شماره امروز: ۵۴۷

سرپرست امور اصناف و بازرگانان ایران خبر داد

| | |

سرپرست امور اصناف و بازرگانان ایران از تهیه لیست افراد فاقد بیمه برای دریافت تسهیلات حمایتی دولت خبر داد و گفت:

سرپرست امور اصناف و بازرگانان ایران از تهیه لیست افراد فاقد بیمه برای دریافت تسهیلات حمایتی دولت خبر داد و گفت: اصناف بیشترین سهم را در بین مشاغل مورد حمایت و دریافت تسهیلات دولت دارند. جمشید گلپور در گفت‌وگو با «تسنیم»، درباره اعتراض اتاق اصناف ایران به فهرست اعلامی حمایت دولت از صنوف متضرر از کرونا اظهار کرد: درست است که همه صنوف در این شرایط متضرر شده‌اند، اما بودجه دولت محدود بوده و بر همین اساس با در نظر گرفتن اولویت و معیارهای مشخص، این لیست نهایی شد.  

وی با بیان اینکه سهم اصناف در لیست تسهیلات مشاغل متضرر از کرونا بیشتر از سایر بخش‌ها است، گفت: «کیف و کفش، پوشاک، مواد غذایی، تالارها، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه» از جمله صنوفی هستند که در فهرست حمایت دولت قرار گرفته‌اند، زیرا این صنوف به دستور دولت و به اجبار تعطیل شده‌اند. وی با تأکید بر اینکه اگر شرایط و وضعیت مالی کشور بهتر شد، قطعاً حمایت از سایر صنوف در برنامه دولت قرار دارد، خاطرنشان کرد: نمی‌توان سایر مشاغل از جمله ایران گردی و جهانگردی، بخش‌های خصوصی آموزش و پرورش را نادیده گرفت زیرا این مشاغل هنوز مجوز شروع فعالیت دریافت نکرده‌اند، در حالی که صنوف بعد از گذشت دو ماه به مرور از اواخر اردیبهشت‌ماه مجوز بازگشایی دریافت کردند.

گلپور افزود: بر همین اساس تلاش شده همه مشاغل و آنهایی که بیشترین ضررها را متحمل شده‌اند، در این فهرست قرار بگیرند. البته در ابتدا قرار بود تنها مشاغلی که در این فهرست قرار دارند و دارای بیمه تأمین اجتماعی هستند مشمول دریافت تسهیلات  شوند، اما در حال حاضر اعلام شده که مشاغل فاقد بیمه نیز می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند. وی با بیان اینکه در حال تهیه لیست مشاغل آسیب‌دیده فاقد بیمه که مشمول حمایت دولت می‌شوند هستیم که مجموع اصناف فاقد بیمه و دارای بیمه 700 هزار عدد است که حدود 200 هزار نفر دارای بیمه و 500 هزار نفر فاقد بیمه وجود دارد. فهرست 200 هزار نفر دارای بیمه به وزارت کار ارسال شده و مابقی که فاقد بیمه هستند نیز در حال جمع‌آوری بوده و به وزارت کار در قالب سایت کارا ارایه می‌کنیم. گلپور گفت: تعدادی از اصناف تسهیلات خود را دریافت کرده‌اند که آمار دقیقی از تعداد آنها در دست نیست ولی تعداد زیادی هنوز ثبت نام نکرده‌اند که به آنها پیامک شده تا برای ثبت‌نام اقدام کنند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران