شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 147891 | |

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عبور ایران از ذخیره‌سازی اورانیوم غنی شده

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه عبور ایران از ذخیره‌سازی اورانیوم غنی شده از سقف ۳۰۰کیلوگرم به معنای نقض برجام نیست، گفت اروپایی‌ها باید زمان خروج‌امریکا از برجام و کارشکنی‌های مکرر این کشور در قبال برجام ابراز نگرانی می‌کردند نه الان که جمهوری اسلامی برای حفظ این توافق اقدام به کاهش تعهدات خود کرده است.

«علی نجفی خوشرودی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا در خصوص کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: کاهش تعهدات برجامی از جمله عبور ذخیره اورانیوم غنی شده از سقف ۳۰۰ کیلوگرم در چارچوب مفاد برجام است؛ طبق برجام این حق به ایران داده شده که چنانچه هر کدام از طرف‌های برجام به تعهدات خود عمل نکنند، بنابر روالی که در برجام پیش بینی شده طرف دیگر هم می‌تواند از تعهدات خود بکاهد.

وی ادامه داد: طرف‌های مقابل برجام باید تلاش کنند روح برجام و منافع ناشی از این توافق برای همه طرف‌ها حفظ شود و جمهوری اسلامی ایران نیز از این منافع برخوردار شود.

نماینده مردم بابل در مجلس با بیان اینکه ما از راه‌اندازی «اینستکس» استقبال می‌کنیم، افزود: اینستکس سازوکارهای ویژه‌ای است که می‌تواند انتفاع اقتصادی ایران از برجام را تضمین کند، اما این سازوکار نباید فقط یک پوسته و ظاهر باشد بلکه باید سازوکارهای اقتصادی و مالی را برای تسهیل تجارت و فعالیت‌های اقتصادی ایران خارج از حوزه دلار تضمین و تأمین کند.

نجفی خوشرودی تصریح کرد: ما بارها به طرف‌های اروپایی گفته‌ایم که در رابطه با تعهدات برجامی باید اقدامات عملی آنها را مشاهده کنیم؛ ما همچنان منتظر هستیم که این سازوکار در عمل نیز به توسعه فعالیت‌های اقتصادی و تسهیل تجارت در روابط مالی و بانکی ایران با کشورهای مختلف کمک کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در خصوص اظهارات و ادعاهایی که برخی کشورها با تبلیغات و فضاسازی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران را نقض برجام قلمداد می‌کنند، گفت: اروپایی‌ها و کسانی که به هر عنوانی نسبت به کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران واکنش نشان می‌دهند، باید زمان خروج امریکا از برجام و نقض این توافق از سوی کاخ سفید، موضع‌گیری می‌کردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران