شماره امروز: ۵۴۷

| | |

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی درباره حواشی نشست مجمع عمومی سازمان ملل و رایزنی‌های امانوئل مکرون برای دیدار روسای جمهور امریکا و ایران چند موضوع مطرح کرد .

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی درباره حواشی نشست مجمع عمومی سازمان ملل و رایزنی‌های امانوئل مکرون برای دیدار روسای جمهور امریکا و ایران چند موضوع مطرح کرد . به گزارش الف:

1- سه‌شنبه شب هفته گذشته، امانوئل مکرون رییس‌جمهوری فرانسه، سر زده به هتل «میلانیوم هیلتون» محل اقامت رییس‌جمهوری ایران در نیویورک رفت تا در یک برنامه پیش‌بینی نشده، تلاش کند حسن روحانی، دست‌کم به یک تماس تلفنی با دونالد ترامپ رضایت دهد. ترامپ آن‌طرف خط کاشته شد، مکرون پشت در اتاق روحانی منتظر ماند و رییس‌جمهوری ایران حتی حاضر نشد از اتاقش بیرون بیاید!

2- برای ایرانی‌ها، اما  این رخداد تاکیدی بود بر آنچه از نظر آنها اشتیاق ترامپ و استیصال وی است تا بتواند یک صحنه نمایشی دیگر شبیه دیدار با رهبر کره شمالی شکل دهد. در نگاه ایرانی‌ها، رخداد سه‌شنبه‌شب گذشته، تاییدی بود بر کارآیی راهبرد آنان در «تشدید تنش‌ها» در واکنش به کارزار «فشار حداکثری» و تحریم‌های دونالد ترامپ.

3- علاقه ترامپ به دیدار یا دست‌کم گفت‌وگوی تلفنی با روحانی در مجمع عمومی، بازتاب چیزی است که برخی تحلیلگران آن را کلافگی و استیصال فراگیرتر رییس‌جمهوری امریکا در برابر مشکلات بین‌المللی می‌دانند که روی هم انباشته می‌شود. اکنون هم که فرایند استیضاح کنگره، قوز بالا قوز این مشکلات شده است.

4-کلیف کوپچان، رییس گروه یوروآسیا، که یک شرکت مشاوره ریسک‌ها در واشنگتن است، می‌گوید: «ترامپ واقعا نیازمند یک دستاورد سیاست خارجی است و نمی‌تواند آن را بیابد. او فکر می‌کند که گفت‌وگو با ایران، ممکن است بهترین تیر در ترکش‌اش باشد. او می‌خواست در مجمع عمومی، با دیداری دراماتیک با روحانی، چرخه خبری را از اوکراین و بایدن منحرف کند. »

5-نه کاخ سفید، نه فرانسه و نه ایران حاضر نشده‌اند درباره گزارش این رخداد که نخستین‌بار توسط روزنامه نیویورکر منتشر شد، اظهارنظر کنند. ریچارد نوفیو، معاون پیشین هماهنگ‌کننده تحریم‌های امریکا علیه ایران و استاد کنونی دانشگاه کلمبیا، می‌گوید ایرانی‌ها به دو دلیل درباره این رخداد سکوت می‌کنند. یکی اینکه نمی‌خواهند موجب شرمساری مکرون در سطح بین‌المللی بشوند و کانالی را که ممکن است در آینده نیاز باشد، ببندند و دوم اینکه روحانی شاید نگران واکنش مخالفانش در تهران هم باشد هرچند به امریکا پاسخ «نه» داده است.

6- ظاهرا این تنها بی‌سلیقگی ماکرون برای دیدار ترامپ با مقام‌های ایرانی نبود چرا که گزارش شده در جریان نشست گروه هفت در بیاریتز هم ترامپ ناگهان تلاش کرده بود تا وزیر خارجه ایران را ببیند. هنگامی که ماکرون به ترامپ گفته بود که می‌خواهد به دیدار ظریف برود، ترامپ هیجان‌زده اصرار کرده بود که همراه ماکرون برود اما رییس‌جمهوری فرانسه به او گفته که به ایرانیان قول داده چنین تماس‌هایی در کار نباشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران