شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 145547 | |

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ابوظبی در جمع خبرنگاران گفت: کاخ سفید برای دوری از جنگ با ایران تلاش می‌کند منطقی و مسوولانه رفتار کند.

به گزارش فارس و به نقل از روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، بولتون با اتخاذ تکرار مواضع نرم «دونالد ترامپ» در قبال ایران گفت: کاخ سفید در پاسخ به ارزیابی اخیر اطلاعاتی امریکا درباره دست داشتن ایران در حمله به کشتی‌های نفتی در بندر الفجیره، هیچ اقدام نظامی علیه تهران طراحی و برنامه‌ریزی نکرده است.

ترامپ طی سفر به توکیو در نشست خبری با «آبه شینزو» نخست‌وزیر این کشور درباره ایران گفته بود: «من اصلا به دنبال صدمه‌زدن به ایران نیستم. فقط می‌خواهم بشنوم که ایران به سلاح اتمی «نه» بگوید. به اندازه کافی در جهان به‌خاطر تسلیحات اتمی مشکل داریم، پس ایران نباید سلاح اتمی داشته باشد. به‌نظرم ما می‌توانیم به توافق برسیم».

بولتون در ادامه افزود: واشنگتن با توافق در زمینه استقرار 1500 نظامی بیشتر در غرب آسیا به اقدامات اخیر منتسب به ایران پاسخ داده است.

بولتون که به منظور دیدار با مقامات اماراتی به ابوظبی سفر کرده است افزود: نکته اصلی که برای ایران و نواب این کشور در منطقه آشکارا تصریح کرده‌ایم این است که این نوع اقدامات واکنش قاطعی از طرف امریکا به دنبال خواهد داشت.  براساس این گزارش، انتظار می‌رود بولتون امروز با «محمد بن زاید» ولی‌عهد ابوظبی دیدار و گفت‌وگو کند.

اوایل ماه جاری میلادی چهار کشتی نفت کش متعلق به امارات، عربستان سعودی و نروژ در بندر الفجیره در آبهای دریای عمان با مواد انفجاری هدف حملاتی ناشناس قرار گرفتند.

وال‌استریت‌ژورنال در این زمینه گزارش داد، بولتون در جمع خبرنگاران در ابوظبی بدون اینکه مدرک خاصی ارایه کند ایران را متهم کرد که در پشت این حملات قرار داشته است. وی گفت: واشنگتن معتقد است که تهران از مین‌های دریایی برای این حمله استفاده کرده است.  مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه مدعی شد، استقرار جدید نیروهای نظامی امریکا و سیستم‌های ضدموشکی پاتریوت برای نشان دادن این موضوع به ایران است که نیروها، پرسنل غیرنظامی و دیپلمات‌های امریکایی در منطقه آنطور که ایران فکر می‌کند

 آسیب‌پذیر نیستند. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران