شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 148205 | |

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به‌همراه انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک با ابراز نگرانی شدید نسبت به اقدامات اخیر ایران پیرامون برجام تاکید کردند

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به‌همراه انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک با ابراز نگرانی شدید نسبت به اقدامات اخیر ایران پیرامون برجام تاکید کردند که مسائل مربوط به پایبندی طرف‌ها به توافق باید در چارچوب برجام رسیدگی شود.

به گزارش ایسنا، وزیران امورخارجه انگلیس، فرانسه و آلمان به همراه مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه در بیانیه‌ای مشترک به کاهش اجرای تعهدات ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) واکنش نشان دادند.

بنابر گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا، در این بیانیه آمده است: ما نگرانی عمیق خود را از اینکه ایران اقداماتی را دنبال می‌کند که برخلاف تعهداتش در برجام است، ابراز می‌کنیم. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اکنون تایید کرده که ایران غنی‌سازی اورانیوم بالاتر از حد تعیین شده در برجام را آغاز کرده است. همچنین در این بیانیه آمده است: ما به‌شدت نگران این هستیم که ایران برخی تعهداتش در این توافق را اجرا نمی‌کند.

 اتحادیه اروپا و تروئیکای اروپا در ادامه خاطرنشان کردند: ایران تاکنون نشان داده است که می‌خواهد در برجام بماند. بنابراین، این کشور باید از این اقدامات بازگردد و بدون تأخیر به‌طور کامل به این توافق پایبند شود. در این بیانیه تاکید شده است: این مسائل مربوط به پایبندی باید در چارچوب برجام رسیدگی شود و کمیسیون مشترک نیز باید هرچه فوری تشکیل جلسه دهد. ما همچنین از تمام طرف‌ها می‌خواهیم که مسوولانه برای کاهش تنش‌های کنونی پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران عمل کنند. در حالی اتحادیه اروپا نسبت به اقدام ایران در کاهش تعهدات برجامی‌اش موضع گرفته است، که پس از خروج امریکا از برجام، کشورمان بیش از یک سال به اروپایی‌ها مهلت داد تا به وعده‌های و تعهداتشان بر اساس برجام عمل کنند که چنین چیزی مشاهده نشد.

 در پی تعلل یک ساله اتحادیه اروپا برای اجرای تعهداتش در قبال برجام، جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه اعلام کرد که دومین گام خود برای کاهش اجرای تعهدات برجامی‌اش را آغاز کرده و غنی‌سازی بالاتر از ۳.۶۷ درصد را در دستور کار قرار داد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران