شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 149960 | |

سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه مقایسه آمارهای تجارت با کشورها قبل و بعد از اعزام رایزنان بازرگانی نشان‌دهنده تاثیر مثبت حضور آنان بر تجارت خارجی کشور است، گفت:

سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه مقایسه آمارهای تجارت با کشورها قبل و بعد از اعزام رایزنان بازرگانی نشان‌دهنده تاثیر مثبت حضور آنان بر تجارت خارجی کشور است، گفت: رشد ۷۰ درصدی تجارت با ارمنستان و رشد ۳۷ درصدی تجارت با عراق پس از استقرار رایزنان اقتصادی خود گواه بر این موضوع است؛ البته که نباید از تلاش‌های بخش خصوصی در این زمینه نیز چشم‌پوشی کرد. محمدرضا مودودی درباره وضعیت فعلی استقرار رایزنان خارجی در کشورهای همسایه به ایرنا گفت: اکنون در کشورهای «ارمنستان، عراق، افغانستان، عمان، پاکستان و ترکیه» رایزن مستقر داریم؛ همچنین به «عراق» دو رایزن اعزام کرده‌ایم و اعزام یک رایزن دیگر به «عراق و افغانستان» در دستور کار است. او با بیان اینکه به «روسیه، چین، هند» و سایر کشورها مثل «قزاقستان و ترکمنستان» هم قطعا رایزن اعزام می‌شود، افزود: این‌ رایزن‌ها همگی در کشور مقصد مستقر بودند و در آن وقفه ایجاد نشد، اما تعدادی از آنها از ماموریت بازگشته‌اند و هنوز کسی جایگزین آنها نشده است؛ مثلا هنوز کسی جایگزین رایزنان چین، روسیه و هند نشده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه اعزام ۱۵ رایزن به کشورهای همسایه در برنامه است، اظهار کرد: ممکن است به بعضی کشورها چند رایزن ارسال کنیم، اما به بعضی کشورها مانند عربستان، بحرین و امارات که روابط سیاسی نداریم، رایزن اعزام نخواهیم کرد. از آنسو، مودودی همچنین درباره مشکل واردات مواد غذایی و دارو نیز به ایسنا گفت: امریکایی‌ها هیچ‌وقت راست نگفته‌اند و تاکنون نیز به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرده‌اند، چراکه اساسا قرار نبود، اقلام بشردوستانه تحت تحریم قرار بگیرد اما هدف امریکا ایجاد نارضایتی در مردم و شکستن تمام کاسه و کوزه‌ها بر سر حاکمیت و دولت ایران است. سرپرست سازمان توسعه تجارت افزود: بنابراین طبیعی است که در این زمینه اخلال ایجاد کنند و به مردم بگویند که مسوولان ایران نمی‌توانند از عهده حل مشکلات شما برآیند. واقعیت این است که چنین سوالی برای ما هم وجود دارد که چرا اقلام بشردوستانه همچون مواد غذایی، دارو و... باید تحریم شود و تحت تاثیر تحریم قرار گیرد. در همین زمینه وزارت امور خارجه، شکایت کشورمان را به مراجع بین‌المللی برده‌ است که چرا باید این اتفاق بیافتد. اوتصریح کرد: نکته‌ حائز اهمیت این است که از زمان امضای توافق هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ هیچ تخلفی از سوی ایران سر نزده که مستحق تحریم باشیم و نباید ایران تحریم شود. بنابراین حتی طرح موضوعی به نام تحریم علیه ملت ایران، ظلمی آشکار است. اما رفتارهای امریکا یک پیام برای دنیا دارد و آن اینکه وقتی امریکا بدون استدلال منطقی و به صورت یکجانبه، برجام را زیر پا می‌گذارد و از ابزار دلار برای تخریب و سرکوب اقتصاد یک کشور و ملت استفاده می‌کند؛ این یعنی همه دنیا باید به این نکته توجه کنند که این ابزار و زیرساخت مالی باید تغییر پیدا کند. سرپرست سازمان توسعه تجارت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه راهکاری برای مقابله با تحریم‌های امریکا و توسعه تجارت خارجی ایران وجود دارد، تاکید کرد: ایران کشوری است با ۱۵ همسایه است و هیچ نگرانی بابت تجارت خود و حتی توسعه آن نداریم، کما اینکه تجارت خارجی ایران در سال ۱۳۹۷ و سه ماهه سال جاری رشد پیدا کرده است. البته دلیل کاهش ارزش صادراتی نیز این بود که قیمت‌های پایه گمرکی را اصلاح کردیم. او ادامه داد: در سه ماهه اول امسال ۱۱.۵ میلیارد دلار صادرات داشتیم که از نظر ارزشی یک درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است اما از نظر وزنی ۲۷ میلیون تن صادرات غیرنفتی ایران در بهار سال گذشته؛ به حدود ۴۰ میلیون تن رسیده و ۴۵ درصد رشد داشته است و این یعنی ارزش صادرات غیرنفتی ایران کاهش نداشته‌ است و تحریم‌های ظالمانه امریکا هم نتوانسته جلوی تجارت خارجی ایران را بگیرد. به گفته او، واردات ایران در همین بازه زمانی نیز حدود ۱۰.۲ میلیارد دلار بوده که تقریبا حدود شش درصد رشد داشته چرا که حدود ۸.۳ میلیون تن واردات غیر نفتی‌مان در بهار سال گذشته به حدود معادل ۸.۹ میلیون تن رسیده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران