شماره امروز: ۵۴۷

رییس سازمان انرژی اتمی خطاب به اروپا:

| کدخبر: 138546 | |

در روزهایی که تب اجرای ساز و کار مالی اروپا در ایران به بالاترین درجه خود رسیده و گروه‌های مخالف دولت به بهانه اجرا نشدن این سازو کار بر دامنه انتقاد از دولت افزوده اند؛

در روزهایی که تب اجرای ساز و کار مالی اروپا در ایران به بالاترین درجه خود رسیده و گروه‌های مخالف دولت به بهانه اجرا نشدن این سازو کار بر دامنه انتقاد از دولت افزوده اند؛ رییس سازمان انرژی اتمی ایران خطاب به اروپاییان تاکید می‌کند که اروپا هرچه سریع‌تر باید نسبت به تعهداتی که به ایران برای ایجاد ساز و کار مالی داده است عمل کند؛ قبل از آنکه صبر ایران در این زمینه به سر‌آید و دست به تصمیماتی بزند که برای طرف‌های اروپایی چندان خوشایند نیست.  علی‌اکبر صالحی خطاب به رهبران اروپایی درباره سازوکار ویژه مالی برای ایران که قرار است ازسوی کشورهای اروپایی راه‌اندازی شود، گفت: امیدواریم قبل از آنکه خیلی دیر شود، به ویژه اروپایی‌ها به آنچه ماه‌ها قبل قول داده‌اند، عمل کنند. صالحی دیروز در گفت‌وگو با ایرنا افزود: در صورتی که اروپایی‌ها به وعده‌هایشان عمل نکنند، ممکن است تحولات و اقدامات آینده نه برای ایران، نه برای اروپایی‌ها و نه برای سایر اعضای برجام خوشایند نباشد. تلاش‌های زیادی شد تا برجام شکل گیرد. لذا ما تمایل نداریم که این توافق توسط هریک از اعضای باقی مانده در آن، شکسته و نقض شود.» رییس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: ایران همواره به تعهداتش در قبال برجام پایبند بوده است و 13 گزارش پی در پی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شاهدی روشن برای این موضوع است.اما اروپایی‌ها چندین ماه است که وعده داده‌اند سازوکار ویژه مالی با ایران (SPV) را راه‌اندازی کنند اما این امر هنوز محقق نشده است. صالحی ادامه داد: اخیرا شنیده‌ام که احتمال دارد اروپایی‌ها تا روز دوشنبه (8 بهمن) راه‌اندازی سازوکار ویژه مالی را رسما اعلام کنند. امیدواریم آنها این گام مهم را بردارند و این گامی موثر و امیدبخش خواهد بود و به ایجاد اعتماد متقابل که تلاش‌های زیادی برای شکل‌گیری آن صورت گرفته است، کمک خواهد کرد. رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: «اما اگر اعتماد از بین برود، همه بازی را خواهند باخت. ما به دنبال آن هستیم که همه در این میدان برنده باشند و با همکاری یکدیگر می‌توانیم همه از برجام سود ببریم. اگر برجام برنده‌ای نداشته باشد، قطعا به نفع اروپایی‌ها نخواهد بود به ویژه اینکه این توافق به لحاظ امنیت آفرینی هم برای اروپایی‌ها بسیار حیاتی است.»

  اثر سازو کار مالی بر امنیت منطقه‌ای

این مقام عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفت: امروز خاورمیانه گرفتار مشکلات زیادی است و اگر برجام هم به مشکلات این منطقه اضافه شود، دیگر چه کسی می‌تواند از آن سود ببرد؟ رییس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: آخرین حرف من به اروپایی‌ها این است که در روند اجرای سازوکار ویژه مالی، سریع‌تر حرکت کنند قبل از آنکه زمان به پایان برسد. دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا روز 18 اردیبهشت ماه سال جاری خروج کشورش را از توافق هسته‌ای ایران اعلام کرد. این اقدام با انتقاد شدید دیگر امضا‌کنندگان این توافق روبرو شد آنها اعلام کردند که به توافق هسته‌ای پایبند بوده و راهکارهایی را برای ادامه تجارت کشورهای مختلف با ایران ارایه می‌کنند. فعال کردن قانون انسداد برای حمایت از تجارت شرکت‌ها با ایران و همچنین ارایه سازوکار مالی ویژه ایران از جمله اقدامات اروپا با حمایت چین و روسیه است که قرار است فعال شوند. قانون انسداد راه‌اندازی شده است و برخی رسانه‌ها گفته‌اند که سازوکار و مالی نیز قرار است به زودی رونمایی شود.

  ایران آماده همکاری با کشورهای منطقه در زمینه هسته‌ای است

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین در گفت‌وگو با خبرنگار بخش برون‌مرزی عربی ایرنا، با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با کشورهای منطقه در زمینه فناوری‌های هسته‌ای است تشکیل یک کمیته فنی در زمینه ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای را پیشنهاد کرد. صالحی در پاسخ به پرسشی درباره افق‌های همکاری بین ایران و کشورهای منطقه در زمینه فناوری هسته‌ای و آنچه ایران می‌تواند به این کشورها در زمینه دانش هسته‌ای ارایه کند، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تجارب بزرگ و انبوهی در زمینه هسته‌ای دارد، افزود: ما از دهه پنجاه شمسی وارد عرصه هسته‌ای و فناوری‌های هسته‌ای شده‌ایم و ایران بیش از شصت سال است که در این زمینه فعال است. معاون رییس‌جمهوری با بیان اینکه ایران بارها اعلام کرده که آماده تعامل با برادران خود در منطقه به خصوص منطقه خلیج فارس است، گفت: کشورهای عربی اقدام به راه‌اندازی نیروگاه‌های هسته‌ای کرده‌اند و ما اعلام کرده‌ایم که آنها نیاز به کارشناس در این عرصه خواهند داشت و ایران کارشناسان، فناوری و تجارب عالی در این زمینه دارد و آماده است در این عرصه با آنها همکاری کند. رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: ما بارها برای همکاری به خصوص در زمینه ایمنی هسته‌ای اعلام آمادگی کرده‌ایم چرا که این موضوع مربوط به همه ما است بطور مثال اکنون یک نیروگاه هسته‌ای در بوشهر داریم، بنابراین امنیت این نیروگاه برای ما مهم است، کویت در مجاورت بوشهر قرار دارد و کشورهای حوزه خلیج فارس در مجاورت بوشهر قرار گرفته‌اند. همچنین اکنون در امارات چهار نیروگاه هسته‌ای در دست تاسیس است و ایمنی این نیروگاه‌های هسته‌ای پس از تاسیس آنها برای ما دارای اهمیت است به همین دلیل ما به کشورهای حوزه خلیج فارس پیشنهاد کردیم که همگی گردهم آمده و یک کمیته فنی در زمینه ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای تشکیل دهیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران