شماره امروز: ۵۴۷

روحانی در جمع مردم گلستان:

| کدخبر: 137626 | |

رییس‌جمهوری در جمع مردم استان گلستان از برنامه‌های دامنه‌دار ایران برای پیگیری آزمایش‌های موشکی و ارسال ماهواره به فضا خبر داد.

رییس‌جمهوری در جمع مردم استان گلستان از برنامه‌های دامنه‌دار ایران برای پیگیری آزمایش‌های موشکی و ارسال ماهواره به فضا خبر داد. روحانی که به همراه شماری از معاونان و وزیران دولت دیروز از طریق فرودگاه کلاله وارد گلستان شده بود؛ در نخستین برنامه این سفر دو روزه به دیدار مردم استان رفت؛ مردمی که با حضور گسترده خود در ورزشگاه تختی شهر گنبدکاووس حمایت‌های گسترده خود از برنامه‌های دولت را اعلام کردند. روحانی با حضور در ورزشگاه بزرگ گنبد کاووس گفت: در روزهای آتی ماهواره پیام به فضا پرتاب شده و در 600 کیلومتری فضا قرار می‌گیرد. روحانی در جمع مردم گنبدکاووس با اشاره به اینکه در روزهای آتی دو ماهوراه به فضا پرتاب خواهیم کرد اظهار کرد: ماهواره پیام به زودی توسط ماهواره بر ساخت داخل به فضا پرتاب خواهد شد و در 600 کیلومتری زمین قرار می‌گیرد. هم ماهواره و هم ماهواره بر توسط جوانان و دانشگاهیان کشورمان به ویژه دانشگاه امیرکبیر ساخته شده است. رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: از اینکه من تاریخ این استان را ورق می‌زنم و می‌بینم در بعضی از شهرستان‌ها بیش از ۹۵ درصد مردم به این بنده کوچک رأی داده‌اند، در برابر عظمت این مردم، در برابر احساس مسوولیت این مردم، سر تعظیم فرود می‌آورم. هر کار برای این مردم بکنیم، ذره کوچکی است و از وظایف سنگینی خواهد بود که بر دوش داریم.

   ماهواره ایرانی در ۶۰۰ کیلومتری مدار قرار   می‌گیرد

رییس‌جمهور از پرتاپ دو ماهواره به فضا در روزهای پیش رو، خبر داد و گفت: ماهواره پیام که به زودی توسط ماهواره بری که ساخت خود ماست به فضا پرتاپ می‌شود. هم ماهواره ساخت دانشگاه ماست و هم ماهواره‌بر؛ یعنی موشکی که این ماهواره را حمل می‌کند، ساخت ایثارگران، اندیشمندان و جوانان غیور این دیار است. وی افزود: ان شاءالله به زودی ماهواره پیام که به دست دانشگاهیان ما و به ویژه دانشگاه امیرکبیر ساخته شده، در ۶۰۰ کیلومتری فضا قرار خواهد گرفت و این ماهواره می‌تواند وضع آب و هوا، وضع کشاورزی، آب‌های سرزمینی، وضع جنگل‌ها، همه را برای ما رصد کند و در اختیار ما بگذارد. رییس‌جمهور تصریح کرد: ماهواره «پیام» روزانه ۶ نوبت از بالای سر ما عبور خواهد کرد، اولین ماهواره بلند عملیاتی کشور عزیزمان است، ما در گذشته در این صنعت ورود کردیم، ماهواره‌های تحقیقاتی متعددی را پرتاب کردیم اما این ماهواره، ماهواره تحقیقاتی نیست، این ماهواره، ماهواره عملیاتی است. روحانی افزود: برای اولین‌بار ماهواره عملیاتی پرتاب می‌کنیم، روزانه همه مسائل کشور، تمام سرزمین ما را در اختیارمان قرار می‌دهد و با سنسورها و دوربین‌هایش، همه اطلاعات را در اختیار ما می‌گذارد.

  در بودجه ۹۸ به اقشار محروم کمک کردیم

رییس‌جمهور همچنین با اشاره به تقدیم بودجه ۹۸ به مجلس شورای اسلامی گفت: در تبصره ۱۴، تبصره ۱۸، تبصره ۱۹ و تبصره ۲۱، به اقشار محروم کمک کردیم؛ اولین قدم در تبصره ۱۴ برای ادامه کمک به اقشار محروم این جامعه طراحی شده است. روحانی اظهار داشت: برای رفع فقر مطلق ۷۰۰۰ میلیارد تومان برای سال آینده در تبصره ۱۴ اعتبار پیش‌بینی کرده‌ایم. در تبصره ۱۸ برای تحول در اشتغال که مهم‌ترین مساله امروز اشتغال جوانان عزیز ما است و ما می‌دانیم که در این مقطع حساس، باید جوانان ما در مسیر شغل قرار بگیرند. وی تصریح کرد: در فصل پاییز امسال نسبت به پاییز پارسال طبق آماری که منتشر شده است ۶۰۰ هزار اشتغال درست شده اما همچنان بر بیکاری ما افزوده شده، یعنی نیرویی که وارد بازار کار می‌شود، بخش بزرگی را جذب می‌کنیم و بخش بزرگی را که به بیکاران گذشته اضافه می‌شوند، مخصوصاً نسل جوان ما، تحصیل‌کرده‌های ما. روحانی افزود: ما در تبصره ۱۸ برای اینکه مردم ایران، گلستان و گنبد مطلع باشند، برای سال آینده تحرک وسیعی در زمینه ساخت‌وساز مسکن را انجام خواهیم داد. دیشب در دولت بحث کردیم و تصویب کردیم انشاءالله در سال ۹۸، ۱۰۰ هزار واحد مسکونی توسط وزارت مسکن به وسیله توسعه‌گران برای این مردم ساخته خواهد شد.

   تحول در بخش مسکن

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: بخش مسکن یک تحرک بزرگ در صنعت مسکن و بسیاری از شغل‌ها است. روحانی با بیان اینکه توجه به صنعت مسکن می‌تواند مشکل اشتغال را تا حد زیادی حل کند، اظهارداشت: ما در زمینه کارورزی، مهارت آموزی و کارآموزی جوانانمان، بودجه خاصی را اختصاص داده‌ایم تا بتوانند در کارگاه‌ها، بنگاه‌ها و کارخانه‌ها مشغول به کار شوند تا بتوانیم کمک کنیم که هم شغل یاد بگیرند و هم بتوانند اشتغالشان را ادامه دهند. او به ظرفیت‌های استان گلستان پرداخت و افزود: در این استان زمینه‌های بسیار فراوانی برای حرکت اقتصادی وجود دارد و طبق آمار استاندار گلستان در یک سال گذشته، ۱۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای این استان صرف شده است و این نشانه بسیار خوبی برای تحرک اقتصادی است چراکه همه بانک‌ها را تشویق به سرمایه‌گذاری در این استان مهم و مرزی می‌کنیم. رییس‌جمهور تاکیدکرد: استان گلستان می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین جاذبه‌های گردشگری در کشورمان باشد از این رو باید هتل‌ها، مناطق لازم و راه‌های مناسب در این استان بسازیم.

 تلاش برای اشتغالزایی

روحانی با اشاره به اینکه کشاورزی موضوعی است که ما در پی آن هستیم، اظهارداشت: آب یکی از مسائل مهم استان گلستان است و بنده در شورای اداری به تفصیل در این باره شرح خواهم داد که طُرق مختلف برای حل این مشکل وجود دارد و ما باید از این راه‌ها استفاده کنیم تا آب لازم را در اختیار مردم قرار دهیم.رییس‌جمهور با اشاره به اینکه در سفر قبلی توجه زیادی به بهبود راه آهن اینچه برون به گرمسار داشتیم، متذکر شد: باید این راه آهن تجهیز، برقی و دوخطه شود که مراحل مختلف این کار را طی کرده‌ایم و یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو برای این طرح هزینه لازم است به این معنا که باید بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان برای این پروژه خرج کنیم و این کار به زودی آغاز خواهد شد.وی با بیان اینکه این کار هم استانی و هم ملی است، تصریح کرد: ما به جای دو میلیون تن، می‌توانیم حمل بار را به ۱۰ تا ۱۲ میلیون تن از این طریق برسانیم و قطعا تحول بزرگی از طریق این راه آهن در منطقه به وجود خواهد آمد.روحانی با تأکید بر اینکه منطقه اینچه برون باید منطقه آزاد باشد، گفت: ما لایحه مربوط به این موضوع را آماده کرده‌ایم و تحویل مجلس دادیم و در آنجا هم تصویب شده و در مراحل نهایی است بنابراین، منطقه آزاد اینچه برون یک تحول بزرگ برای این استان خواهد بود.

وی تأکید کرد: ما برای ایستادگی در مقابل دشمنان، باید روی پای خودمان بایستیم و تلاش کنیم که البته این روزها سختی‌های فراوانی وجود دارد به گونه‌ای که امریکا، بانک‌ها، نفت و کشتیرانی ما را تحریم کرده است اما ما در مقابل این تحریم‌ها می‌ایستیم و مقاومت می‌کنیم اما این کار آسان نیست.رییس‌جمهور ادامه داد: اینکه می‌خواهیم با کشورهای مختلف رابطه بانکی داشته باشیم، کار آسانی نیست اما این اقدام را به حول و قوه الهی انجام می‌دهیم.

 واکنش رییس‌جمهور

به سقوط هواپیمای باربری گوشت

روحانی با بیان اینکه نقل و انتقال کالا کار آسانی نیست، گفت: ما هم دام زنده و هم گوشت منجمد را وارد کشور می‌کنیم که متأسفانه امروز صبح یکی از هواپیماهایی که حامل گوشت بود، دچار حادثه‌ای شد اما همه تلاش‌ها انجام می‌شود تا رنج مردم کمتر شود.روحانی تصریح کرد: شما فکر می‌کنید که اشتغال صرفا از سوی دولت ایجاد می‌شود در حالی که اشتغال با دولت و ملت تحقق می‌پذیرد و بانک باید اعتبار دهد، کشاورزان و صنعتگران ما باید تلاش کنند و بخش‌های مختلف کشور برای رونق اقتصادی باید کوشش کنند و این کار باید از سوی همه ما صورت گیرد.وی تأکید کرد: طبق آیات الهی در این مقطع همه ما باید استقامت به خرج دهیم و ایستادگی کنیم.

رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید پیوند ما با یکدیگر مستحکم باشد، اظهارداشت: شیعه، سنی، فارس، ترکمن، بلوچ، سیستانی و همه باید به دنبال استحکام پیوندشان با یکدیگر باشند که در این صورت پیروزی و رستگاری محقق می‌شود.روحانی تصریح کرد: بنده تردید ندارم که ملت ایران در مقابل امریکا یا هر دشمن دیگری به حول و قوه الهی پیروز خواهد شد اما یک دوران پرزحمت و یک آزمایش و امتحان پیش روی ماست که همه ما باید به آن توجه کنیم.

   دستور رییس‌جمهور به سازمان برنامه و بودجه

روحانی اظهارداشت: از استاندار گلستان، وزیر بهداشت و درمان، وزیر مسکن و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه می‌خواهم که تا پایان دولت دوازدهم ۲ هزار تخت بیمارستانی در این استان به ۳ هزار تخت برسد تا مردم در رفاه بیشتری قرار گیرند.روحانی با بیان اینکه جان، امنیت و حیثیت مردم برای ما بسیار اهمیت دارد، اظهارداشت: در این سفر ما ۶۳ طرح و پروژه را به تصویب رساندیم که مجموعا از بودجه عمومی دولت ۱۴۳۴ هزار میلیارد تومان بودجه و اعتبار تا پایان دولت دوازدهم برای این استان گذاشته‌ایم.وی گفت: از بودجه مذکور، ۲۵۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و ۱۲۱۰ میلیارد تومان از بودجه دستگاه‌های مختلف اجرایی در نظر گرفته شده است و مجموعه اعتباراتی که برای این استان در نظر گرفته‌ایم، ۲۸۹۴ هزار میلیارد تومان خواهد بود و همه توان خود را برای عملیاتی کردن این وعده‌ها به کار می‌گیریم..

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران