شماره امروز: ۵۴۷

معاون اول رییس‌جمهوری:

| | |

«ابهام چندروزه علت سقوط هواپیمای اوکراینی ضربه بزرگی بود.»این عباراتی است که معاون اول رییس‌جمهوری با استفاده از آنها تلاش می‌کند تا تصویری از 72ساعت پر ابهام بعد از سقوط هواپیمای اوکراینی ارایه کند.

گروه  ایران|

«ابهام چندروزه علت سقوط هواپیمای اوکراینی ضربه بزرگی بود.»این عباراتی است که معاون اول رییس‌جمهوری با استفاده از آنها تلاش می‌کند تا تصویری از 72ساعت پر ابهام بعد از سقوط هواپیمای اوکراینی ارایه کند. 72 ساعتی که جهانگیری معتقد است ضربه بزرگی به اعتماد مردم وارد ساخته و برای عبور از آن ضروری است که ساختار شفافی در حوزه اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی به مردم ایجاد شود تا دیگر شاهد تکرار چنین حوادثی نباشم. معاون اول رییس‌جمهوری همچنین با بازخوانی شرایط عمومی اقتصادی کشور و تشریح مشکلات معیشتی مردم اعلام کرد که «حتما نمی‌شود اقتصاد را حبس کرد بلکه باید با دنیا در زمینه مسائل اقتصادی همکاری کرد.»افزایش مراودات ارتباطیبا جهان پیرامونی که جهانگیری معتقد است بدون تحقق آن عبور از چالش‌های پیش روی کشور امکان پذیر نخواهد بود.  معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به اعلام علت سقوط هواپیمای اوکراینی سه روز بعد از وقوع حادثه، گفت: «یکی از بزرگ‌ترین ضربه‌هایی که در ماجرای سقوط هواپیما اوکراینی بیش از سقوط آن و کشته شدن ۱۷۶ نفر آدم محترم که مسافران هواپیما بودند، متحمل شدیم این بود که علت اتفاق را چند روز مبهم گذاشتیم.» اسحاق جهانگیری که در همایش ملی گرامی‌داشت هفته شوراهای آموزش و پرورش سخن می‌گفت، اظهار کرد: « دی ماه امسال پردلهره، سخت و پر از خبرهای غیر مترقبه و داغ‌های بزرگ بود.» جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه امروز ایران در شرایط خطیر و دشواری قرار گرفته است، گفت: امروز از نظر سیاست خارجی در شرایط خاصی قرار گرفته‌ایم و امریکایی‌ها برای نخستین‌بار در تاریخ خود رسما یک سردار نامی کشورمان را ترور کرده‌اند. آنها می‌دانستند که ما به این اتفاق عکس‌العمل نشان می‌دهیم. بر همین اساس تهدید می‌کردند که اگر عکس‌العملی نشان دهیم 52 نقطه از کشورمان را مورد هدف قرار می‌دهند، اما برادران عزیز سپاهی ما پاسخ مهمی به آنها دادند. وی با اشاره به قدرت هژمونی رسانه‌ای غرب اظهار کرد: از آنجایی که سیستم رسانه‌ای در انحصار امریکایی‌هاست و هر طور که بخواهند فکر می‌کنند که می‌توانند افکار عمومی را جهت دهند بلافاصله بعد از پاسخ موشکی جمهوری اسلامی ایران، امریکایی‌ها اعلام کردند اتفاقی نیفتاده و کسی نه زخمی شده و نه کشته شده است؛ آنها به گونه‌ای صحبت می‌کردند که انگار ما شهوت کشتن صد آدم را داشته‌ایم. جهانگیری تصریح کرد: بعد از جنگ جهانی دوم کسی به امریکایی‌ها نگاه چپ نکرده بود و حتی در عراق نیز اگر فردی قصد داشت از مسیری حرکت کند که پایگاه‌های نظامی امریکا در آن بود، باید از چند کیلومتر دورتر از آن پایگاه حرکت می‌کردند. در این شرایط ایران رسما اعلام کرد که پایگاه امریکایی‌ها در عراق را موشکباران کرده است. وی با اشاره به انتشار اخبار مربوط به تلفات حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی امریکایی‌ها در عراق بعد از چند روز از این اتفاق گفت‌: از آنجایی که امریکایی‌ها نمی‌توانند خیلی مسائل را مخفی کنند، یکی بعد از دیگری آمار تلفات مربوط به حمله موشکی ایران به عین‌الاسد را اعلام کردند. وی با تاکید بر اهمیت شفافیت در مواجهه مسوولان با مردم اظهار کرد: هر کسی در هر مساله‌ای پنهان‌کاری کند ضرر کرده است یکی از بزرگ‌ترین ضربه‌هایی که در ماجرای سقوط هواپیما اوکراینی بیش از سقوط آن و کشته شدن ۱۷۶ نفر آدم محترم که مسافران هواپیما بودند، متحمل شدیم این بود که علت اتفاق را چند روز مبهم گذاشتیم.

    واکنش مردم به ابهام ها

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه مردم بعد از آن ماجرا خیلی عصبانی شدند که چرا دو سه روز به آنها واقعیت گفته نشد، خاطرنشان کرد: شفافیت با مردم مهم‌ترین کاری است که باید مورد توجه قرار بگیرد. جهانگیری همچنین به شرایط منطقه‌ غرب آسیا اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در کانون منطقه پرتنشی قرار گرفته که دود و آتش جنگ از کشورهای منطقه بلند می‌شود. امریکایی‌ها سال گذشته از برجام خارج شدند و ما نیز از ماه‌های گذشته گام‌های متعددی در کاهش تعهدات خود برداشته‌ایم و امروز اروپایی‌ها حرف‌های عجیب و غریبی می‌زنند؛ اروپایی‌ها با اینکه می‌دانند ما کسی نیستیم که برجام را بر هم بزنیم و رسما نیز اعلام کرده‌ایم که در اقدامی متقابل و به دلیل عدم اجرای تعهدات طرفین برجام، تعهدات خود را در چارچوب برجام کاهش می‌دهیم به نظر می‌آید که به دنبال آن هستند تا با طرح‌ موضوعاتی اخبار مربوط به شهادت سردار سلیمانی و حمله ایران به پایگاه نظامی امریکا در عراق را تحت تاثیر قرار دهند. آنها از اینکه کشورها احساس کنند می‌توانند مقابل‌شان بایستند خیلی ناراحت هستند. معاون اول رییس‌جمهور در ادامه صحبت‌های خود به وضع زندگی مردم در داخل کشور اشاره کرد و گفت: شرایط اقتصادی داخل کشور سخت و وضع معیشت مردم دشوار است. در دهه 90 یکی در سال 90 و دیگری طی سال‌های 97 و 98 با دو شوک تورمی مواجه شدیم که قدرت خرید مردم را کاهش داد. همچنین بی‌سابقه‌ترین تحریم‌ها در تاریخ بین‌الملل علیه کشورمان اعمال می‌شود.

وی ادامه داد: گرچه پیگیری اعمال تحریم‌ها به صورتی که امروز مشاهده می‌کنیم در تاریخ استثنایی است؛ اما در شرایط اقتصادی نسبت به آنچه که امریکایی‌ها فکر می‌کردند از ثبات و آرامش خوبی برخورداریم و وضع واردات، تولید و صادرات خوب است. جهانگیری اظهار کرد: البته در موضوع نفت خام شرایط به گونه‌ دیگری است؛ چرا که به دلیل اعمال تحریم‌ها صادرات‌مان با محدودیت‌هایی مواجه شده و این در حالی است که یکی از منابع مهم درآمدی بودجه دولت نفت خام است.

  پاسخ به حاشیه‌ها

وی در ادامه با اشاره به برخی حواشی ایجاد شده پیرامون سخنرانی اخیر رییس‌جمهور در مجمع عمومی بانک مرکزی درباره‌ لزوم ارتباط اقتصاد کشور با فضای بین‌الملل گفت: گاهی اوقات وقتی گفته می‌شود اقتصاد باید با دنیا ارتباط داشته باشد، برخی فکر می‌کنند این یک کار غیر انقلابی است در حالی که این کار عین انقلاب است. اقتصاد به عنوان یک مجموعه دارای محیطی درونی و پیرامونی است و اثر بخش پیرامونی بیشتر از اثر درونی و مسائل داخلی است. جهانگیری گفت: این موضوع حتی در مهم‌ترین سیاست‌های اقتصادی نظام که تحت عنوان اقتصاد مقاومتی در حال اجراست لحاظ شده و یکی از 5 رویکرد اصلی این سیاست‌ها برون گرایی و تعامل و کار با دنیاست. در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی 4 اصل دیگر شامل درون زایی به معنای استفاده از همه ظرفیت‌های داخلی کشور، دانش بنیانی، عدالت محوری و مردمی بودن اقتصادی مورد تاکید قرار گرفته است. جهانگیری تصریح کرد: حتما نمی‌شود اقتصاد را حبس کرد بلکه باید با دنیا در زمینه مسائل اقتصادی همکاری کرد.  اسحاق جهانگیری در بخش دیگری از صحبت‌های خود در همایش ملی گرامیداشت هفته شوراهای آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه محصولی که از آموزش و پرورش خارج می‌شود، در نهایت به سرمایه انسانی به عنوان بزرگ‌ترین سرمایه در اختیار یک کشور برای توسعه تبدیل می‌شود، اظهار کرد: کشورهایی که به توسعه رسیدند، حتما از سرمایه انسانی خوبی برخوردار بودند. آموزش و پرورش یقینا کانون تربیت این سرمایه انسانی است.

  اهمیت آموزش در توسعه

معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه آموزش و پرورش مهم‌ترین دستگاه حکومتی است که از کودکی تا جوانی وظیفه توانمندسازی انسان‌ها را دارد خاطرنشان کرد: ملت ایران در طول یک قرن گذشته به‌طور جدی به دنبال توسعه بوده‌اند؛ اگر امروز بخواهیم علت عقب ماندن ایران در توسعه نسبت به کشورهایی که همزمان یا حتی بعد از ما در مسیر توسعه گام برداشته‌اند را بررسی کنیم، با دلایل مختلفی از جمله سیاست‌گذاری‌های نامناسب و عدم استمرار سیاست‌ها مواجه می‌شویم که از جمله عوامل ظاهری محسوب می‌شوند؛ همه کشورهایی که در مسیر توسعه حرکت کردند، سیاست‌های دقیق علمی اتخاذ کرده‌اند و حتی در برخی از آنها پس از روی کار آمدن دولت کودتا، سیاست‌ها ثابت ماند اما گاهی اوقات در ایران با تغییر یک دولت، شاهد تغییر سیاست‌ها هستیم.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که به روند توسعه ایران نگاه می‌کنیم، مشاهده می‌کنیم کارهای شاخص زمانی انجام شده که افراد کاردرستی روی کار بودند؛ بعد از جنگ جهانی اول شاهد تاسیس مرکز دارالمعلمین بودیم. همچنین امیرکبیر نیز به محض آغاز به کار خود دارالفنون را راه‌اندازی کرد. وی با تاکید بر لزوم قرار گرفتن آموزش و پرورش در اولویت نخست کشور خاطرنشان کرد: نباید آموزش و پرورش از اولویت اول خارج شود. در این شرایط آموزش و پرورش می‌تواند نیروی انسانی مناسب و مورد نیاز آینده کشور را تامین کند. آموزش و پرورش همچنین به عنوان مجموعه فرصت ساز می‌تواند تهدیدات را از کشور دور نماید.

وی با تاکید بر اینکه شوراهای آموزش و پرورش باید خود را مسوول آموزش و پرورش استان‌ها بدانند، گفت: در اولین فرصتی که قانون اساسی اصلاح می‌شود، باید موضوع نظام مدیریت متمرکز مورد توجه و اصلاح قرار بگیرد. امروز به محض تفویض اختیار به استان‌ها از سوی وزرا اعلام می‌شود که از آنجایی که وزیر در برابر رییس‌جمهوری و مجلس پاسخگو است، این تفویض اختیار امکان پذیر نیست. این در حالی است که ایران کشور بزرگی است و مثلا یک وزیر نمی‌تواند از تهران برای فلان جاده در فلان منطقه کشور تصمیم‌گیری کند.

  سرمایه‌گذاری مولد در آموزش و پرورش

جهانگیری در ادامه صحبت‌های خود به عضویت 17 دستگاه در شورای آموزش و پرورش استان‌ها اشاره و خاطرنشان کرد: همه این دستگاه‌ها باید در کنار خیرین، سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به کارهای توسعه‌ای به آموزش و پرورش کمک کنند. سرمایه‌گذاران و خیرین بدانند هیچ کاری قابل قبول‌تر از کمک به آموزش و پرورش نیست. وی با تاکید بر اهمیت پذیرفتن مسوولیت اجتماعی از سوی بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی خاطرنشان کرد: من در یکی از سفرهایی که به بوشهر داشتم درباره حوادث آبان ماه امسال گفتم که یکی از شهرهایی که بیشترین سرمایه‌گذاری بعد از انقلاب در آن انجام شده بود و امروز به عنوان یکی از نقاط کانونی توسعه کشور محسوب می‌شود، در آن ماجرا با بیشترین مشکلات مواجه شد و علت آن نیز تبعیض بود. بنگاه‌های اقتصادی باید به موضوع مسوولیت‌پذیری اجتماعی توجه بیشتری داشته باشند و نگذارند مردم اطراف آنها در فقر و مشکل قرار بگیرند. معاون اول رییس‌جمهوری در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر لزوم مولد‌سازی دارایی‌های دولتی گفت: دولت ایران جزو ثروتمندترین دولت‌های دنیاست و تمام منابع طبیعی، زمین متعلق به دولت و در اختیار اوست. ما باید تلاش کنیم تا این دارایی‌ها را به دارایی‌های مولد برای کشور تبدیل نماییم. در این راستا در لایحه بودجه سال 99، 50 هزار میلیارد تومان از این محل برای کشور درآمد پیش بینی شده است. جهانگیری در پایان خاطرنشان کرد: آموزش و پرورش می‌تواند با مولد کردن دارایی‌های خود، از محل درآمدهای حاصل اقدام به بازسازی، نوسازی و تجهیز اماکن زیرمجموعه خود کند.

 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران