شماره امروز: ۵۴۷

سرپرست وزارت صمت اعلام کرد

| | |

سرپرست وزارت صمت راه‌اندازی واحدهای راکد و غیرفعال صنعتی و معدنی در استان‌ها را یکی از برنامه‌های اصلی این وزارتخانه دانست و گفت: تامین ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی در دستور کار قرار دارد.

سرپرست وزارت صمت راه‌اندازی واحدهای راکد و غیرفعال صنعتی و معدنی در استان‌ها را یکی از برنامه‌های اصلی این وزارتخانه دانست و گفت: تامین ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی در دستور کار قرار دارد. به گزارش وزارت صمت، حسین مدرس خیابانی در نشست تخصصی برنامه‌های این وزارتخانه با روسای سازمان‌های صنعت استان‌ها که به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، افزود: وزارت صمت با چهار راهبرد کلان جهش تولید، اتمام طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام، توسعه صادرات و کنترل واردات و مدیریت و تنظیم بازار تلاش دارد تا اهداف جهش تولید را محقق کند. وی با تاکید بر اینکه با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، «جهش تولید» امسال به‌طور حتم اتفاق خواهد افتاد، افزود: به این منظور چهار برنامه مشخص از سوی وزارت صنعت طراحی شده که مهم‌ترین بخش آن تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید است. مدرس خیابانی ادامه داد: اکنون تامین مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات جزو اولویت‌های وزارتخانه است که از دو محل تولیدات داخلی و مواد اولیه وارداتی تامین خواهد شد. به گفته وی، سازمان توسعه تجارت و ایمیدرو، قرار است که ارز مورد نیاز تولید را تامین کنند؛ این در حالی است که تلاش داریم تا با بانک مرکزی نیز مذاکرات لازم را برای تامین ارز از سایر منابع انجام دهیم. این مقام مسوول اضافه کرد: مکانیزم‌های توزیع مواد اولیه نیز در حال ساماندهی است و تلاش داریم تا مواد اولیه از منابع داخلی را به دست تولیدکنندگان واقعی برسانیم و به همین منظور، بازنگری در سهمیه‌های بهین‌یاب در دستور کار قرار دارد. وی با تاکید بر اینکه امسال هیچ افزایش تولیدی از طریق جذب کالا در بازار داخلی رخ نخواهد داد، تاکیدکرد: با توجه به رکود اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی، کالاهای تولید شده در قالب اجرای پروژه‌های جهش تولید به‌طور قطع نمی‌توانند به صورت کامل در بازار داخلی جذب شوند، بنابراین مسیر جهش تولید از صادرات می‌گذرد. این مقام مسوول با اشاره به نقش‌آفرینی جدی سازمان‌های صنعت استان‌های مرزی در عرصه صادرات غیرنفتی، گفت: بیش از ۶۰ درصد صادرات کشور به کشورهای همسایه انجام می‌شود و برای رونق صادرات باید استان‌های مرزی نقش خود را به صورت جدی ایفا کنند؛ به‌خصوص اینکه حل مسائل تجاری کشور در سطح استانی و اقلیم مرزی، بسیار راحت‌تر از پیگیری از طریق دولت‌های مرکزی است. وی ارز حاصل از صادرات را تامین کننده نیازهای ارزی مواد اولیه کارخانجات کشور برشمرد و افزود: سازمان توسعه تجارت ایران باید جای وزارت نفت را در تامین نیازهای ارزی کشور بگیرد. مدرس خیابانی تاکید کرد: سهم هر یک از استان‌ها در تحقق درآمدهای ارزی حاصل از صادرات باید مشخص شده و به‌طور مرتب مورد پایش قرار گیرد. وی، یکی از اجزای جهش تولید را توسعه و تعمیق ساخت داخلی دانست و گفت: جهش تولید نیاز به ارز دارد و آن دسته از صنایعی که وابستگی بالای ارزی دارند نمی‌توانند در شرایط کنونی اقتصاد ایران مورد حمایت قرار گیرند. 

مدرس خیابانی تاکید کرد: باید تمرکز را در جهش تولید به سمت صنایعی هدایت کرد که کمترین ارزبری و بالاترین درصد ساخت داخلی را دارند. وی اظهار کرد: مهم‌ترین برنامه‌ در حوزه جهش تولید افزایش ساخت داخل با همکارهایی همچون قرارگاه خاتم‌الانبیا (ص)، هوافضای سپاه، سازمان انرژی اتمی و شرکت‌های دانش بنیان است که بر این اساس، در بسیاری از صنایع قابلیت این همکاری مشترک وجود دارد. این مقام مسوول با اشاره به برنامه دولت برای اتمام همه طرح‌های نیمه‌تمام دارای پیشرفت فیزیکی بالای ۸۰ درصد تا شهریور ۱۴۰۰، گفت: ۲۰۰ طرح به ارزش ۱۷۰ هزار میلیارد تومان آماده افتتاح است، ضمن اینکه به وزارت کشور نیز قول داده شده تا تمرکز افتتاح این طرح‌ها روی مناطق مرزی و محروم باشد. مدرس‌خیابانی با بیان اینکه دولت به‌طور جدی با افزایش خودسرانه قیمت‌ها مقابله خواهد کرد، افزود: وضعیت ذخیره سازی کالاهای اساسی بسیار مناسب است و هم‌اکنون ۶ میلیون تن کالا در بنادر کشور وجود دارد که بخشی از آن در خود بنادر، بخشی دیگر در لنگرگاه‌ها و بخش دیگر در حال تخلیه است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران