شماره امروز: ۵۴۷

| | |

با پایان یافتن بررسی لایحه بودجه سال 1399 به تدریج مختصات بودجه سال 1399 منتشر می‌شود.

  درآمدهای مالیاتی 160 هزار میلیارد تومان

  فاینانس 30 میلیارد دلار

  5‚10 میلیارد دلار تخصیص ارز 4200 تومانی

 برای کالاهای اساسی

  3 میلیون تومان معافیت مالیاتی کارمندان دولت

 

تعادل|

با پایان یافتن بررسی لایحه بودجه سال 1399 به تدریج مختصات بودجه سال 1399 منتشر می‌شود. به گزارش «تعادل»، هیات وزیران در جلسه روز چهارشنبه کار بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور را به پایان رساند و آن را تصویب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، در این جلسه که به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری برگزار شد، کلیه تبصره‌های باقی مانده از لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور پس از بحث و بررسی، به تصویب هیات وزیران رسید تا جهت رسیدگی و تصویب نهایی به مجلس شورای اسلامی ارایه شود.

لایحه بودجه 1399 در حالی روز یکشنبه تقدیم مجلس خواهد شد که گمانه زنی‌های زیادی در خصوص این لایحه مطرح شده است. از کاهش درآمدهای مالیاتی نسبت به امسال گرفته تا فروش نفت 700 هزار بشکه‌ای در روز. پیش از این نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی کشور میزان درآمدهای مالیاتی سال آینده را معادل 160 هزار میلیارد تومان برآورد کرده بودند که نسبت به قانون بودجه امسال که معادل 172 هزار میلیارد تومان است حدود 3.5 درصد کاهش نشان می‌دهد. این کاهش نشان می‌دهد که اولا دولت به احتمال زیاد نمی‌تواند درآمدهای مالیاتی پیش بینی شده در بودجه را محقق سازد. اگر گفته‌های رییس سازمان امور مالیاتی کشور را که درآمدهای مالیاتی 8 ماهه امسال را معادل 84 هزار میلیارد تومان اعلام کرده بود مبنا قرار دهیم دولت تا پایان امسال حدود 130 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی خواهد داشت که نسبت به قانون حدود 75 درصد آن محقق خواهد شد و نزدیک به 40 هزار میلیارد تومان کسری از این محل به وجود خواهد آمد.  به احتمال زیاد در همین راستا است که علی ربیعی، ‌سخنگوی دولت در خصوص نحوه اخذ مالیات در سال آینده گفت: درباره اخذ مالیات هم مذاکراتی انجام شد که در این مذاکرات توافق وزیر اقتصاد نیز به دست آمد و تمرکز ما بر دریافت مالیات از کسانی است که فرار مالیاتی دارند.

به گزارش «تعادل»، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست دیروز خود در حاشیه جلسه هیات دولت درباره ویژگی‌های دیگر بودجه سال آینده گفت: سقف بودجه دولت با ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بسته شد. وی همچنین گفت: : در بودجه ۳۰ میلیارد دلار برای تأمین مالی خارجی برای حوزه دولتی و خصوصی در نظر گرفته شد. همچنین ۱۰,۵ میلیارد دلار نیز برای تامین کالاهای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی نیز مشخص شده است و ۶۰ هزار میلیارد تومان نیز برای طرح‌های عمرانی اختصاص یافت.

از سوی دیگر وی در ادامه سخنان خود افزود: با هماهنگی وزارت نفت همچنین قرار شد وسایل گرمایشی بی‌خطر برای ۱۰۰ هزار کلاس تأمین شود و ۱۵ هزار میلیارد ریال نیز برای گازرسانی به روستاها و طرح‌های نیمه‌تمام اختصاص یافت.

سخنگوی دولت در ادامه سخنان خود تصریح کرد که معافیت مالیاتی کارمندان نیز از دو میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به سه میلیون تومان رسید.

   مصوبات هیات وزیران

همچنین هیات وزیران به پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر اختصاص اعتبار و تسهیلات بانکی برای مرحله اول نوسازی و مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی شهری واقع در بافت در معرض خطر شهرستان مسجد سلیمان در استان خوزستان موافقت کرد.

بر این اساس، برای احداث یک هزار واحد مسکونی شهری به ازای هر واحد تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض اختصاص یافت.

دولت همچنین جهت تأمین هزینه اسکان موقت برای یک هزار واحد مسکونی به ازای هر واحد تا سقف ۱۲۰ میلیون ریال کمک بلاعوض و جهت تأمین هزینه‌های پشتیبانی و ارایه خدمات فنی و مدیریتی و آواربرداری نیز ۵۰ میلیارد ریال اختصاص داد.

افزون بر این، اختصاص مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال از محل تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیز به منظور تأمین و آماده‌سازی زمین جهت جابه‌جایی واحدهای در معرض خطر شهری، تأسیسات زیربنایی، آزادسازی معابر و احداث زیرساخت به تصویب رسید.

هیات وزیران در ادامه مصوب کرد مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت بانکی با کارمزد ۵ درصد در مناطق شهری برای نوسازی و مقاوم‌سازی واحد‌های مسکونی یاد شده با سقف فردی ۵۰۰میلیون ریال اختصاص یابد.

  آیین نامه تشکیلات مرکز اطلاعات مالی اصلاح شد

براساس اصلاح آیین نامه فوق، توقیف و جلوگیری از نقل و انتقال وجوه یا اموال مشکوک به پولشویی و تأمین مالی تروریسم یا انجام هرگونه تحقیقات منوط به اخذ مجوز از مراجع قضایی ذی صلاح است؛ مگر در موارد فوری که به مقام قضایی دسترسی نباشد که در این صورت مرکز اطلاعات مالی می‌تواند دستور توقیف و جلوگیری از انتقال وجوه و اموال مشکوک را حداکثر تا ۲۴ ساعت صادر و بلافاصله پس از حصول دسترسی، مراتب را به مقام قضایی گزارش و مطابق دستور وی عمل کند و چنانچه بعد از ۲۴ ساعت مجوز مراجع قضایی صادر نشود، رفع توقیف می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران