شماره امروز: ۵۴۷

| | |

انتظار می‌رود به خاطر تشدید تنش نظامی بین ایران و امریکا در کنار شیوع ویروس کرونا در چین صادرات برنج هندی به خصوص به ایران کاهش یابد.

کاهش صادرات برنج هندی به ایران به‌خاطر کرونا

انتظار می‌رود به خاطر تشدید تنش نظامی بین ایران و امریکا در کنار شیوع ویروس کرونا در چین صادرات برنج هندی به خصوص به ایران کاهش یابد. به گزارش فارس، به نقل از بیزینس استاندارد، پیش‌بینی می‌شود، به دلیل تشدید تنش نظامی بین ایران و امریکا طی هفته‌های گذشته در کنار تبعات شیوع ویروس کرونا در چین، صادرات برنج هندی به بازارهای جهانی و به خصوص ایران طی سال جاری تا 20 درصد کاهش یابد. طی سال مالی 2019 ـ 2018 صادرات برنج هندی به ایران 1.5 میلیارد دلار برآورد می‌شود که معادل 25 تا 30 درصد کل صادرات برنج هند است.  بین سال‌های 2010 تا 2019 صادرات برنج هند به بازارهای جهانی به‌طور متوسط سالانه 14 درصد افزایش داشته است. آمارها حاکی از آن است که در شرایط کنونی هند حدود 25 درصد برنج صادراتی به بازارهای جهانی را تأمین کرده و 2 درصد کل صادرات این کشور را برنج تشکیل می‌دهد. اخیراً موسسه دیریبل کاپیتال امریکا گزارش داده است که به‌طور کلی صادرات برنج در جهان در سال جاری کاهش یافته و خواهد یافت که دلیل اصلی آن تشدید تنش ژئوپلتیک در جامعه بین‌الملل است. بخش قابل توجهی از این کاهش صادرات برنج در بازارهای آسیایی اتفاق خواهد افتاد. پوشکار موکوار، مدیر موسسه دیریبل کاپیتال می‌گوید: ‌ایران بزرگ‌ترین بازار صادراتی برنج هند است و شاهد کاهش 22 درصدی صادرات به این کشور از هند هستیم. دوندرا وورا، تاجر برنج، می‌گوید: از اکتبر سال 2019 و بالا گرفتن تنش بین ایران و امریکا شاهد کاهش صادرات برنج به ایران هستیم و این روند هنوز بهبود پیدا نکرده است.

دریابان علی شمخانی:

جنگ هیبریدی امریکا علیه ایران محکوم به شکست است

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: جنگ هیبریدی امریکا علیه ایران محکوم به شکست است. به گزارش ایسنا، دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در یادواره شهید جاوید‌الاثر امیر سرلشکر خلبان محمدرضا آذرفر که روز جمعه در فرهنگسرای هنر در تهران برگزار شد گفت: جنگ هیبریدی امریکا علیه ایران که با هدف تسلیم‌سازی و فروپاشی دنبال می‌شود با دانش، علم، مسوولیت‌پذیری، هوشیاری، آمادگی و انسجام ملی محکوم به شکست است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران