شماره امروز: ۵۴۷

روحانی در دیدار هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا: اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی، در چارچوب این توافق است

| | |

جوزف بورل دیروز وارد ایران شد. او که جایگزین موگرینی در سیاست خارجه اتحادیه اروپا شده‌است

جوزف بورل دیروز وارد ایران شد. او که جایگزین موگرینی در سیاست خارجه اتحادیه اروپا شده‌است به دنبال نجات برجام است. در همین راستا بورل با رییس‌جمهوری و وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد . راه حل او برای این مهم چیست؟باید منتظر ماند. در همین حال بنا به گزارش خبرگزاری‌ها رییس‌جمهور با اشاره به پایبندی کامل ایران به تعهدات خود در برجام و انتقاد از عدم اجرای کامل تعهدات از سوی دیگر طرف‌های این توافق، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده تعامل و همکاری با اتحادیه اروپا برای حل و فصل مسائل بوده و هر زمان طرف مقابل به‌طور کامل به تعهداتش عمل کند، ایران نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر دوشنبه در دیدار «جوزف بورل» هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه توسعه روابط و همکاری‌ها با کشورهای اروپایی به عنوان شرکای قدیمی، همواره برای ایران حائز اهمیت است، اظهار امیدواری کرد تا با تلاش‌های مسوول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا شاهد گسترش مناسبات فی‌مابین باشیم. رییس‌جمهور با اشاره به روند تلاش‌ها و اقداماتی که طی 12 سال در نهایت منجر به توافق برجام شد، اظهار داشت: متأسفانه خروج یکجانبه امریکا از این توافق موانع و مشکلات فراوانی را برای دیگر طرف‌ها در مسیر اجرای کامل آن ایجاد کرد. دکتر روحانی با بیان اینکه اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی، در چارچوب این توافق و برای حفظ آن بوده است، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده تعامل و همکاری با اتحادیه اروپا برای حل و فصل مسائل بوده و هر زمان طرف مقابل به‌طور کامل به تعهداتش عمل کند، ایران نیز به تعهدات خود بازخواهد گشت. رییس‌جمهور با محکوم کردن سیاست امریکا در قبال کشورهای منطقه، اظهار داشت: آنها تاکنون اشتباهات راهبردی زیادی نسبت به کشورهای منطقه از جمله ایران، عراق، لبنان، یمن، سوریه و افغانستان داشته‌اند و اقدام اخیر آنها که با همکاری رژیم صهیونیستی تحت عنوان معامله قرن انجام گرفته نیز در راستای همین اشتباهات بوده و محکوم به شکست است. دکتر روحانی با بیان اینکه امروز منطقه در شرایط خوبی قرار نداشته و تروریسم هنوز به‌طور کامل از کشورهای منطقه ریشه‌کن نشده است، افزود: امریکا سردار سلیمانی به عنوان رهبر مبارزه با تروریسم را در منطقه ترور کرد و این کمک بزرگی برای تقویت تروریست‌ها در منطقه بود. رییس‌جمهور تلاش‌ها و همکاری‌های مشترک ایران و اتحادیه اروپا را برای حل و فصل بسیاری از مسائل و مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی را راهشگا دانست و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران همچنان نسبت به نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پایبند بوده و روند نظارت‌ها آنچنان که تا امروز انجام شده، ادامه خواهد داشت، مگر اینکه با شرایط جدیدی مواجه شویم. «جوزف بورل» هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این دیدار با اشاره به نقش تأثیرگذار ایران در مسائل منطقه‌ای و توسعه صلح، ثبات و امنیت در منطقه، اظهار داشت: توسعه همکاری‌ها با ایران در این راستا همواره برای اتحادیه اروپا حائز اهمیت بوده است.

هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه باید تلاش کنیم مشکلات در مسیر اجرای برجام رفع بشود، گفت: از اینکه طرف‌های اروپایی نتوانستند به تعهدات خود در برجام عمل کنند، متأسف هستم.  بورل با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی امروز به دنبال حفظ برجام و حل و فصل مسائل برای پا برجا نگه داشتن برجام، هستند، افزود: به عنوان هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، همه توان خود را برای ایجاد تعاملی قدرتمند در راستای حفظ برجام به‌کار خواهم بست.

   ظریف و بورل درخصوص برجام

 با یکدیگر گفت‌وگو کردند

همچنین وزیر امور خارجه و هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا درخصوص موضوعات مختلف دوجانبه، برجام و نیز مهم‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردند.

به گزارش اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، «جوزف بورل» هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بعد از ظهر دیروز با «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. طرفین در این دیدار درخصوص موضوعات مختلف دوجانبه با اتحادیه اروپا، برجام و نیز مهم‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کردند.شرایط در منطقه خلیج فارس و لزوم کاهش تنش‌های منطقه‌ای، طرح به اصطلاح معامله قرن و پیامدهای خطرناک آن برای منطقه و جهان، اینستکس، برجام، تحولات در عراق، سوریه و یمن از مهم‌ترین محورهای دو دور گفت‌وگو میان ظریف و جوزف بورل بود.  هماهنگ‌کننده عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای نخستین‌بار در سمت جدید در صدر هیاتی به ایران سفر کرده است و علاوه بر این، دیدار با حسن روحانی و علی لاریجانی نیز از برنامه‌های وی اعلام شده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران