شماره امروز: ۵۴۷

ظریف در کنفرانس مطبوعاتی با لاوروف:

| | |

«در حال حاضر روابط ایران و روسیه در بهترین وضعیت در طول دهه‌های گذشته است و دو کشور تلاش دارند که تعاملات خود در حوزه‌های مختلف را گسترش دهند.»

روابط ایران- روسیه در بهترین حالت در دهه‌های اخیر است

«در حال حاضر روابط ایران و روسیه در بهترین وضعیت در طول دهه‌های گذشته است و دو کشور تلاش دارند که تعاملات خود در حوزه‌های مختلف را گسترش دهند.» این عباراتی است که وزیر امور خارجه کشورمان با استفاده از آنها تصویری از روابط راهبردی ایران و روسیه ارایه می‌کند. روابطی که طی سال‌های اخیر و بعد از ظهور ترامپ و در پیش گرفتن سیاست تحریم از سوی ایالات متحده شکل و شمایل نزدیک‌تری به خود گرفته و در مسیر بهبود در همه زمینه‌ها قرار گرفته است.  محمدجواد ظریف دیروز بعد از دیدار با همتای روس خود در نشست مشترک مطبوعاتی با سرگئی لاوروف تصریح کرد: تا پایان سال حداقل دو بار روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس‌های چند جانبه با یکدیگر دیدار می‌کنند و این علاوه بر دیدارهای دو جانبه بین روسای جمهور و وزیران امور خارجه دو کشور است. وی با بیان اینکه در حال حاضر مسوولان کمیسیون مشترک دو کشور در مسکو در حال رایزنی و گفت‌وگو هستند، اظهار کرد: این دیدار‌ها و تعاملات نشان‌دهنده عمق روابط راهبردی دو کشور است. ظریف با بیان اینکه در مورد مسائل دوجانبه شاهد پیشرفت‌های زیادی بین دو کشور بوده‌ایم گفت که در این حوزه می‌توان به موضوع انرژی، حمل و نقل، همکاری‌های چندجانبه و تلاش برای ایجاد صلح و امنیت بین‌المللی اشاره کرد. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین به همکاری‌های ایران و روسیه در زمینه برجام اشاره کرد و گفت: ایران نقش روسیه و چین را با نقش سایر اعضای برجام یکسان نمی‌بیند و چین از شرکای نزدیک ایران از قبل از برجام بود و در دوران تحریم با ایران همکاری داشت. اکنون نیز روابط تجاری خود با تهران را با وجود فشارهای غیرقانونی امریکا ادامه می‌دهد.

وی با بیان اینکه در مورد اقدامات صورت گرفته و مشورت‌های انجام شده بین ایران و اتحادیه اروپا و به خصوص دولت فرانسه با لاوروف رایزنی و گفت‌وگو کرده، گفت: گفت‌وگوها و رایزنی‌های ایران با کشورهای اروپایی جهت ایجاد اطمینان از اینکه آنها به تعهدات خود در برجام عمل کنند صورت می‌گیرد و این گفت‌وگوها ادامه دارد. ظریف همچنین با بیان اینکه هماهنگی‌های خوبی بین ایران و روسیه در مورد مسائل منطقه‌ای وجود دارد، خاطرنشان کرد: تلاش مشترکمان توانسته قدری به وضعیت در سوریه آرامش بخشد گرچه به خاطر موانعی که وجود داشت کمیسیون قانون اساسی سوریه که با همکاری ایران، روسیه، ترکیه و طرفین در سوریه ایجاد شده بود سال گذشته نتوانست به نتیجه‌ای برسد و فشارهایی از خارج به این مجموعه وارد شد ولی اکنون پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته‌ایم و امیدواریم این مکانیزم هرچه زودتر به نتیجه برسد. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با بیان اینکه نشست سران ایران، ترکیه و روسیه در مورد سوریه در آینده نزدیک در ترکیه برگزار خواهد شد، افزود: این نشست فرصتی برای سران سه کشور است که در مورد این موضوعات گفت‌وگو و رایزنی کنند. این دیپلمات عالیرتبه کشورمان همچنین با بیان اینکه بحث امنیت در خلیج فارس برای دو کشور ایران و روسیه مهم است و دو کشور در این زمینه دارای دیدگاه‌های بسیار نزدیکی با هم هستند، خاطرنشان کرد: ما معتقدیم که امنیت دراین منطقه از طریق همکاری و هم‌افزایی بین کشورهای ساحلی ایجاد می‌شود نه از طریق رقابت و تقابل. متاسفانه امریکایی‌ها با مطرح کردن موضوع اعزام نیرو به منطقه به دنبال افزایش تنش در این منطقه هستند. وی همچنین با تاکید بر اینکه آزادی کشتیرانی باید برای همه و در همه جا اعمال شود و این شامل امنیت انرژی نیز هست، تاکید کرد: ایران از ابتکار روسیه برای گفت‌وگو جهت تامین امنیت در خلیج فارس استقبال می‌کند و آمادگی داریم که از طرح این کشور در کنار پیشنهادات خود از جمله تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای و امضای قرارداد عدم تعارض بین کشورهای خلیج فارس حمایت کنیم.

  توافق ایران و روسیه برای حمایت از پروژه‌های تجاری به منظور استقلال یافتن از مبادلات دلاری

وزیر خارجه روسیه در این نشست گفت: ما توافق کردیم، تلاش‌های مشترک بیشتری برای گسترش حمایت از پروژه‌های تجاری و اقتصادی با ایران به منظور استقلال یافتن از مبادلات دلاری انجام دهیم. به گزارش فارس به نقل از تاس، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست خبری با وزیر خارجه گفت: مسکو و تهران توافق کردند در زمینه حمایت از پروژه‌های تجاری و اقتصادی با ایران با یکدیگر همکاری کنند. وی افزود: «ما توافق کردیم، تلاش‌های مشترک بیشتری برای گسترش حمایت از پروژه‌های تجاری و اقتصادی با ایران به منظور استقلال یافتن از مبادلات دلاری انجام دهیم.» وی خاطرنشان کرد روسیه و ایران هنوز تاثیرات تحریم‌های امریکا با هدف مسدود کردن روابط اقتصادی خارجی تهران را تحمل می‌کنند. «دلار به عنوان یک ارز تسویه حساب‌های بین‌المللی به میزان قابل توجهی، اعتبار خود را در کشورهای ما و بسیاری از کشورهای دیگر از دست داده است؛ کشورهایی که متوجه شده‌اند اقدامات واشنگتن برای دیکته کردن تصمیمات یک‌جانبه چقدر غیرعادی است.»

 

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران