شماره امروز: ۵۴۷

رییس‌جمهوری در جمع مردم بوشهر:

| کدخبر: 141722 | |

«حقوق کارمندان برای سال98، ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.» این عبارات مهم‌ترین بخش از صحبت‌هایی است که رییس‌جمهوری در جریان سفر به استان بوشهر با استفاده از آنها تلاش می‌کند تا این پیام را به افکار عمومی و کارگران منتقل کند

گروه ایران|

«حقوق کارمندان برای سال98، ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.» این عبارات مهم‌ترین بخش از صحبت‌هایی است که رییس‌جمهوری در جریان سفر به استان بوشهر با استفاده از آنها تلاش می‌کند تا این پیام را به افکار عمومی و کارگران منتقل کند که هرچند مشکلات اقتصادی برآمده از تحریم‌ها مشکلاتی را در روزهای پایانی سال برای اقشار کمتر برخوردار و کارگران ایجاد کرده، اما دولت از تنگناهای معیشتی مردم آگاه است و تا حد توان تلاش می‌کند تا به این مطالبات به حق پاسخ دهد.

رییس‌جمهوری سفر به استان بوشهر را هفتمین سفرش به این استان عنوان کرد و به این نکته اشاره کرد که هر بار که گذر کابینه دوازدهم به بوشهر افتاده؛ دستاوردهای ارزشمندی نیز در زمینه توسعه اقتصادی و بهبود شاخص‌های معیشتی برای مردم منطقه و سراسر کشور به وقوع پیوسته است.

رییس‌جمهوری اما در خصوص راهکارهای بودجه‌ای دولت برای حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه گفت: در بودجه سال آینده تلاش کردیم که بتوانیم حقوق و مستمری کارمندان حدود 20 درصد و برای کارگران بیش از

20 درصد افزایش قائل باشیم. روحانی دیروز در اجتماع مردم استان بوشهر در ورزشگاه شهدای کنگان افزود: در بودجه سال آینده برای دارندگان درآمد ثابت اعم از کارمندان و بازنشستگان که مجموع آنها حدود پنج میلیون و 500هزار نفر است و برای همه کارگران که 14 میلیون نفر هستند تلاش کردیم که بتوانیم افزایش قائل باشیم.

رییس‌جمهوری افزود: نمایندگان مجلس در تصویب لایحه بودجه افزایش 20 درصدی حقوق را با فرمول خاصی تصویب و به قانون تبدیل کردند که دولت قانون مصوب را اجرا می‌کند. در مورد میزان افزایش حقوق کارگران نیز این هفته در شورای عالی کار تصمیم‌گیری خواهد شد. تورم بیش از 20 درصد بوده ولی توان ما برای حقوق بیش از این نبوده امیدوارم سال آینده شرایطی مطلوب ایجاد شود.

رییس‌جمهوری همچنین گفت: مردمی که دارای درآمد ثابت هستند امروز سخت‌ترین مشکلات را خواهند داشت و آنهایی که درآمد شان متغیر است بطور طبیعی خود را با شرایط تطبیق می‌دهند. وی ادامه داد: از ملت بزرگ ایران تشکر و سپاسگزاری می‌کنم به‌دلیل اینکه سالی که توام با مشکلات و سختی‌های اقتصادی بود در همه مراسم‌ها با شکوه انقلابی، دینی و مذهبی اجتماع شان، مقاومت شان و حضورشان را به رخ جهانیان کشیدند.

    تلاش برای عبور از مشکلات

رییس‌جمهوری ادامه داد: امسال مردم در مقاطعی مشکلات داشتند و هنوز هم دارند باید همه توان دولت و همه مسوولان در سراسر کشور به گونه‌ای باشد تا شب عید مردم بتوانند تا حدی احساس راحتی کنند و از خدا بخواهیم در سال آینده شرایط بهتری داشته باشند. به مردم قول می‌دهیم همه امکانات و توانایی‌ها که از آن ملت ایران است برای رفع مشکلات به خدمت گرفته شود.

روحانی با اشاره به اینکه مستمری‌بگیران و افراد تحت پوشش کمیته امداد از نیازمندی بیشتری برخوردارند تصریح کرد: در طول 3 سال، مستمری‌ها را به بیش از 4 برابر افزایش دادیم ولی باز می‌دانیم در سختی و فشار هستند و برای سال آینده در حد توان افزایش می‌دهیم. با حمایت بانک‌ها و دولت باید شرایطی فراهم شود تا محصولات زراعی و صنعتی با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.

رییس‌جمهوری افزود: مساله سوم اشتغال جوانان است که باید همه تلاش‌ها را به‌کار‌گیریم تا مشکلات فراروی این قشر برطرف شود. وضعیت اشتغال ما در سال 97 خوب بوده ولی شمار بیکاران بیش از سه میلیون است و باید به تلاش خود در زمینه ایجاد فرصت‌های شغلی جدید ادامه دهیم. دولت تاکنون بیش از 34 هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های عمرانی در سال جاری پرداخت کرده است.

او با بیان اینکه امسال تمام پروژه‌های بزرگ افتتاح شده‌اند افزود: بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات کشور به افتتاح نهایی در سال 97 رسید و پالایشگاه هرمزگان با ظرفیت 14 میلیون لیتر و ستاره خلیج فارس با 36 میلیون لیتر در روز که نیمی از بنزین مورد نیاز کشور را تامین می‌کند افتتاح شد.

روحانی اضافه کرد: در یکی دو هفته پیش پروژه راه آهن قزوین به رشت افتتاح و کلنگ راه آهن رشت به آستارا نیز به زمین زده شد که این طرح خلیج فارس و دریای عمان را به کشورهای شمالی اروپای شرقی و مرکزی متصل می‌کند. در سفر به بوشهر 4 فاز جدید پارس جنوبی با سرمایه‌گذاری 11 میلیارد دلار به عنوان یکی از پروژه‌های مربوط به انرژی کشور در پارس جنوبی توسط خادمان ملت افتتاح می‌شود .

رییس‌جمهوری افزود: در اواخر فروردین طرح بزرگ کشاورزی سدی آبی با حدود 10 میلیارد دلار به افتتاح می‌رسد که یکی از پروژه‌های بزرگ برای بحث آب و محصولات کشاورزی است. درست است که امریکا، صهیونیسم و برخی کشورهای مرتجع منطقه بر مردم ایران فشار وارد می‌کنند ولی با این وجود رابطه ما با همسایگان روز به روز توسعه خواهد یافت. در سفر اخیر به عراق مشخص شد که روابط ملت و دولت‌های این 2 کشور یک رابطه نمونه و مثال زدنی در منطقه و جهان است. سالانه 7 میلیون جمعیت بین ایران و اعراق تردد می‌کنند در این سفر تصمیم گرفته شد تا روادید برای مردم رایگان شود تا مردم سفر خود را در ایام اربعین و غیر اربعین انجام دهند.

رییس‌جمهوری با اشاره به ملاقات‌های خود با مراجع بزرگ کشور عراق از جمله آیت‌الله سیستانی که وی را افتخار شیعیان جهان معرفی کرد، گفت: سفر 3 روزه به عراق و توافق‌هایی که با این کشور انجام شد به این معناست که رابطه ما تنها رابطه دو دولت نیست بلکه رابطه تمام اقشار و گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی، اجتماعی و مذهبی است.

روحانی با بیان اینکه ما می‌خواهیم این رابطه صمیمی را با همه همسایگان خود داشته باشیم، گفت: ما علاقه‌مندیم با همه همسایگان خود رابطه خوبی داشته باشیم، اگر با برخی از همسایه‌ها هم مشکلی هست، این مشکل از طرف آنها آغاز شده است ما با همسایگان خود از جمله قطر، عمان، ترکیه، آذربایجان، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان رابطه خوبی داریم و می‌خواهیم با همه همسایه‌ها وجود داشته باشد از نظر ما شیعه و سنی، شمال خلیج فارس یا جنوب خلیج فارس مهم نیست هدف ما باید توسعه و پیشرفت همه منطقه باشد.

     استفاده از ظرفیت‌های گردشگری

روحانی ادامه داد: احداث و توسعه جاده‌ها در راستای توسعه گردشگری و جذب گردشگران داخلی و خارجی از اولویت‌های دولت در استان بوشهر است و در این زمینه بومگردی‌ها نیز باید توسعه یابد.

روحانی با اشاره به وجود 25 مرکز بومگردی در استان بوشهر اظهارداشت: جذب گردشگر می‌تواند شتاب توسعه‌ای را در این استان بیشتر کند. در زمینه کشاورزی باید سامانه‌های نوین آبیاری و کشت گلخانه‌ای توسعه داده شود و در این زمینه در سفر امروز ده‌ها طرح کشت گلخانه‌ای اجرایی می‌شود.  روحانی ادامه داد: بوشهر مرکز انرژی کشور است، بیشترین گاز کشور از این استان است که در برابر بهره‌برداری از این منابع زیرزمینی مردم استان نیز باید از آن بهره مند شوند. وی افزود: در این زمینه وزارت نفت و سایر وزارتخانه‌ها باید استخدام مهندسان و کارکنان خود در این منطقه را تا حد امکان از بومی‌های استان بوشهر جذب کنند. روحانی گفت: بسیار خوشحالم که برای هفتمین بار به استان دلاور بوشهر سفر می‌کنم و در هر سفر در این استان ما شاهد یک حرکت بزرگ در زمینه اقتصادی بوده‌ایم . رییس‌جمهوری در بخش پایانی اظهاراتش افزود: از محبت مردم عزیز استان بوشهر در مسیر راه و اکنون در ورزشگاه با وجود تغییرات پیاپی آب و هوایی و ریزش باران الهی که با شور، شوق و اشتیاق برای شنیدن سخنان یکی از خادمان خود در این ورزشگاه اجتماع کرده‌اند قدردانی می‌کنم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران