از اقشار این شکور شده بود. علاوه بر این موضوعات که در خصوص آنها صحبت شد، به نظر می‌رسد گسترش فشارهای اجتماعی و ورود مردم به کف خیابان‌ها، سناریویی است که در چهارچوب فشار علیه دولت حساب دیاب طراحی و عملیاتی شده است تا این دولت ارتباطاتش با حزب‌الله را محدود و قطع کند. فراموش نکنید، طی روزهای گذشته وزیر امور خارجه فرانسه در دیدار با نخست وزیر لبنان از وی خواست تا حزب‌الله را خلع سلاح کند که این درخواست عجیب با واکنش تند حسان دیاب مواجه شد و دیاب آن را دخالت فرانسه در امور داخلی لبنان تلقی کرد. مجموعه این رخدادها و سایر موضوعات باعث شد تا فرانسه، ناصیف وزیر خارجه لبنان را تحت فشار قرار دهد تا از کابینه حسان دیاب خارج شود. مجموعه این عوامل باعث بروز یک‌سری بحران‌های اقتصادی و اجتماعی در این کشور شد. اما در خصوص این انفجار باید گفت که با این انفجار، جهان وارد یک جنگ الکترونیکی خطرناک شده است که در پشت آن رژیم صهیونیستی و امریکا قرار دارند. اسناد و مدارک به گونه‌ای در انفجار بندرگاه لبنان تصویرسازی شده که به نظر می‌رسد؛ یک عامل خارجی در این انفجار دخیل بوده است. با توجه به اینکه رژیم صهیونیستی و امریکا صدها ماهواره فضایی را در اختیار دارند به راحتی می‌توانند از طریق هدایت لیزرها به سمت انبارهای حاوی نیترات آمونیوم که 2700 تن مواد خطرناک را شامل می‌شد؛ این حادثه را کارگردانی کرده و فاجعه بیروت را رقم بزنند.  

با توجه به اینکه اکنون تشکیل کمیته‌ای تخصصی برای بررسی موضوع در دستور کار دولت لبنان قرار گرفته، طی روزهای آینده دستهای پشت پرده‌ای که باعث بروز این فاجعه شده‌اند در پیشگاه ملت لبنان و همه جهانیان معرفی خواهند شد. اما گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که رژیم صهیونیستی عامل اصلی این انفجار است. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران