شماره امروز: ۵۴۷

واکنش‌ها به طرح ضد فلسطینی ترامپ ادامه دارد

| | |

اتحادیه عرب روز شنبه با صدور بیانیه‌ای طرح «معامله قرن» را که روز سه‌شنبه از سوی دونالد ترامپ رونمایی شد،

اتحادیه عرب روز شنبه با صدور بیانیه‌ای طرح «معامله قرن» را که روز سه‌شنبه از سوی دونالد ترامپ رونمایی شد، «معامله ناعادلانه» و مغایر قطعنامه‌های بین‌المللی توصیف کرد و از جامعه جهانی خواست جلوی اقدامات اسراییل برای اجرای بندهای این طرح را بگیرد. به گزارش شبکه خبری الجزیره، این اتحادیه در بیانیه پایانی نشست دیروز خود درباره بررسی طرح ضد فلسطینی دولت امریکا، مخالفت کامل وزیران خارجه کشورهای عربی را با این طرح اعلام و بار دیگر بر مساله فلسطین به عنوان یک مساله محوری و حق مردم آن در تشکیل کشوری مستقل در اراضی اشغالی ۱۹۶۷ تاکید کرد. این بیانیه تاکید کرد: طرح جدید امریکا برای صلح مردود است زیرا حداقل‌ترین حقوق مردم فلسطین را هم تامین نمی‌کند. این اتحادیه از جامعه جهانی خواست با هر گونه اقدام اسراییل برای اجرای این طرح مقابله کند. در ادامه این بیانیه آمده است: طرح امریکا در تضاد با اصول روند صلح مبتنی بر قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی مرتبط است.  اتحادیه عرب تاکید کرد: با این معامله «ناعادلانه» همراهی نمی‌کنند و با دولت امریکا در اجرای آن همکاری نخواهند کرد. این بیانیه همچنین به اشغالگران اسراییلی در خصوص اجرای بندهای معامله و نادیده گرفتن قطعنامه‌های قانونی بین‌المللی در این باره هشدار داد. اتحادیه عرب تاکید کرد که طرح صلح عربی حداقل‌ترین چیزی است که کشورهای عربی برای تحقق صلح میان دو طرف اسراییلی و فلسطینی قبول دارند.

   وزیران خارجه اتحادیه عرب

درباره معامله قرن چه گفتند

به گزارش ایرنا وزیران خارجه اتحادیه عرب روز گذشته در نشستی اضطراری در قاهره مصر دور هم جمع شدند تا درخصوص اعلام طرح موسوم به معامله قرن از سوی رییس‌جمهوری امریکا برای پایان دادن یک طرفه به موضوع فلسطین به بحث و گفت‌وگو بپردازند؛ در این میان مواضع مختلفی مطرح شد از خوشبینی به طرح واشنگتن تا هشدار نسبت به پیامدهای فاجعه بار معامله قرن. «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان در این نشست اضطراری اعلام کرد: ما همچنان به‌طور کامل از ریز نکات و طرح‌های ارایه شده در معامله قرن آگاهی نداریم و به صلاح نیست که به صورت فوری با این طرح موافقت کرد. وی در ادامه طرح دولت واشنگتن را دارای نکات مثبت احتمالی نیز دانست و خاطرنشان کرد که معامله قرن شاید بتواند به سازوکاری جهت حل و فصل موضوع فلسطین در آینده تبدیل شود. بن علوی همچنین تاکید کرد که راه‌حل نهایی باید شامل تاسیس دولت مستقل فلسطینی و نیز مورد توافق دو طرف نزاع باشد. «فیصل بن فرحان» وزیر خارجه عربستان نیز در نشست قاهره اعلام کرد که کشورش همواره کنار ملت فلسطین می‌ایستد و هر تلاشی برای صلح باید به راه‌حلی عادلانه برای پاسخگویی به حقوق ملت فلسطینی منجر شود. وی با تاکید بر اینکه موضوع فلسطین همواره موضوع اولین دستگاه سیاست خارجی عربستان است، گفت: ریاض خواستار تشکیل دولت مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی است. «سامح الشکری» وزیر خارجه مصر هم در نشست اضطراری اتحادیه عرب اعلام کرد که موضع قاهره در خصوص موضوع فلسطین همواره ثابت بوده و بر اساس قوانین بین‌المللی باید دولت مستقل فلسطینی به پایتختی قدس تاسیس شود. وی خاطرنشان کرد که دستان کشورهای عربی به سوی هر طرفی که خواهان صلح فراگیر در فلسطین و تحقق خواسته‌های ملت فلسطین بر اساس قوانین بین‌المللی است، دراز است و هرگونه تاخیر در این موضوع باعث رشد تروریسم و خشونت در منطقه خواهد شد. «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن نیز در نشست فوق‌العاده اتحادیه عرب با بیان اینکه موضع کشورش در برابر موضوع فلسطین تغییری نخواهد کرد، خواستار بازگشت همه به طرح صلح عربی در سال ۲۰۰۲ شد. وی همچنین اقدامات اسراییل در تخریب منازل فلسطینیان و تلاش برای تصرف اراضی بیشتر و تغییر در هویت قدس اشغالی و اماکن دینی آن را دارای پیامدهای فاجعه بار خواند و نسبت به آن هشدار داد. وزیر خارجه اردن بر حاکمیت فلسطین بر قدس و تولیت اردن بر اماکن اسلامی آن تاکید کرد و افزود: شرط تحقق ثبات و صلح فراگیر در منطقه، حل موضوع فلسطین و مقابله با اقدامات یکجانبه اسراییل برای ایجاد تغییرات جدید در اراضی فلسطینی است. «خالد بن احمد» وزیر خارجه بحرین اما در موضع‌گیری متفاوت از اکثر وزیران خارجه اتحادیه عرب اعلام کرد که کشورش با خوش‌بینی به معامله قرن نگاه می‌کند و خواهان بررسی وجوه مثبت آن است. وزیر بحرینی در ادامه با ادعای اینکه کشورش حامی موضوع فلسطین است، خواستار گفت‌وگوهای مستقیم میان فلسطینی‌ها و اسراییلی‌ها شد.

 محمود عباس: نمی‌خواهم نام من در تاریخ به‌عنوان کسی که این طرح را پذیرفت، ثبت شود

محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان فلسطین با حضور در نشست اتحادیه عرب با تاکید بر اینکه برای پیگیری مساله خود به شورای امنیت سازمان ملل متحد رجوع می‌کنیم، گفت: دیگر نمی‌پذیریم که امریکا تنها میانجی‌  ما در مذاکرات با اسراییل باشند. وی گفت: به محض اینکه گفتند قدس پایتخت اسراییل است با طرح مخالفت کردم. نمی‌خواهم نام من در تاریخ به عنوان کسی که این طرح را پذیرفت، ثبت شود. آنها از من می‌خواهند یهودی بودن «کشور اسراییل» را به رسمیت بشناسم. عباس افزود: معامله قرن همه قطعنامه‌های قانونی سازمان ملل را زیرپاگذاشت و ما دیگر هیچ گونه روابطی با اسراییلی‌ها از جمله روابط امنیتی نخواهیم داشت و آنها خود باید به عنوان یک نیروی اشغالگر مسوولیتش را به عهده بگیرند.  صفحه 15 را هم بخوانید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران