شماره امروز: ۵۴۷

توضیحات سخنگو درباره مصوبات جلسه هیات دولت

| کدخبر: 146339 | |

سخنگوی دولت گفت: هیات دولت به پیشنهاد سازمان محیط زیست و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور و در راستای اجرای قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه،

سخنگوی دولت گفت: هیات دولت به پیشنهاد سازمان محیط زیست و تایید سازمان برنامه و بودجه کشور و در راستای اجرای قانون برنامه پنج‌ساله ششم توسعه، آیین نامه اجرایی « برنامه مدیریت سبز» را به تصویب رساند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهور و سخنگوی دولت در خصوص جلسه دیروز هیات وزیران تصویب لایحه حق تحصیل و آموزش دانشجویان ستاره دار، تصویب آیین‌نامه اجرایی «برنامه مدیریت سبز» و تصویب آیین‌نامه مقابله با پایان نامه‌های تقلبی و انتخاب استانداران گلستان و کهگیلویه و بویراحمد را از مصوبات مهم روز چهارشنبه هیات وزیران اعلام کرد.

  بررسی مجدد لایحه حق تحصیل و آموزش دانشجویان ستاره‌دار

سخنگوی دولت یکی از تصمیمات مهم جلسه دیروز هیات وزیران را مربوط به لایحه حق تحصیل و آموزش دانشجویان ستاره‌دار عنوان کرد و گفت: دولت پیشتر، این لایحه را به مجلس ارسال کرده بود، اما در کمیسیون‌های مجلس رای لازم را به دست نیاورده بود اما از آنجا که دولت به تصویب این لایحه مصر است در این نشست لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۵ قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور در خصوص حق تحصیل و آموزش دانشجویان ستاره‌دار را مجددا برای قرار گرفتن در دستور کار مجلس شورای اسلامی به تصویب رساند. ربیعی تاکید کرد که این لایحه مورد پیگیری دولت است؛ چرا که هر ساله تعدادی از دانشجویان و جوانان ما با مساله ستاره‌دار بودن مواجه می‌شوند و این از نظر دولت پذیرفتنی نیست و امیدواریم با تبدیل این لایحه در مجلس به قانون ضمن اینکه حقوق این افراد مراعات می‌شود شاهد پرهیز از رفتارهای مبتنی بر سلیقه و بهانه‌های موهوم باشیم.  به گفته سخنگوی دولت، پیگیری تصویب و اجرای آیین‌نامه برنامه مدیریت سبز یکی دیگر از موارد مهم جلسه دیروز هیات دولت بوده است.

وی با اشاره به چالش‌هایی که در سال‌های گذشته به دلیل کم‌توجهی به محیط زیست ایجاد شده است گفت: این مساله موجب شد سال‌های سال بر آب و خاک کشور فشار وارد شود و کم‌توجهی به رعایت مسائل زیست محیطی از سوی صنایع نیز وضعیت نگران‌کننده‌ای در کشور پدید آورد. از همین رو دولت بر اجرای این برنامه تاکید دارد و به جد آن را دنبال می‌کند. ربیعی با بیان اینکه نیازمندیم که در طولانی مدت با نگرش جامع و کامل برنامه‌های محیط زیستی از جمله مدیریت مصرف آب و بازیافت را دنبال کنیم تصریح کرد: در این مسیر نیازمند همکاری دستگاه‌ها و هم نهادهای عمومی هستیم و من از همه رسانه‌ها تقاضا می‌کنم در امر فرهنگ‌سازی به منظور نهادینه کردن این مهم در جامعه و خانواده‌ها به دولت کمک کنند.

  مقابله با پایان‌نامه‌های تقلبی

سخنگوی دولت در ادامه از تصویب پیشنهاد وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دادگستری آیین نامه اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی برای اولین‌بار در سطح دولت خبر داد.

ربیعی گفت: همه ما شاهد هستیم که چقدر تبلیغات فروش مقاله و پایان نامه در خیابان‌های انقلاب و حتی اماکن دیگر زیاد شده و تقریبا یک امری عادی شده است. امروز دیگر نصب آگهی‌های مربوط به این معضل از زمینی و دیواری فراتر رفته و در ایمیل‌ها و پیامک‌ها و حتی در و دیوار دانشگاه‌ها هم پر کرده است . متاسفانه این پدیده نامیمون مقاله‌نویسی و تقلب در تهیه آثار علمی فراگیر شده و سوءاستفاده افراد سودجو که آن را کسب و کار نامشروعی برای خودشان کردند در مراکز ما قابل مشاهده و رنج‌دهنده است . وی ادامه داد: این موضوع در دولت بررسی شد و از مدت‌ها قبل هم مطرح بود و دولت بالاخره تصویب کرد دانشگاه‌ها تمهیداتی جدی برای مقابله با آن اتخاذ کنند. از جمله اینکه مصوب شد برای پیشگیری از تقلب علمی، کمیته اخلاق در سطح دانشگاه‌ها برای رسیدگی تخصصی و به دور از هیجانات به اتهام تقلب تشکیل شود و در این کمیته‌ها امکان ابطال و ملغی اثر نمودن مدرک تحصیلی حاصل از تقلب حتی پس از فارغ‌التحصیلی پیش‌بینی شود. همچنین دانشگاه‌ها مکلف می‌شوند تا متن پایان نامه‌ها را ۵ سال پس از تاریخ دفاع بر اساس قانون دسترسی آزاد به اطلاعات منتشر کنند. این آیین‌نامه به نزاهت و پاکسازی محیط‌های علمی کمک می‌کند، موضوعی که خواست گسترده اساتید فرهیخته و زحمت کش دانشگاهی ما نیز هست.

  توصیه رییس‌جمهوری به ۲ استاندار جدید

علی ربیعی همچنین با اشاره به انتخاب آقایان حق‌شناس و کلانتری به عنوان استانداران جدید استان‌های گلستان و کهگیلویه و بویراحمد گفت: در این جلسه رییس‌جمهوری از استانداران قبلی گلستان و کهگیلویه و بویراحمد تشکر کرد و پس از رای اعتماد هیات وزرا به استانداران جدید توصیه‌هایی کردند که از جمله آنها استفاده از همه ظرفیت‌های هر دو استان برای خدمت هرچه بهتر به مردم بود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران