شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر امورخارجه کشورمان با مقایسه شیوع ویروس کرونا با گسترش تروریسم در جهان گفت که ایران خواهان همکاری بیشتر منطقه‌ای برای مقابله با این بیماری است.

ظریف: کرونا  و  تروریسم  مرز  نمی‌شناسد

وزیر امورخارجه کشورمان با مقایسه شیوع ویروس کرونا با گسترش تروریسم در جهان گفت که ایران خواهان همکاری بیشتر منطقه‌ای برای مقابله با این بیماری است. به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان روز سه‌شنبه در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: کووید 19 نیز مانند سایر ویروس‌ها - از جمله تروریسم - مرزی نمی‌شناسد و تفاوتی میان اقوام و ادیان قائل نیست. برای مبارزه با آن، ما هم نباید تفاوتی قائل شویم. ظریف ادامه داد: هم راستا با «امید»، ایران خواهان همکاری‌های بیشتر منطقه‌ای ازجمله تشکیل مرکز مشترک کنترل و پیشگیری بیماری است.

اشمید:  به‌طور جمعی وظیفه داریم برجام  را حفظ کنیم

معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: همه به‌طور جمعی وظیفه داریم تا توافق هسته‌ای ایران را حفظ کنیم. «هلگا اشمید» روز سه‌شنبه در توییتی نوشت که برای تدارک اولین نشست کمیسیون مشترک برجام در سال جدید ۲۰۲۰ میلادی در وین به‌سر می‌برد. وی هدف از برگزاری این نشست را ادامه نظارت بر اجرای این توافق توصیف کرد.  پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام روز چهارشنبه (۷ اسفند) در سطح معاونین وزیر و مدیران سیاسی ایران و گروه ۴ به‌علاوه یک به ریاست خانم اشمید برگزار می‌شود.  «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان پیش از این تصریح کرده بود که این جلسه «نشست عادی و دوره‌ای کمیسیون مشترک برجام است که در سطح معاونان وزرا و مدیران سیاسی برگزار خواهد شد.»  وی تأکید کرد که این جلسه، ارتباطی با ساز وکار حل اختلاف برجام نداشته و جلسه عادی کمیسیون مشترک است که هر سه ماه یک‌بار برگزار می‌شود. تروییکای اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) دو ماه پیش با نادیده گرفتن تعلل خود در اجرای کامل تعهداتشان در برجام، تلاش کردند تا با سوءاستفاده از کارت سوخته ساز وکار حل اختلاف، ایران را به اجرای کامل تعهداتش وادار کنند.  آنها روز ۲۴ دی‌ماه با صدور بیانیه‌ای تمایل خود را برای فعال کردن این ساز وکار که برخی کارشناسان از آن به عنوان «مکانیسم ماشه» یاد می‌کنند، اعلام کردند. با این حال «جوسپ بورل» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرده که این سازوکار هنوز فعال نشده است.  ایران بارها تاکید کرده که در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران