شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رییس‌جمهوری با بیان اینکه الحاق به اوراسیا اتصال به اقتصاد جهانی را هموار می‌کند، گفت: پیشرفت و قدرت اقتصاد کشور زمانی است

رییس‌جمهوری با بیان اینکه الحاق به اوراسیا اتصال به اقتصاد جهانی را هموار می‌کند، گفت: پیشرفت و قدرت اقتصاد کشور زمانی است که در عرصه جهانی رقابت پذیر باشد. حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس‌جمهوری عصر دیروز پیش از عزیمت به ایروان پایتخت جمهوری ارمنستان در فرودگاه مهرآباد اظهار داشت: این سفر بنا به دعوت نخست‌وزیر ارمنستان برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اورآسیا انجام می‌شود. رییس‌جمهوری افزود: از آبان ماه اولین مرحله الحاق به اتحادیه اوراسیا انجام می‌شود و در واقع روابط تجاری منطقه آزاد ما با منطقه اوراسیا نسبت به کالاهایی که مشخص شده است، برقرار می‌شود که قدم‌های بعدی را باید ‌برداریم.

  چهارچوب‌های نشست۱+۵ مورد توافق همه طرف‌ها قرار گرفته بود

رییس‌جمهوری اجلاس اورآسیا را حائز اهمیت دانست و افزود: سفر به ارمنستان عمدتا اقتصادی است در حالی که سفر قبلی به نیویورک عمدتا سیاسی و منطقه‌ای بود. وی با بیان اینکه در نیویورک هم طرحی را برای امنیت منطقه هرمز ارایه کردیم و هم در زمینه مسائل جهانی بحث داشتیم، اظهارداشت: با گروه ۱+۴ در سطح وزیران جلساتی برگزار و موضوعاتی بررسی شد. آمادگی‌هایی هم برای برگزاری ۱+۵ به وجود آمده که چهارچوب‌های آن مورد توافق همه طرف‌ها قرار گرفته بود. یعنی چهارچوب آن مورد توافق هفت کشور بود. به اعتقاد من یک گام و قدم مهمی برداشته شد که این گام می‌تواند به شکل‌های دیگر ادامه پیدا کند. روحانی یادآورشد: مساله بسیار مهمی است که ما بتوانیم مساله هسته‌ای را در روال قانونی و بین‌المللی خود قرار دهیم و دیگران را به توبه تشویق کنیم که زمینه آن آماده بود و می‌شود در شرایط بهتری آماده کرد. رییس‌جمهوری اوراسیا را اجلاسی اقتصادی و تجاری عنوان کرد و گفت: پیشرفت اقتصاد و قدرت اقتصادی یک کشور زمانی است که بتواند با اقتصاد جهانی رقابت کند. اگر ما قدرت رقابت نداشته باشیم بقیه دیگر حرف است. ما باید توانی پیدا کنیم که قدرت اقتصادی داشته باشیم و این قدرت ما بتواند قابل رقابت باشد که تمرین آن در منطقه است. روحانی خاطرنشان کرد: اگر ما در سطح منطقه‌ای تمرین اقتصادی کنیم تمرین بسیار مهمی برای رقابت بسیار بالاتر و مهم‌تر در سطح اقتصاد جهانی است.

  توافق ایران با اتحادیه اورآسیا از آبان ماه عملیاتی می‌شود

رییس‌جمهوری گفت: قرقیزستان، قزاقستان، روسیه، بلاروس و ارمنستان پنج عضو این اتحادیه هستند و کشورهای ایران، سنگاپور، مولداوی و ویتنام هم در مسیر الحاق قرار دارند که البته از ۵ آبان ۹۸ توافق ما با اتحادیه اوراسیا اجرایی و عملیاتی می‌شود و ۵۰۲ قلم کالای ما از شرایط خاص ترجیحی یعنی با تعرفه تقریبا صفر می‌توانند استفاده کنند. وی اضافه کرد: این اقلام می‌تواند به کشورهای اتحادیه اورآسیا صادر شود، البته این گام اول است و گام‌های بعدی هم در این زمینه باید برداشته شود.

  الحاق به اوراسیا اتصال به اقتصاد جهانی را هموار می‌کند

روحانی افزود: الحاق به اوراسیا فرصت خوبی برای تجار و بازرگانان و بخش اقتصاد دولتی، عمومی و غیردولتی است که از این فرصت برای رابطه تجاری با این ۵ کشور استفاده کنند؛ البته اتصال به این ۵ کشور مسیر را برای اتصال به اقتصاد مناطق دیگر هموار می‌کند زیرا آنها به اقتصاد کشورهای مناطق دیگر متصل هستند. رییس‌جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران اولین‌بار است که وارد یک اتحادیه اقتصادی منطقه‌ای می‌شود، اظهارداشت: البته عضویت در سازمان اکو قبل از انقلاب اسلامی انجام شد و پس از انقلاب هم به شکل دیگری تغییر کرد، اما این اتحادیه، اولین اتحادیه‌ای است که ما وارد آن می‌شویم.

رییس‌جمهوری با اشاره به اعمال تحریم‌های ظالمانه امریکا بر ضد ملت ایران گفت: الحاق به اتحادیه اوراسیا از نظر اقتصادی به خصوص در شرایطی که امریکایی‌ها ظالمانه دنبال فشار و تحریم بر مردم ایران و تجارت جهانی ایران هستند، قدم بسیار مهمی است که برداشته می‌شود.  روحانی گفت: منطقه اورآسیا ۱۸۰ میلیون جمعیت دارد و که با ۸۰ میلیون جمعیت ایران، این ارتباط می‌تواند ارتباط بسیار مهمی باشد. وی با بیان اینکه موقعیت جغرافیایی ایران نعمت بزرگی است که خداوند به ما داده و همسایگان ما داده است، گفت: موقعیت جغرافیایی ایران و بنادری که در شمال و جنوب کشور داریم، شرایط خاصی را برای ترانزیت از خلیج فارس تا دریای سیاه، از خلیج فارس تا مدیترانه آماده کرده است.  روحانی افزود: در شمال ایران هم بنادر بسیار خوب و مهمی مانند بندر انزلی و امیرآباد وجود دارد، شرایط ایران و شرایط منطقه‌ای و ترانزیتی ایران بسیار اهمیت دارد و امیدوارم این قدم اقتصادی مهمی که برداشته می‌شود آثار پربرکتی برای زندگی مردم، کارآفرینان و بخش‌های دولتی و غیردولتی داشته باشد.

رییس‌جمهوری در رابطه با دیدارهای دوجانبه در ارمنستان هم گفت: در این سفر غیر از شرکت در این اجلاس با اکثر کشورهایی که در این اجلاس حضور دارند گفت‌وگوی دوجانبه خواهیم داشت.امشب با رییس‌جمهوری ارمنستان و فردا هم با نخست وزیر ارمنستان دیدار و گفت‌وگو داریم. روحانی به برنامه دیدار با مقامات قزاقستان، روسیه و سنگاپور هم در اجلاس اورآسیا در ایروان اشاره کرد: این اجلاس فرصتی است برای اینکه با کشورهای عضو، چه آنهایی که عضو رسمی هستند و چه کشورهایی مانند سنگاپور که بعدا ملحق می‌شوند، دیدار و گفت‌وگو انجام دهیم.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران